Ana sayfa Haber Darbe girişiminin ardından siber tehlikeler

Darbe girişiminin ardından siber tehlikeler

0

15 Temmuz 2016 tarihinde cuntacıların girişimi, sadece Türkiye’nin gidişatını etkilemekle kalmadı, bizim sosyal yaşantımızı kriminalize edebilecek süreçlere sokuyor. Günlerdir konuşulan ve dedikodularla bunun 2. Dalgasının da olacağı konuşulurken bizce asıl darbe siber anlamda yaşanıyor. Zira 2 gündür dikkatimizi geçmişi ve geleceği belli olmayan, künyesi belli olmayan medya kanalları, sosyal medya kaynakları ve sözde haber kaynakları çekiyor. Bu adamların amacı, Türkiye yönetiminden daha çok sivil halka, siber dünya içerisinde zarar vererek, bizleri kriminalize etme gibi görünüyor. 

Gözümüze çarpan ilk şüpheli durum, künyesi ve kaynağı belli olmayan internet siteleri. Bu internet sayfaları günü birlik açılıp, kapanıyorlar. Gece saat 5 civarı araştırmalarım sonucu bir sayfa gözüme çarptı ve o sayfa şu saatlerde işler durumda değil. Linklerini vermeyeceğim ancak gözüme çarpan ve sadece 2 saat açık kalan “yurttasulh” isimli blog sayfasıydı ancak şimdi yerinde yok. Blog içerisinde sözde videolar, sözde ses kayıtları ve sözde belgeler olduğu söyleniyordu. Bu linklerde bulunan videolar, olaylar sırasında çekilmiş kısa videolar ve basından toplanan görüntüler ancak tıklamanıza gerek kalmadan karşı tarafa PC‘nizde her türlü değişikliği yapmaya sağlayan, trojan içeriklerin olduğu kaydedildi. Bilişimciler ve adli bilişim avukatları, güvenmediğiniz kaynaklardan, doğrulatamadığınız kaynaklardan indirilen içeriklerin sizi kriminalize edebileceğini belirtiyorlar.

İkinci şüpheli durum ise, yoğun link, görüntü ve görsel paylaşımlarının olduğu Facebook hesapları. Facebook mecrasında ilk dikkat etmeniz gereken şey, herhangi bir paylaşım içerisinde yer alan “acill paylaşın!!”, “işte böyle işkence edildi” gibi paylaşımlar, sizin de profilinizi deşifre ederek, profilinizi, sayfanızı tehlikeye atıyor. üstelik gözlemlediğim kadarıyla bu paylaşımların çoğu, hesapların ele geçirilmesiyle ve ardından arkadaş listenize, sizi tehlikeye atabilecek iletilerin olduğu, karşı tarafa suç teşkil edebilecek içerikler yollandığı bir durum var. Bu konuda bir siber araştırma sonucu, suçlusu siz çıkarsınız ve sorumlu olmadığınız bir hareketten ötürü cezai yaptırıma uğrayabilirsiniz.

Twitter konusunda daha yoğun saldırılar görünüyor. Kullanıcılara DM aracılığı ile yine sözde video ve ses kayıtları linkleri veriliyor ve sizleri bu linler aracılığı ile avlamaya çalışıyorlar.

İnternet ortamında, internet kullanımımızı sadece bildiğimiz içeriklerle sınırlandırmak zorundayız; şimdilik ve parmaklardan çıkan en ufak bir cümleye dikkat etmek gerekiyor. Zira birileri ciddi bir şekilde sizleri kriminalize etmeye çalışıyor olabilir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here