Ana sayfa İnternet Deep Web dosyası

Deep Web dosyası

0

Deep Web dosyası

Deep Web nedir, internetin en derinlerinde neler saklı? Deep Web”e nasıl girilir? Gizli adresler nereden bulunur? Nelere dikkat etmek lazım? Güvenli mi? Kendimizi nasıl koruruz?

Deep Web yani derin internet, internetin “arka sokaklarında” yer alan her türlü içeriğe verilen genel isim. Kısaca şöyle tarif edebiliriz. İnterneti gerçek hayatın birebir yansıması olarak kabul edin. (Aslında gerçekten öyle.) Aynı gerçek hayattaki gibi internette de eğlence yerleri, sosyal mekanlar, devlet kurumları, eğitim kurumları, ticaret yerleri … var. Ama bir de, aynı gerçek hayattaki gibi psikopatlar, her türlü sapıklar, uyuşturucu tacirleri, hırsızlar, katiller (ya da potansiyel katiller), şiddet düşkünleri, örgüt üyeleri, korsanlar … var. Yine gerçek hayattan örnek verirsek; yasal ve “normal” olanlar zaten göz önünde hatta sizin kendilerine ulaşabilmeniz için her şeyi yapıyorlar. Ancak illegal onlarla ulaşmak için biraz “kovalamanız” lazım. İşte Deep Web, internetteki bu “kovalamaca” sonucu ulaşacağınız içeriğin genel ismi.

Az önce bahsettiğimiz gibi, deep web yani derin internet, işte bu “normal olmayan” ya da “herkesin ulaşması istenmeyen” içeriğin genel adı. Elbette içlerinde yasa dışı içerikler de var, hatta Türkiye gibi bir ülkede, bir çok Batı ülkesinde gayet “normal” kabul edilen şeylerin bile yasak olduğu düşünülürse, yasa dışı içerik çok var diyebiliriz. Ama bu, içerideki her şeyin suç olduğu anlamına da gelmez.

 

Deep Web”e neden herkes ulaşamıyor?

Deep Web”teki içeriğe ulaşamamamızın asıl sebebi, bu içeriklerin, herkesin elini kolunu sallaya sallaya bulup giremeyeceği şekilde “saklanmış” olması elbet. Ancak bunda, arama motorlarının da katkısı büyük, zira başta Google olmak üzere internette gezinme deneyimini neredeyse tekel altına alan arama motorları ve elbette web tarayıcıları, bu içerikleri görmenizi, onlara ulaşmanızı engellemek için otosansür kullanıyorlar.

Deep Web”teki bir çok internet sitesi, hem arama motorlarının indeksleme robotlarına (örümcekler) takılmamak, hem de kolay erişilmemek için dinamik web sayfaları, şifreli girişler, akılda kalması çok zor, uzun ve karmaşık url adresleri ve hepsinden önemlisi, sıradan web tarayıcılarının açamadığı uzantılar kullanıyor.

 

Peki gelelim asıl konuya? Deep Web”e nasıl gireriz?

öncelikle şunu baştan söylememiz lazım; bunu yapmak tamamen sizin hür iradenize bağlıdır. özellikle yaşı küçük okuyucularımızın ya da ne aradığının, neye ulaşmaya çalıştığının tam olarak bilincinde olmayan, rastgele gezinecek olanların, karşılaşacakları içeriklerden sorumlu değiliz. Yasadışı bir içeriğe ulaşmanız, gezinmeniz, bilgisayarınıza indirmeniz suçtur. Bu suçun tespiti halinde ağır cezai yaptırımlarla karşılaşabilirsiniz. Ayrıca bilgisayarınız da çeşitli tehditlere maruz kalabilir. Bunların bilincinde olun. Biz Deep Web”e girmenizi tavsiye etmiyoruz. Bu, mutfaktaki ekmek bıçağına benzer. Yemek yapmak için de, banka soymak için de kullanabilirsiniz. Siz yemek yapın.

Yukarıda değindiğimiz gibi, Deep Web”teki çoğu sayfa özel bir uzantıya sahiptir. Bu uzantı, aslında bu internet sitelerini şifrelemenin bir yöntemi. çünkü *.onion uzantısı, normal web tarayıcılar tarafından algılanamıyor ve çözülemiyor.

Bu uzantıyı çözebilmek için Onion eklentisine sahip bir internet tarayıcıya ihtiyacımız var.

 

Tor Browser nedir?

öncelikle www.torproject.org adresinden Tor Browser”ı indiriyoruz ve kuruyoruz. Tor Browser”in adını, Twitter sansürü zamanından hatırlıyoruz. Tor Browser bize Onion uzantılarına erişebilmek için gerekli eklentiyi de sunuyor.

Tor Browser, özellikle erişimi yasaklanmış içeriklere erişmek için ideal bir tarayıcı. Yani bu tarayıcıyı sadece Deep Web için değil, normal internet gezintiniz için de kullanabilirsiniz. Tor Browser, kullanıcılarını Tor Ağı denilen anonim bir ağ yapısı üzerinden internete bağlıyor.

