Ana sayfa Donanım Dell’den XPS ve Inspiron’a iki yeni üye

Dell’den XPS ve Inspiron’a iki yeni üye

0

 

Dell dizüstü bilgisayar piyasasında tasarım ve performans açısından başarılarını kanıtlamış XPS ve Inspiron serilerine ait iki yeni bilgisayarını tanıttı. Masaüstü bilgisayarların  satışlarının önlenemez şekilde düşmesi, mobiletinin öneminin ne kadar arttığını da bize hatırlatan önemli bir detay. Dell XPS 13 ve Inspiron 15 5000 dizüstü bilgisayarlarında bu detayın ne kadar da farkında olduğunu bize gösteriyor.

XPS serisinin en küçük üyesi olan XPS 13“ü yenileyen Dell, küçük ama taşınabilir bir performans canavarı yaratmışa benziyor. Dell XPS 13 piyasada ki en küçük boyutlu 13 inç dizüstü. Piyasadaki en yakın rakibinden bile yüzde 17 daha küçük. Kısacası Macbook Air ile başlayan ve Ultrabook“larla devam eden taşınabilirlik kriterleri XPS 13 ile bir tık daha üste taşınıyor denilebilir.

İşlemci olarak XPS 13“te yeni ve güçlü 7. Nesil İntel Core işlemcilere yer verilmiş. Dell“in bu yeni dizüstünde FHD çözünürlükte 22 saate kadar, QHD+ çözünürlükte 13 saate kadar pil ömrü vaadeden 60 WHr gücünde yenilenmiş daha büyük bir pil kullanılmış. Doğrusu 13 inçlik bir ekran çoğumuz için hala küçük bir boyut. Dell bunu en azamiye indirmek adına  neredeyse çerçevesiz bir ekran kullanmış. Ekran Full HD ve Ultra Sharp QHD+ InfinityEdge olarak tanımlanıyor. 11 inçlik bir çerçeve içinde 13.3 inç boyutunda bir ekrana sahip olan XPS 13“te Corning Gorilla Glass“ta kullanıldığını söylemek gerek.

Metalik kasası alüminyum ve karbon fiber alaşımdan yapılan yeni XPS 13, çizilmelere karşı dayanıklı olduğu kadar göz alıcı bir tasarıma da sahip. Fiyat olarak ise tavsiye edilen son kullanıcı fiyatı 3999 TL

 


 

Inspiron 15 5000: Sahibini gözünden tanıyan bilgisayar

Ulaşılabilir bir fiyata yüksek performans bekleyenler için ideal bir Dell var karşımızda. XPS serisi gibi yüksek performansa sahip olmasa da Inspiron 15 5000 fiyat performans açısından piyasada ki en iyi seçeneklerden biri. FHD ekran seçeneğini ve dokunmatik ekranı opsiyonel olarak sunan dizüstünde, taşınabilirlik için daha ince bir tasarım ve her zevke hitap eden farklı renk alternatifleri kullanılmış.

FHD ekran ve dokunmatik ekranı seçtiğinizde ise Windows Hello özellikli isteğe bağlı kızıl ötesi kamerası ile Inspiron 15 5000 sadece bir bakışınızla sizi tanıyabiliyor. İşlemci  olarak son sürüm Intel 7. nesil Core i7 kullanan bilgisayarda TrueColor3 teknolojisi ile görselleri  ve videoları iki kat daha gerçekçi görmek mümkün.

Ekstra depolama alanı da sunan Inspiron 15 5000, aynı zamanda çoktan varlığını unutmaya başladığımız bir adet DVD sürücüsüyle de geliyor. Cihazın tavsiye edilen son kullanıcı fiyatı ise 1599 TL olarak açıklandı.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here