Ana sayfa Oyun DayZ

DayZ

0

Gerçek hayattaki tüm detayları bünyesinde barındırıyor…
 

“Chernarus”a hoşgeldiniz! 225 km2′den büyük gerçek alan üzerine kurulan sanal dünya bizi Sovyet Rusya yıllarına geri götürüyor. Yeni ve hala sebebi bilinmeyen bir enfeksiyonun etkilediği bir ülkede buluyoruz kendimizi. Yerli nüfusun tamamını etkileyen bu enfeksiyona karşı hayatta kalanlar birbirlerini bularak yeni bir güç oluşturmaya çalışacaklar. Zombilerin yanı sıra eli kanlı haydutlarda yolumuza çıkan engellerden olacak.”
 

 
DayZ harikası 2012 yılının yaz aylarında yayınlanan bir ArmA 2 modifikasyonu olarak karşımıza çıktı. ünlü oyun stüdyosu Bohemia Interactive içerisinde bir grup oyun programcısı Dean ‘Rocket’ Hallönderliğinde bu modifikasyonu oluşturdular. Yayınlandığı günden bu yana dünya çapında çok beğenildi ve iki milyonun üzerinde oyuncuya hitap eden bağımsız bir oyun halini aldı. Oyunun kısaca bir hayatta kalma mücadelesini konu aldığını söyleyebiliriz. Ama gerek oyunun altyapısı gerekse gerçek hayat unsurları açısından şuan dünya üzerindeki tek örnek olduğunu söylemek mümkün.

Oyunu denediğimiz Alpha sürümüne belli sayıda oyuncunun davet edildiğini belirtmek isterim. DayZ’yi diğer bilindik zombi oyunlarından ayıran temel özellikler mevcut. özellikle başka hiç bir oyunda hayatta kalmak için bu denli uğraşmıyorsunuz ve eminiz benzer bir oyun oynamadınız. Simülasyon ağırlıklı tasarlandığı için oyunun kontrol kısmında bir çok tuş kombinasyonunu kullanıyoruz. Günümüz aksiyon oyunlarından farklı olmak üzere arka planda bir bilgi almaksızın kendimizi çok tehlikeli bir dünyanın içinde buluyoruz. Gece – gündüz döngüsünün hakim olduğu oyunda özellikle akşam saatlerinde tehlike farklı bir boyut kazanıyor.

 

Oyuna ilk başladığımızda elimizde hiç bir silah bulunmuyor. Ama çantamızın içinde kısa vadede işimize yarayacak eşyalar mevcut. Ağrı kesici, bandaj, el feneri yolculuğumuza başladığımız ilk anlarda tehlikelere göğüs gerebilmemiz için bizimle. Haritanın ne denli büyük olduğunu incelememizin hemen başında belirtmiştik. 100’den fazla kasaba ve köy, irili ufaklı sayısız sahil şehri, limanlar ve askeri bölgeler sanal dünyamızın içinde bizleri bekliyor. Tüm bu noktaları ziyaret ederek hayatta kalmamız için gerekli eşyaları topluyoruz. Bu eşyaları üzerimizde taşıyacağımız için yüksek kapasiteli bir çanta bularak maceraya atılmamız gerekiyor. Bunun dışında sweetshirt, pantolon gibi kıyafetlerimize de az sayıda ve ufak boyutlu eşyaları sığdırmak mümkün.
 

 
Bir çok yiyecek, içecek, kıyafet, silah, cephane, kara – hava ve deniz araçları dahil aklınıza gerçek hayatla ilgili ne geliyorsa DayZ’nin devasa dünyasına yayılmış durumda. Zombileri unutmamak gerekiyor çünkü her yerde bizi bekliyor olacaklar. Hayatta kalmamız toplayacağımız eşyalara bağlı olunca zombi tehlikesini her an aklınızın bir köşesinde tutmanız gerekiyor. İşitme ve görme duyuruları olan zombileri atlatmak için eğilerek veya yere yatarak sessizce ilerlemelisiniz. Eğer bolca cephaneniz varsa silahınızı kullanın ama fazla ses çıkarmamanız sizin lehinize olacaktır. En ufak çıtırtıyı duyan zombiler bir anda kalabalık şekilde yanınıza kadar ulaşabilirler. Eğer silahsız bir şekilde tehlikeyi arkanızda hissederseniz tabana kuvvet kaçmamız gerekiyor. Şanslıysanız zombiler bir süre sonra peşinizi bırakabilirler.

