Ana sayfa Haber Dell XPS 13? MacBook? Lenovo Yoga 3 Pro?

Dell XPS 13? MacBook? Lenovo Yoga 3 Pro?

0

 

CES 2015‘te tanıtılan Dell XPS 13, aslında bakılırsa bir iş istasyonu bilgisayarının yanısıra, çalışanlar için bir multimedya alternatifi oluşturmasıyla fazlasıyla cezbetmişti. Ardından “en ince dizüstü” olarak geçtiğimiz günlerde Macbook tanıtıldı ve diğer dizüstü modellerinin üzerine bir kum atıldı. Bunun önüne geçmek için özellikle Asus, Lenovo ve Dell, Twitter kanallarından “hayır, biz daha inceyiz” mesajlarıyla tekrar kendilerini hatırlattılar. Bu incelik konusuna bir de biz el atalım fakat mümkün olduğunca milyonlarca pikselin, hızla çalışan işlemcilerden bahsetmeden sadece materyaline göz atarak, incelik konusunu aydınlatıyoruz.

Dell’in XPS 13‘ünden başlayalım: Dell XPS 13, incelik detayını ekran tasarımında kullandı. Cihazın 15 mm’lik bir boyutu var. Bu oranın 5 mm’si ekrandan oluşuyor ki; bu Dell’in 4K çözünürlüğüne katkıda bulunuyor ve çerçevesiz tasarımıyla panelden yansıyabilecek ışıkları engelliyor. Dell tarafından “sonsuz ekran” adı verilen yeni tasarım anlayışı, özellikle oyunlarda ve tasarım programlarında fazlasıyla işe yarayacak. XPS 13, yeni MacBook ile oranla 3 mm daha kalın. Bunda cihaza yerleştirilen fazladan USB portlarının ve HDM girişlerinin de katkısı var. Materyali, karbonfiber. Karbonfiber materyali, özellikle çevreye duyarlılık konusunda plastiklere oranla bir adım önde. Ergonomi açısından taşınabilirlik konusunda MacBook ile çok fazla ayırt edici özellikleri yok ancak klavye tasarımı ve touchpad tasarımında MacBook biraz daha önde. Fakat bununla ilgili şöyle bir detay söylemeliyim, karbonfiber materyali,bilgisayara sürekli dokunan ve bilgisayarıyla çok haşır neşir olanlar için iyi bir materyal. özellikle tasarımcılık gibi el hassasiyeti isteyen işlerle meşgulseniz, materyal açısından XPS 13 daha iyi.

Sonuç: İncelik açısından MacBook daha ince ancak XPS 13’ün materyali daha iyi.

 

Reklam içeriğinde de gördüğünüz gibi, Yoga 3 Pro 12.8 mm iken, 13.1’lik değeriyle MacBook var sırada. Materyal kullanımı açısından açık konuşmak gerekirse, Lenovo‘nun kullandığı materyallere bir türlü ısınamadım, işlemci altyapısını ve ekran teknolojisini olumlu yöne çekebilecek bir tasarım veya materyal anlayışları şimdiye kadar gözüme çarpmadı. Fakat, Yoga 3 Pro‘nun inceliğinin yanısıra işlevsellik konusunda da MacBook‘tan daha önde. Bir iş bilgisayarı istiyorsanız Yoga 3 Pro, MacBook ile yarışabilir. Lenovo Yoga 3 Pro, son tanıtılan MacBook Retina’ya oranla daha ağır. Yaklaşık %10’luk bir ağırlık artışı var. Reklamcılık, tanıtım, gibi yazıya yönelik bir işiniz veya sürekli sunum yaptığınız bir işiniz varsa MacBook daha fazla tercih edilebilir taşınabilirlik konusunda. 

Sonuç olarak, Lenovo Yoga 3 Pro, daha ince fakat daha ağır. MacBook’a, masaüstü yayıncılık konusunda güvenmiyorum, Güzel Sanatlar öğrencisiyseniz, Lenovo Yoga 3 Pro önde. Ayrıca Lenovo’nun yazılım gücü de yadsınamaz.

 

 

 

 

Görüldüğü gibi son dönemlerde bu üç cihaz birbirileriyle sık sık karşı karşıya getirilip incelik konusunda yarışıyorlar. Bu firmalar, sizlere incelik konusunda tavlamaya çalışıyorken, aslında kullanım yönüyle değil genel olarak rakamlar söyledikleri için, incelik konusu bazen kullanıcılar için problemli olabiliyor. örneğin, ince bilgisayarlar, mimarlar, tasarımcılar, modelleme tasarımcılar için handikap olabilir, ki olacaktır da. Dell XPS 13‘ün görselindeki gibi, cihazın kasası önden arkaya doğru genişlemesi, hem görüş açısı olarak, hem de el rahatlığı açısından oldukça önemli. 13 mm’lik bir cihazdan, bilek rahatlığı, el rahatlığı, dirsek rahatlığı gibi lüksler beklenemez. özellikle el hassasiyeti gibi önemli işlerle meşgulseniz, Dell XPS 13, diğerlerine oranla daha kalın olsa da kasa materyali, ekran materyali ve tasarımı ek olarak tasarım çizgileri nedeniyle daha önde. Fakat daha önce de dediğim gibi, klavye tasarımı açısından MacBook’dan daha iyi değil.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here