 

Tor Ağı nasıl çalışıyor?

Tor Ağı”nın çalışma prensibi basitçe şu; Tor Browser, dolayısıyla Tor istemcisini kurduğunuzda, bilgisayarınız ortak bir ağın parçası oluyor. Siz bir internet sitesine girmek istediğinizde, bu ağ sayesinde dünyanın çeşitli yerlerinden kullanıcıların bağlantısı üzerinden bağlantı kuruyorsunuz. Yani Türkiye”de engelli bir siteye bağlanmak istediğinizde, Amerika”daki bir Tor kullanıcısının bağlantısı üzerinden bu gerçekleşiyor ve o sayfaya erişebiliyorsunuz. Ayrıca bu bağlantı bir çok farklı ülkedeki kullanıcının üzerinden geçtiği ve her seferinde şifrelendiği için, izini sürmek de imkansız hale geliyor. Böylece söz konusu internet sitesinin verilerinin parçalar halinde, her biri başka bir kullanıcının bağlantısı üzerinden alınıyor. Tabi ki aynı şey sizin için de geçerli, örneğin siz de çin”deki bir kullanıcıya köprü görevi görüyorsunuz ve o da istediği içeriğe sizin üzerinizden erişiyor.

 

Hidden Wiki nedir? Ne işe yarar?

Tor Browser”ı yükleyip çalıştırdıktan ve Tor ağına bağlandıktan sonra (bu işlem otomatik gerçekleşiyor, sizin bir şey yapmanıza gerek yok.) artık Deep Web”teki internet sitelerini açabilir hale geldiniz. Ancak dediğimiz gibi, bu siteler çok karışık ve sık sık değilen url”lere sahip. Yani bir sitenin adresini ezbere bilmek, bilseniz bile bir süre sonra aynı adresten erişmek mümkün değil. Bunun için “hidden wiki” denilen, tüm bu adreslerin kategoriler halinde indexlendiği bir rehber sayfa var. Hidden wiki adresi de sık sık değişiyor. Güncel adrese erişmek için, Tor Browser”ı kullanarak sözlüklerde ya da 4Chan gibi sitelerde ufak bir arama yapmanız, bir kaç adres denemeniz gerekebilir.

 

Deep Web”te gezinme

Hidden Wiki”de siteler kategorilere ayrılmış biçimde sıralanmıştır. Başlıklar altında gezinerek ve linklerden linklere atlayarak istediğiniz içeriklere ulaşabilirsiniz. Burada her türlü fotoğraf, video ya da yazılı içeriğin yanı sıra, çeşitli hizmetler veren internet siteleri de var. örneğin, sadece Deep Web”ten ulaşılan ve alınan-gönderilen tüm e-postaları şifreleyerek takip edilemez hale getiren bir e-posta sunucusu. çeşitli ftp servisleri ya da Bitcoin istemcileri. Silahtan uyuşturucuya, ikinci el elektronik eşyalardan modifiye ürünlere kadar akla gelebilecek her şeyi, dünyanın her yerine göndermeyi vaat eden alışveriş siteleri. Her türlü albümü, filmi ya da e-kitabı bulabileceğiniz istemciler. Kiralık katillikten, istediğiniz bir malı sizin için çalmaya kadar her türlü “hizmeti(!)” sunan kişilere ait ilanların yer aldığı seri ilan siteleri…

 

Kişisel güvenlik

Kural bir : Deep Web”in herhangi bir yerinde asla gerçek isminizi, gerçek  kişisel bilgilerinizi, fotoğrafınızı, e-posta adresinizi vs. KULLANMAYIN. Kimseye kendinize ait bir bilgi vermeyin. Kimseden dosya kabul etmeyin, yasal olmayabileceğinden şüphe ettiğiniz en ufak bir dökümanı, bir Word ya da PDF dosyasını bile İNDİRMEYİN, AçMAYIN. özellikle bazı konulardaki dökümanları ola ki indirmek zorunda kalırsanız, internete bağlı bilgisayarınızda açmadan, bir flash belleğe kopyalayın, internet bağlantısı hatta modemi bile olmayan bir bilgisayar bulun ve orada görüntüleyin. çünkü, PDF görüntüleyiciler olmak üzere bir çok yazılım, bazı anahtar kelimelere karşı duyarlıdır ve kullanıcı bu anahtar kelimeleri içeren bir metin görüntülüyorsa, anında yasal mercilere kendi kendini ihbar eder. Bizim kişisel tavsiyemiz, eğer imkanınız varsa sadece Deep Web”e girmek için ayrı bir bilgisayar edinin, bu bilgisayarda kişisel hiç bir verinizi barındırmayın, Deep Web”ten çıktıktan sonra bile başka bir iş için, örneğin kişisel postalarınızı kontrol vs. için kullanmayın. Deep Web”e ise sadece kamuya açık, şifresiz internet bağlantılarından, her seferinde başka bir yeri kullanarak bağlanın. Güvenlik kameralarının ekranınızı görecek bir açıda olmadığından emin olun ve illegal bir şeye bulaşmamaya dikkat edin.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here