Haritada zombilerin haricinde tavuklar, keçiler, koyunlar ve büyük baş hayvanlar karşınıza çıkabilir. Eğer yanınızda gerekli eşyalar varsa bir anda kasap ünvanı almanız mümkün. Konserve ile günüm geçmez diyenlerdenseniz bu hayvanları et haline getirebilir, ateş yakarak pişirebilir, afiyetle yiyebilirsiniz. Zombiler ve hayvanların dışında hareket eden her şeyin oyuncu olduğunu bilin. Karşınıza çıkabilecek tehlikelerden biri de oyuncu gruplarıdır. öyle ki bu kişiler eli kanlı haydut olabilir veya tamamen arkadaşça yanınıza yaklaşabilirler. Bu durumda ya kaçmalısınız yada eliniz tetikte kendinizi korumalısınız. DayZ tamı tamına 200 oyuncuyu tek bir sunucu içerisinde barındırabiliyor.

 

Sunucuda karşınıza nereden çıkacağı belli olmayan bu oyuncuların zombilerden daha tehlikeli olabileceğini hatırlatmakta fayda var. Zombiler kalaşnikov kullanmayı bilmiyorlar. Ayrıca keskin nişancı tüfeği bulan ve 500 ila 1000 metre uzaklıktan sizi izleyen bir oyuncu kahkahalar atarak pusu kuruyor olabilir. Marketleri, evleri, okul ve işyeri gibi mekanları dolaşarak binbir zorlukla bulduğunuz Chernarus haritasına, gece görüş dürbününüze, GPS cihazınıza, silahınıza ve eşyalarınıza göz dikmiş pek çok oyuncu bu tehlikeli dünyada sizi bekliyor olacak. Kafanızın hemen arkasına üçüncü bir göz koymayı unutmayın.
 

 
Oyunun oldukça detaylı olduğunu ve gerçek hayatta aklınıza ne gelirse yapabileceğinizi söylemiştik. Eşyaları buldunuz ve çantanızda yer kalmadı. Bu durumda marketleri dolaşırken çadır görürseniz yanınıza almayı ihmal etmeyin. Haritada bir koordinat belirleyerek kendinize güvenli bölge yaratabilirsiniz. Bu bölgeye ulaştıktan hemen sonra çadırınızı kurabilir ve eşyalarınızı içinde saklayabilirsiniz. İlerleyen dönemlerde kendi evimizi yaratabilecek, toprak altına eşya saklayabileceğiz. Eşya saklamanın bir diğer yolu da araç bulmak. Kara – hava ve deniz araçlarının oyunda yer aldığını söylemiştik. örneğin bir otomobil bulursanız içine 50 kadar eşyayı sığdırabilirsiniz. Ayrıca benzin istasyonlarından yakıt temin ederek tüm haritayı bulduğunuz araçlarla dolaşabilirsiniz. Araç kullanırken bir yere çarpmamaya dikkat etmelisiniz. Aracınızı bozduğunuz taktirde tamir için gerekli eşyaları ve motor parçalarını da bulmanız gerekebilir.

Biraz önce koordinat sisteminden bahsetmişken açıklamadan geçmeyelim istedim. Chernarus çoğunluğu ormanlarla kaplı bir sanal dünya. Eğer yanınızda harita, pusula, saat veya GPS gibi cihazlar bulunmuyorsa kaybolmanız muhtemel. çoğunluğu askeri bölgelerden çıkan bu eşyaları bulmanız halinde oldukça rahatlayacaksınız. Zira arazide vakit geçirebilmenin tek yolu bu eşyalardan geçiyor. GPS cihazınız anlık olarak bulunduğunuz koordinatı bildiriyor. Harita üzerinde bu koordinatı tarayarak gitmek istediğiniz yerleri bulabilirsiniz. örneğin pusulanız varsa güneye ve batıya gittiğinizde sahil kentlerine ulaşabilirsiniz. Elbette burada anlatamadığımız daha bir çok sistem oyun içinde sizleri bekliyor. Ne kadar detaylı bir oyunla karşı karşıya olduğunuzu sanırım az çok anlatabildik.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here