Ana sayfa Haber Davulcuların Dünya Şampiyonası Başlıyor!

Davulcuların Dünya Şampiyonası Başlıyor!

0

Roland”ın Uluslararası Davul Yarışması “V-Drums World Championship” bu yıl ilk kez Türkiye”de de düzenleniyor

16 ülke finalistinin katılımıyla gerçekleşen V-Drums World Championship finali ilk yıl Amerika California”da bulunan dünyaca ünlü klüp House of Blues”da yapıldı. Tüm dünyada büyük ilgi gören yarışma finali jüride bulunan dünyaca ünlü davulcuların sahne şovları ve katılımcıların birbirinden başarılı performansları ile birleşince tüm profesyonel-amatör müzisyenlerin ve müzikseverlerin kısa sürede dikkatini çekmeyi başarmıştı. Peki bu yılki organizasyonda bizleri neler bekliyor? Bu sorunun en önemli cevabı kuşkusuz bizleri finallerde temsil edecek bir de Türk davulcunun yer alacak olması. Bu sene 26 Katılımcı ülkenin yerel finaller ile belirlemiş olduğu finalistler her Nisan ayında Almanya-Frankfurt”ta düzenlenen dünyanın en önemli müzik fuarı Musik-Messe Show”un son gecesi yapılacak büyük bir şovda performans sergileyecekler. Roland”ın V-Drums serisi elektronik davullarının kullanıldığı yarışmada katılımcılar teknik, duruş, elektronik öğelerin etkin kullanımı ve müzikalite alanlarında yapılacak bir değerlendirilme sonucu finalist olamaya hak kazanacak. Yani sadece klasik anlamda bir davul ustası olmaktan çok sahne duruşu, elektronik davul kullanımı ve teknoloji ile iç içe olabilme gibi kriterler de bu yarışmanın en önemli karakteristik özelliğini oluşturuyor.
 

Bu kriterlerin değerlendirilmesi için Türkiye”nin önemli davulcularında oluşan bir jüri heyeti hem ön elemede hem de performansların gerçekleşeceği final gecesinde organizasyonda yer alacaklar. Jüri üyeleri kimlerde oluşuyor sorusunun cevabı ise şu şekilde:
 

– Burak Gürpınar (Kurban)
– Bülent Akbay (Acil Servis-Ayna)
– Ediz Hafızoğlu (Kolektif İstanbul-Ceylan Ertem)
– Hakan Açıkalın (Funda Arar- Nez)
– Şenol Küçükyıldırım (Weed-Independent)
– Torab Majlesi (Kronik-Independent)


www.rolandtr.com/wvdc/
adresine girerek gerekli formu doldurmanız ve kriterlere uygun şekilde hazırlamış olduğunuz performans videolarının Youtube linkini yollamanızla yarışmanın Türkiye elemelerine giriş yapmış olacaksınız. Roland Türkiye tarafından onaylanan başvuru sahiplerinin videoları, yarışma için özel olarak hazırlanan mikro web sitesinde yayınlanacaktır. İstanbul”daki final gecesinde yarışmaya hak kazanan finalistlere, sahne performanslarını hazırlamaları için Roland Türkiye tarafından final gecesinde kullanılacak Roland ekipmanlarla prova imkanı sunulacak ve müzikseverler ile müzisyenlerin büyük katılımıyla gerçekleşecek olan final gecesinde jürinin seçtiği Türkiye birincisi, Almanya”da düzenlenecek olan dünya finalinde Türkiye”yi temsil etme şansı yakalayacak. Aynı zamanda ilk üçe kalan finalistler Roland Türkiye”den birbirinden değerli ödüller kazanacak. Final gecesinin gerçekleşeceği mekan ise kısa süre içerisinde açıklanacak. Bronx Pi veya Mojo arasında en iyi ses sistemi ve etkinlik için en uygun alana sahip olan mekan, finale ev sahipliği yapacak.
 

Uzun sözün kısası hala bu yazıyı okumakla vakit kaybeden davulcular varsa daha fazla beklemeden direkt olarak Roland V-Drums yarışmasına başvuru için videolarını çekmeye başlasınlar.
 

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here