Ana sayfa Donanım DBX 376 Silver Line Chanel Strip

DBX 376 Silver Line Chanel Strip

0
öncelikle görsel olarak son derece yakışıklı, 19” genişliğinde bir cihazdan bahsediyoruz. Kullanım alanı oldukça geniş olan Dbx 376, kayıt stüdyosundan tutun da temel ekipman donanımlı ev stüdyosuna, canlı performans sahnesinden,mix hatta mastering stüdyosuna kadar birçok yerde çok güzel işler çıkarabilen, hem analog hem de dijital çalışabilen bir cihaz.
 
dbx 376 silver line chanel strip
 
Dbx firmasının audio işlemciler konusundaki engin tecrübesini hemen hepimiz biliriz. Firma çeyrek asırlık tecrübesini bu ürün üzerinde sergilemiş resmen. Ben yine,internet üzerinden kolaylıkla öğrenebileceğiniz bir yığın teknik veriden çok temel ve hızlı kullanım sırasında bu cihazdan nasıl faydalanabileceğiniz üzerinde duracağım. Sanırım en önemli olan da bu konu. Dbx 376, ilk bakışta cihazın sağ ön yüzünde göze biraz karışık renklerde görünen butonları ile ilgi çekiyor. Butonların üzerilerindeki açıklamaları okuduğunuz zaman bu karışık renkli butonların kolay ve anlaşılır bir kalibrasyon düzeneği olduğunu hemen alıyorsunuz. Her bastığınızda renk değiştiren bu butonlar, ilgili rengin fonksiyonuna atanmış oluyor. Dbx 376’nın power switch’i arka yüzeyinde ve aktif hale getirdiğinizde ilk olarak ihtiyacınıza uygun kalibrasyonu hemen yapmanızı öneririm.

ön yüzeyin en solunda enstrüman girişi ve seviye kontrol knob’u var. Buradan bir enstrüman girişi yapabilirsiniz ayrıca giriş seviyenizi gösteren bir de küçük VU metre mevcut. Bu çok işinize yarıyor. Hemen solundaki havalandırma ızgarasının ardında cihazın sıcaklığın ve adını veren lambasını görebilirsiniz,bu ızgaranın altındaki butonlardan 48V desteği,-20db pad, faz çeviricisi ve düşük frekans filtresi (75hz)nin hangisine ihtiyacınız varsa kullanabilirsiniz. Bunların hemen solundaki 3 band’lı EQ’dan tonlamanızı yaparken mid frekanslarda 100 hz ile 8 khz arasında gezmenize olanak tanıyan bir Q mevcut. Yapılan tonlamanın dB seviyesinde aşırı bir yükleme varsa bunu size bildiren bir de EQ clip led’i var ki bu da çok işe yarayan bir gösterge.

 

Gelelim optik kompresör katımıza. Eşik ‘THRESHOLD’ seviyesi – 40 db den + 20 dB’ye kadar seçilebiliyor. Kompresyon seviyesi 1/1’den sonsuz / 1′ e kadar kullanıma izin veriyor yani oran ‘RAT‹O’ knob’unu sonuna kadar açtığınızda limiter olarak kullanabilirsiniz. Dbx’in patentli teknolojisi ‘ Overeasy ‘butonu ”attack”zamanını otomatik olarak ayarlıyor. ”Release” içinse slow seçeneğini de sunuyor.

Bu knob’ların üzerinde eşik seviyenize ulaşıldığını gösteren bir led gösterge ve ne kadar kompresyon yaptığınızı gösteren bir de Gain Reduction seviye göstergesi mevcut: Her şey düşünülmüş…
 

dbx 376
 
Ve işte hayat kurtaran bölge DE-ESSER kontol Knob’ları… Bu özellik, özellikle vokal kayıtlarında ve canlı performansta gerçekten çok işe yarıyor. Belirli bir frekansa nokta atışı kompresyon yapabilen bu özellik, vokal S – ? harfi gibi sıkıntılı harfleri telaffuz ederken oluşan yüksek seviyeli seslerin azaltılarak geçmesine izin veriyor. Bu seslerin 800 hz ile 10 khz arasında olması muhtemeldir. Bu frekansı seçip Amount knob’u ile istenilen seviyede azaltma şansına haizsiniz. DBX 376 sayesinde, bu özelliğin hemen yanında çıkış seviye göstergeniz ve Level kontrol knob’unuz var. ‹htiyaç duyduğunuz seviyede ayarlayabilirsiniz.

Bu güzel cihazın en güzel yanlarından birisi de dijital olarak da kullanmanız için üzerindeki yüksek kalitedeki D/A dönüştürücüleri,iki farklı protokolde çıkış alma seçeneğiniz var. SPDIF veya AESEBU ve tabi ki diğer dijital ekipmanlarınızla senkronizasyonu sağlayan wordclock input ve output’lar mevcut. Yazımın başında bahsetmiş olduğum renkli kalibrasyon butonlarından diJital çıkış formatını, wordclok zamanlamasını, örnekleme oranlarını önceden ayarlamanız gerekiyor tabi ki.

 

Dither butonu tüp harmoniklerinden kaynaklanan distortion’ları düzenlemeye yarıyor. Shape butonu ise yapılan bu düzenlemeyi şekillendirmeye yarayan psiko akustik şekillendirici yumuşak bir akışkanlık veya sert bir karakter seçimi size bırakıyor. Bu özellikler dijital çıkışları kullandığınızda daha net anlayabileceğiniz bir etkiye sahip. Bu özellikleri mutlaka denemenizi tavsiye ederim. Zaman zaman çok güzel duyumlar yakalayabilirsiniz.
 
dbx 376 silver line
 
Cihazın arka yüzeyinde analog giriş için iki seçenek mevcut. Microphone için düşük empedans, Line seviyesi için yüksek empedans giriş ve ayrıca bu girişlere insert yapabilmeniz için bir giriş çıkış da mevcut. çıkışları ister analog, ister digital (SPDIF veya AESEBU) kullanabilirsiniz. Senkronizasyon için Wordclock BNC giriş çıkış terminallerini de unutmamışlar.

Sonuç olarak oldukça basit kullanımlı,çok fonksiyonlu, gerçekten güzel bir cihaz. İhtiyacınız doğrultusunda ister kayıt ister canlı performansta rahatlıkla kullanabilirsiniz. Sunduğu özellikler göz önünde tutulunca da fiyat/performansta oldukça kabul edilebilir bir noktada duran Dbx 376 Silverline channel strip, aldığınız zaman bir daha değiştirmeyi düşünmeyeceğiniz bir cihaz.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here