Ana sayfa Donanım Dangerous Audio D-Box

Dangerous Audio D-Box

0

Monitörleme, iki adet kulaklık beslemesi, summing mixer ve ayrıca 2 adet D/A converter’ a sahip bu tehlikeyi daha yakından tanıyalım.

Stüdyomu kurduğum ilk yıllarda, birçok işi yapan makinalara hastaydım. Hem her şeyi yapıyordu bu cihazlar, hem de yaptıkları her işi gerçekleştiren ekipmanların fiyatlarını üst üste koyduğunda çok ta hesaplıya geliyorlardı. Fakat tecrübem arttıkça fark ettim ki, Amerikalıların bu “all in one” dediği cihazların bir çoğu her işi “bir miktar” yapıyorlar aslında. O yüzden zamanla kendi işini en iyi yapan markaları tek tek satın alarak çalışmayı daha doğru buldum. Dangerous D-box da bu ürün kataloğuna giriyor. Monitörleme, iki adet kulaklık beslemesi, summing mixer ve ayrıca 2 adet D/A converter’ a sahip bir cihaz bu. Cihazı ilk keşfettiğimde, her cihazda uyguladığım şeyi yaptım, nette bolca araştırdım, kimler kullanıyor ve negatif bulgular neler… Uzunca araştırdım ve negatif bir değerlendirmeye gariptir hiç rastlamadım. Cihaz yukarıda saydığım tüm özelliklerini her branşta ödül kazanabilecek kadar ciddi bir performansla yapıyor. Şimdi hepsine ayrı ayrı değineceğim.
 
Monitoring konusu, bugün dijital dünyanın sınırsızlığında çalışan tüm müzisyenler ve teknisyenler için önem arz ediyor. Bunun bir çok sebebi var. Tabi ki birincisi ses kartımızın çıkışını en “FLAT” şekilde, yani en saf şekilde monitörlerimize gönderebilmemiz, miximizi birebir etkiliyor. Dangerous Audio, ilk çıkışını summing line mixer’leriyle yapmıştı ve o günden bugüne belki de ürettiği her ünitenin en göze çarpan özelliği saflığı. Bu cihazı aldığım günden beri yaşadığım en büyük özelliği müziğimi daha flat dinleyemeyeceğimi bilmek oldu. Monitörlemede iki ayrı çıkışınız var. Bu da büyük rahatlık sağlıyor. Ayrıca mono dinleyebilme özelliğini de düşünmüş firma yetkilileri, böylelikle çalışırken tehlikeli bir stereolama yapacaksanız, hemen faz tersliğini test etmeniz sağlanabiliyor. İki adet yine çok temiz kulaklık preamfisi mevcut cihazın üzerinde, ikisinin de ayrı volüm ayarı var. Bu da kayıt odası olmayan home stüdyo sahiplerini mutlu edecektir diye düşünüyorum. D-box’ un üzerinde bir de talkback mikrofonu var. Bu mikrofon bir düğmeyle devreye giriyor. çok ince bir detayı düşünmüş firma. Bu mikrofon, bir tek kulaklık preamfilerine gidiyor, monitör çıkışlarına gitmiyor. Bu sayede stüdyoda oluşabilecek feedback’in de önüne geçilmiş oluyor tabi ki.

 

Cihazın en büyük golü DAC’ larında, yani D/A çeviricilerinde. Bu alanda bir çok ödülü şimdiden cebine koymuş Dangerous firması. İki adet AES EBU inputu var ki, yine Dangerous’ un saygılı müziği, tınıyı etkilemeyen saflığı^, bu çeviricilerde de aynen korunmuş. Bir tek negatif nokta şu olabilir. O da, monitörlemede keşke analog girişlerle, dijital girişleri birlikte duyurma şansı verselermiş. Ama bu durum input sayısını çok arttıracaktı.
 

üzerindeki 8 kanallık summing mixer özellikleriyle ilgili ilk söyleyeceğim yorum şu olacak: Firmanın teknisyenleri uzun bir çabadan sonra bu cihazı üretmişler ve üzerindeki ilk özellik olan 7. ve 8. kanala konmuş olan pan ayarı bunun belirgin göstergesi. Cihazı almaya karar verdiğimde bu pan potları korkutmuştu beni, acaba geri kalan 6 kanal da ortaya mı panlıydı? Hemen Dangerous Audio’ya yazdım ve sordum. Aynı gün cevabı geldi (Bizde de inşallah bir gün bu hıza ulaşır distribütörlerimiz) ve dediler ki “Summing mixer’in 2 kanalı mono veya stereo ayarlanabiliyor çünkü kullanıcı isterse 7. kanala bas gitar, 8. kanala da solistini verebilir diye düşündüğümüz için bu son iki kanalı pan ayarı yapılabilir iki ayrı mono kıldık.” çok akıllıcaydı. Summing mixer’inin teknik özelliklerine girip bakarsanız ( isteyen internetten en doğru şekilde ulaşabildiği için ben yazılarımda teknik bilgiyi paylaşmayı çok doğru bulmuyorum) +27 dB’lik bir genişlik görürsünüz. Yani Dangerous Audio hepsinden biraz koymamış, summing mixer’i de dahil olmak üzere hepsi en yüksek düzeyde kullanmış.
 

Şunu açık ve net söylemek isterim, cihazın her ayrı performansından eski stil bir İngiliz iriliği veya hafif kirliliği bekleyenler varsa bu firmanın hiçbir ürününe yaklaşmasın. Bu cihaz her şeyinizi netlikle ve kafanızdaki tınıya hiç müdahale etmeden çalışacaktır. Tınınızı kirletmek istediğinizde kullanmak isteyeceğiniz lambalı outboard’unuzu veya saturasyon özelliği taşıyan transistörlü yan ekipmanınızı da insert şekilde kullanabilir ve kirliliği de yine sağlarsınız. Hem de kendi istediğiniz oranda. Verdiği performans ve çok yönlülük adına çok hesaplı olan bu ürün stüdyomun demir başlarından biridir.
 

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here