Ana sayfa Donanım Dell XPS 13

Dell XPS 13

0

Dell’in yeni silahı XPS 13, inceliği ve şıkığının yanı sıra yapım aşamasıyla da göz dolduruyor
 

Ultrabook”ların hızla popülerleştiği ve hemen her firmanın bir adet ultrabook ürünüyle karşımıza çıktığı 2012 ilk yarısında, dur durak demeden yeni oyuncuları selamlamaya devam ediyoruz. Oyuna yeni katılan Dell”in XPS 13″ü, kağıt üzerinde bir ultrabook”tan beklediğimiz hemen her şeyi içerisinde barındırdığından dolayı bizleri bir hayli heyecanlandırmıştı. Dell XPS 13″ün Türkiye lansmanı geçtiğimiz ay itibariyle gerçekleştirildi ve ayağının tozuyla test merkezimize konuk oldu. Lansmanda Dell yetkilileri, XPS 13 ile oyuna dahil olmalarının rakiplerine kıyasla biraz daha zaman almasının, kusursuza yakın bir ürün sunmak istemelerinden kaynaklandığını belirtti.
 
dell
 
XPS 13″ün birçok açıdan ultrabook konseptini özümsediğini söylemeliyiz. Açıkçası kağıt üzerinde bir ultrabook”tan bekleyeceğimiz her şeye sahipti XPS 13. Biz de bunun heyecanıyla başladık detaylı bir inceleme yapmaya. İlk dikkatimizi çeken, sıradışı yapısıydı. Görünüşte çok büyük bir farklılık sunmasa da, XPS 13″ü elimize alıp baktığımızda yapısında bir takım şeylerin farklı olduğunu anlamıştık. çok geçmeden bu merakımızı gidermeyi başardık. XPS 13, hafif olması koşulundan dolayı yapısında özel bir malzeme kullanmış. Bu karbon fiber temelli özel alaşımın bir alt katmanında ise su geçirmezlik sağlayan ve cihaza dayanıklılık katan bir de alüminyum kaplama var. Isınma sorunlarına yol açmasıyla ünlenen metal alaşımdan kaçınan Dell, gerçekten de istediği optimum sıcaklığa ulaşmış diyebiliriz.

Saatlerce XPS 13 ile işlem yapsak da, cihazda rahatsız edici hiçbir ısınma probleminin olmadığını belirtelim. Bu açıdan önemli de bir sorunu aşmış diyebiliriz XPS 13 için. Zira ultrabook”ların ince ve hafif olmasından öne gelen rahat taşınabilirlik kavramı, ısınma sorunları yüzünden sekteye uğrayabiliyor. Bunun kendi ürünlerinin başın gelmesini istemeyen Dell mühendisleri, sorunu iki kademeli dış kaplamayla çözmeyi başarmış. üstelik bunu yaparken cihazın kalınlığının artmasını da önlemiş.

 

Dell XPS 13″ün 13.3 inç ekranı bulunuyor. Ne var ki bu ekran kendisini çok iyi gizlemeyi başarmış. Cihaz kapalı haldeyken sanki elimizin altında 13 inç”ten daha küçük ekranlı bir ürün var gibi görünüyor. Bu da taşınabilirliği ve pratik kullanımı arttırıyor. çerçevesi minimumda tutulan ekran, oldukça şık bir görüntü sunuyor. Ayrıca ürünün camı Corning Gorilla Glass teknolojisiyle korunuyor. XPS 13″ün en konuşulan kısımlarından birisi de klavyesi. Dell, sıradışı bir tuş takımıyla klavye anlayışını yeni baştan tanımlamak istemiş. İncelemelerimizde ise bu klavye resmen tüm ofisi ikiye böldü. Kimimiz klavyenin tuş takımının yazı yazmaya namüsait olmasından yakınırken, kimisi ise bu namüsaitliğin farklı olmasından öne geldiğini ve konvansiyonel tuş takımlarına kıyasla daha rahat bir tuş basış deneyimi sunduğunu ileri sürdü. Anlaşılan o ki XPS 13″ün tuş takımları çok konuşulacak ve topladığı beğeniler, kişiden kişiye farklılık gösterecek.
 
dell xps
 
XPS 13″te bir ultrabook”tan beklediğiniz her şeyi bulabilirsiniz. Rahat taşınması, hafif ve ince olması, boyutlarına kıyasla güçlü performans göstermesi, Dell XPS 13″ün en öne çıkan özellikleri arasında yer alıyor. Intel Rapid Start teknolojisini barındıran XPS 13, bu sayede ultra hızlı bir açılış imkanı sunuyor. Ayrıca cihazda Smart Connect adında bir teknoloji daha bulunuyor. Bu teknoloji de XPS 13″ün multimedya yeteneklerini gösterebilmesini sağlıyor. 0.63 cm inceliğe sahip olan XPS 13, şıklığıyla gerçekten de inceliğinin hakkını veriyor. Biraz da donanımdan bahsedelim. 2. nesil Intel Core i5 ve i7 işlemcilerle piyasaya sürülen ürün, 4 GB belleğe sahip. XPS 13 ayrıca 128 GB ve 256 GB SSD kapasite seçenekleriyle karşımıza çıkıyor. Biz bu SSD tercihini riskli bir tercih olarak yorumluyoruz.

 

Rakiplerinin aksine melez bir teknoloji kullanmaktan kaçınan Dell, bu durumu “Kullanıcılar artık verilerini bilgisayarda saklamak yerine bulutta skaklamayı tercih ediyor” diyerek savunuyor. Evet, gidişat öyle görünse de, yine de birçok teknoloji kullanıcısının henüz bulut bilişime karşı mesafeli bir duruşunun bulunduğunu da gözden kaçırmamak gerekiyor. Tabii Dell”in bu SSD tercihi, ürünün hızına hız katmayı başarıyor, bu da ayrı bir gerçek.
 
dell xps 13
 
ürünün bağlanılabilirlik özellikleri dikkat çekiyor. 64-bit Windows 7 ile gelen Dell XPS 13″ün kendisine has olan tasarımı ve yapısı, ürüne 1.36 kg”lık bir ağırlık kazandırıyor. Bu da bir ultrabook için hayli kabul edilebilir bir ağırlık miktarı. Ayrıca yazı yazarken bileklerimizi koyduğumuz tuş takımı ile bize yakın kenar arasındaki boşluk, oldukça hoş bir yapıya sahip. Bu da bileklerimizi büyük ölçüde rahat ettiriyor. Sonuç itibariyle bir ultrabook olarak Dell XPS 13″ün hayli başarılı olduğunu vebeğenileri kişiden kişiye değişen yeni özelliklerinin ürüne yeni bir hava kattığını belirtelim. Bizden geçer not alan Dell XPS 13, ülkemizde de piyasaya sunulduğu ilk haftalarda beklenilenin üstünde rağbet görerek firmanın kozunu doğru oynadığını da göstermeyi ihmal etmiyor.

Tasarım: 5
Performans: 5
Kullanım: 4
Genel: 90

Artıları:
• Şık tasarım
• Güçlü performans
• İncelik

Eksileri:

• Tuş takımı eleştiriye açık

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here