Ana sayfa Haber Dell Alienware”ler “bugün nasılsın?” bilgisayarı mı oluyor?

Dell Alienware”ler “bugün nasılsın?” bilgisayarı mı oluyor?

0

 

Kurumsal çözümlemelerde karnesi iyi olan Dell, bu pazara yönelik yeni bir teknoloji geliştiriyor olabilir. Dell’in bu konuda 2009 yılında bir patent aldığı söylenirken, Alienware‘lerin bu konuda asıl öncü olacak bilgisayarlar olarak seçildiği bilgisi de var. Alienware, tasarımı ve özellikleriyle oyun severlerle buluşturulmaya devam ediyor. Sadece oyun severlerler değil, tasarımcıların da vazgeçilmezlerinden olan Alienware, gelecek yıllarda başka bir vizyonla piyasaya sunulabilir.  

öğrenebilen bilgisayarlar ve daha da tehlikeli yapısı olan kuantum bilgisayarlar IBM gibi şirketlerle beraber geliştirildiği konuşuluyor. Bu korkutucu bilgisayar isimleri şimdiye kadar karşımıza somut olarak çıkmasa da belgesellerde her gece yerini alıyor. IBM yaz döneminde öğrenebilen bilgisayarlar için geliştirdiği ve yapay zeka işletebilen çiplerini yaz mevsiminde tanıtmıştı. Beyin nöronlarıyla aynı prensible çalışıp internet ortamında her şeyi öğrenebilme yeteneğine sahip. Google da bu işin içerisinde. Ancak Google, sistemi biraz daha karmaşıklaştırıp tıp içerisinde kullanmak istiyor. Bunlardan bir tanesi otizim’de kullanılacak. Otizim’deki kişilerin aslında ne düşündükleri ve söyleyemedikleri bilgisayarlara yansıtılarak otizim insanlarını böylece daha sağlıklı anlayabileceğiz.  

Dell, bu konuda Alienware ile ne yapacak?

Bilgiler doğruysa, Dell Alienware ileride şifreleme konusunda ve kriptolama konusunda ilerici bir cihaz olacak. Bununla birlikte, diğer çalışmalardaki gibi internete bağlı olan her bilgi kaynağından bilgi toplayacak ve bu bilgileri kendisine uyarlayarak kendi sistemi içerisinde işleyecek.

örneğin kurumsal amaçla bir Alienware kullanıyorsunuz. Şirketiniz borsada oldukça etkili ve aniden işler istemediğiniz şekilde yürümeye başlıyor. Bu dönemde yapacağınız şey, borsacınızı veya ekonomistinizi gecenin 3’ünde uyandırıp “bilgisayarının başına geç!” demek. Veya çalışansanız o saatte dizüstünüzle internette borsa ile savaşacaksınız. Burada Alienware’in öğrenebilme yetisi ortaya çıkıyor ve bu işlemleri öğrenerek szinle bu konuda münazara gerçekleştirebilerek gerekli önlemleri daha hızlı almanızı sağlıyor.

Bu konudaki gelişmelerle ilgili fazlasıyla belgesel ve söyleşi dizileri mevcut. Yapılıyor ve geliştiriliyor olma ihtimali bir yana, çekinceler de bu tip projeleri “saklı” kılıyor olabilir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here