Ana sayfa Haber #DeleteFacebook furyasına Elon Musk” da katıldı

#DeleteFacebook furyasına Elon Musk” da katıldı

0

Elon Musk ve Mark Zuckerberg  yapay zeka, zamanda yolculuk ve teknolojinin gidişatıyla ilgili olarak fikir uyuşmazlığı yaşamışlardı daha önce. 

Elon Musk iki teknoloji devi arasında ne kadar az sevgi kaldığını gösterdi Cuma günü. 

SpaceX ve Tesla’nın yöneticisi Musk her iki firmasının da Facebook sayfasını sildi. Böylece Zuckerberg’in sosyal ağının 50 milyon kullanıcının verilerini Cambridge Analytica adlı politik danışmanlık firmasına vererek suistimal etmesine neden olmasını protesto için insanları Facebook’u terk etmeye çağıran ve sayıları giderek artan teknoloji liderlerinin korosuna katılmış oldu. Ortaya çıkan bu olayla birlikte Facebook tarihinin en kötü halkla ilişkiler krizini yaşamaya başladı. 

Musk’ın verdiği karar, bir dizi tweet mesajıyla birlikte başladı. 

Teknolojinin bilgesi Musk tweetlerine Facebook’tan reklamlarını bir haftalığına kaldıran kablosuz hoparlör üreticisi Sonos’u eleştirmekle başladı.
Sono’nun aldığı kararla ilgili bir habere karşılık “Vay, tam tamına bir hafta. Ne kadar da riskli…” şeklinde tepki verdi Musk Twitter’da. 

Bir dakika sonra Facebook’un bir kaç yıl önce 19 milyar dolara satın aldığı WhatsApp’ın mucidi Brian Acton’a cevap yazdı. Facebook’tan ayrılan Acton, #deletefacebook çağrısı yaptı çarşamba günü. 

Brian-Acton-WhatsApp

“WhatsApp uygulamasının mucidi Brian Acton”

Acton’a “Facebook’ da neyin nesi?” cevabını veren Musk, daha sonra SpaceX ve Tesla’nın Facebook’taki sayfalarını kaldıracağını duyurdu. Tesla’nın Facebook sayfasının “artık işe yaramaz” olduğunu söyledi.

Twitter dünyasını sanal öfkeye iten mesajlar, Musk ile Zuckerberg arasındaki düşmanlığın şiddetini arttırdı. Musk yaptığı açıklamalarda beraberinde getirebilecekleri sonuçlar nedeniyle yapay zeka gibi teknolojilere kucak açma konusunda dikkatli olunması gerektiğine dair uyarılarda bulunmuştu bugüne değin. Hatta öyle ki savaşların başlamasına neden olabileceğini ve nihai aşamada insanları evinden çıkamaz hale getirebileceğini bile söylemişti. 

“Zuckerberg 2017 yılındaki Facebook Live yayınında konuşuyor”

Zuckerberg ise insanların teknolojiye kucak açmaları ve güvenmeleri gerektiğini iddia etmişti. Hatta Facebook Live’ın 2017 yılındaki bir yayınında Musk’ın uyarıları ile ilgili ne düşündüğü sorulduğunda, Musk’ın ‘kötümser’ biri olduğunu söylemişti. Sürekli optimizm söylemlerine kucak açan teknoloji dünyasında bu tip bir söylem, hakaret anlamı ifade ediyordu. 

“özellikle yapay zeka konusunda oldukça iyimserim. Kötümser davranan, kıyamet senaryolarını dillendirmeye çalışanları gerçekten anlamıyorum. Bu yaklaşımın cidden olumsuz ve öyle ya da böyle oldukça sorumsuzca olduğunu düşünüyorum” demişti Zuckerberg o zaman.

Musk ise Zuckerberg’e cevaben, meseleyi tam olarak kavrayamadığını söylemişti. “Mark’la bu konu hakkında konuştum. Konuya yaklaşımı oldukça kısıtlı” diye yazmıştı Twitter’da o zamanlar.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here