Ana sayfa Haber DARPA”nın öğrenmeyi %40 arttıran cihazı devrim niteliği taşıyor

DARPA”nın öğrenmeyi %40 arttıran cihazı devrim niteliği taşıyor

0

Kafa bandının zekayı arttırmak için kullanılması fikri, bir çeşit bilim kurgu yapımı gibi görünebilir ama uzmanlar gerçekten de bu tip bir cihaz keşfettiler. üstelik bu cihazın öğrenmeyi %40 oranında arttırdığını iddia ediyorlar.

Tasarımcılar, 5-10 yıl içerisinde cihazı herkesin kullanacağını belirtiyorlar.

tDCS olarak adlandırılan cihaz Montreal”de bulunan McGill üniversitesi ve HRL Laboratories”den araştırmacılar tarafından tasarlanmış. Projenin finansmanını ise DARPA (Defense Advance Research Project Agency) sağlamış.

Cihaz, beynin “prefrontal cortex” olarak adlandırılan bir bölgesine akım gönderiyor. Böylece farklı beyin bölgeleri arasındaki bağlantı değişerek, öğrenme kabiliyetinde artış sağlanıyor.

Daha önceki çalışmaların aksine bu çalışmada, beynin bölgeleri arasındaki bağlantının düzenlenmesinin, öğrenme hızını arttırdığı tespit edildi. Dr. Praveen Pilly “Bu deneyde prefrontal cortex”i, yayılım göstermeyen uyarıcı tutturaçlarla hedefledik. Bu bölge, karar verme, idraki kontrol ve yaşanan olayları hatırlama gibi bir çok yönetici işlevi kontrol eder. Beynin hemen hemen diğer tüm kortikal bölgeleriyle bağlantılı olan bu bölgenin uyarılması, geniş çaplı etkilere neden oluyor. üstelik bir çok davranış geliştirme çalışmalarının ve transkranyal uyarı ile ilgili çalışmaların hedef alındığı bir bölgedir.”

Bu çalışmada araştırmacılar, cihazı makak maymunları üzerinde test etmişler. Makaklar görsel bir etki ile ödül alacakları yer arasında öğrenme ilişkileri kurmak üzere yönlendirilmişler.

İlk aşamada bu ilişkiyi kurmak, 15 saniyelerini almış. ödülün yerini öğrendikten sonra sadece 2 saniyede ödül yerini hatırlayıp, bulmuşlar.

tDCS tedavisi olmadan yapılan deneyde makaklar, ödülleri bulmak için ortalama 22 kez deneme yapmak zorunda kalmışlar.

Fakat tedaviden sonra 12 denemede bulmayı başaran maymunların öğrenme oranlarında %40 artış sağlandığı görülmüş.

Ekip, cihazın FDA”dan onay almasını umuyor. Dr. Pilly, bu teknolojinin 5-10 yıl içerisinde yaygın olarak kullanılır hale geleceğini düşünüyor.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here