Ana sayfa Donanım Dell Samsung ve HP”den Windows 10 8K PC

Dell Samsung ve HP”den Windows 10 8K PC

0

Görsel: John Westrock, Flickr

Windows 10′un beklenen çıkış gününe sayılı aylar kalmasıyla birlikte, üreticiler de Windows 10‘a yönelik dizüstü ve masaüstü modellerini geliştirmeye devam ediyorlar. Süreç içerisinde Dell, Samsung ve HP‘den ilk 8K PC‘leri sonbahar dönemi itibariyle görmemiz şaşırtıcı olmaz. Geçtiğimiz hafta Windows 10‘un mutfak ekibinin içerisinde Intel’in olduğu tahmin edilirken Windows 10′un bu kadar kurumsal çözümlere dayalı olmasının nedenlerinin biri Intel olabilir tahminlere göre, üstelik Windows 10′un IoT uyumluluğu da Intel tarafından desteklendiği biliniyor. Intel’in resmi verilerine göre Windows XP‘nin hala kullanılıyor olması yeni nesil PC’lerin satışlarını düşürüyor, sebebi olarak da insanların Start arayüzünden vazgeçememesi ve XP’nin bilinen güvenliği. Bu durumu ortadan kaldırmak amacıyla Windows 10‘da geleneksel Start arayüzü bulunmasıyla birlikte bu arayüze Windows 10 vizyonu geliştirilerek, sektörel kullanıcıların beklediği ve umduğu kolay erişebilme sağlanmış olacak. Konu sektörel gelişme, kurumsal kullanıcıysa oradan mutlaka bir Dell çıkar.

Dell, gelecek nesil XPS çözümlemelerini 8K çözünürlükle karşımıza çıkarabilir. Windows 10′un desteklediği 8K, bilindik 8K teknolojilerden biraz daha farklı. Windows 10’da, ekran çözünürlüğü 1080p olsa dahi görüntüyü 8K’ya uyarlayabiliyor. Böylece pil kullanımı da artış göstermeden, özellikle renderlı çalışan sektörün gereksinimi olan yüksek çözünürlük Dell’in yeni nesil XPS’leri ile birlikte çözülmüş olacak.

Görsel: Bir Windows gelişitici forumunda, Windows 10’un 8K’yı nasıl destekleyeceğini açıklayan bir şema.

 

 

 Sıradaki üretici ise, en azından şimdilik: HP. HP, geçtiğimiz günlerde ses konusunda Bang & Olufsen‘den destek almaya başladı. Resmi olarak duyurulan HPBang&Olufsen ortaklığında, Olufsen‘in HP için yazılım, ürün ve tasarım geliştirmesini içeriyor. HP,Ultrabook’larında kullanılmak üzere Dell’inkine benzer bir 8K teknolojisi de getirebilir. Genel itibariyle oyuna, tasarıma ve ev eğlencesine yönelik tasarlandığı söylenen bu Ultrabook’lar, sonbahardan biraz daha geç bir dönem içerisinde tanıtılabilir. Windows 10 ile güçlenecek olan bu HP 8K modeller, ayrıca bulut bilişime yönelik teknolojiler de barındıracağı konuşuluyor.

Yüksek çözünürlük olur da, Samsung olmaz mı?

Samsung yeni yeni piyasaya sürmeye başladığı ATIV One7 All-in One formundaki masaüstü bilgisaylarını tanıttı. Sadece bir model olarak piyasaya sürülmeye başlayacak olan Samsung ATIV One7 Curved‘ler, 1080p olmasıyla birlikte 27″ ekran boyutuna sahip. Bu ürünün sadece tek model olarak tanıtılacak olması tesadüf veya sadece bir model üretildiğinden değil, üretici bu modelin 8K ve 4K’lısını tanıtmak için Windows 10‘u bekliyor!

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here