Ana sayfa İnternet Davalı: 12 yaşında, tanık: Facebook!

Davalı: 12 yaşında, tanık: Facebook!

0

Facebook şifresini isteyen okul yönetimine red cevabı verdikten sonra yönetimin tavırlarından rahatsız olan 12 yaşındaki kız, bakın neler yaptı…

 

Geçtiğimiz günlerde Amerikan Sivil özgürlükler Birliği”ne (ACLU) ulaşan bir dava, Facebook”un nelere yol açabileceği konusunda insanları hayrete düşürdü. Amerika”nın Minnesota eyaletindeki bir okulda okuyan 12 yaşındaki kız çocuğu R.S., Facebook sayfasında okul yönetimi aleyhinde yazılar yazdı. Durumu fark eden okul yönetimi, R.S.”den Facebook şifresini talep etti. Kız, yönetimin bu talebini reddetti. Okul yönetiminin zorlayıcı tavrı ise kızın ACLU”ya başvurarak okul yönetimini dava etmesine sebep oldu.
 
facebook
 
ACLU”ya gelen davalar arasında buna benzer davalar bulunuyor. ACLU yetkililerinin yaptığı açıklamaya göre bazı şirketlerin yöneticileri, şirket çalışanlarının aleyhlerine yazdığı yazı sebebiyle bu çalışanlarından Facebook ve Twitter şifrelerini vermesi talep etmişti. Davalar henüz sürerken, konuyla ilgili bir dava da Minnesota”dan geldi. ACLU yetkilileri, konunun düşünce özgürlüğü olduğunu ve böyle bir sebepten dolayı hiçbir yetkili kurumun hiç kimsenin kişisel bilgilerine erişmemesi gerektiğini savunuyor.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here