Ana sayfa Makale Daha İyi Akıllı Telefon Fotoğrafçılığının İpuçları

Daha İyi Akıllı Telefon Fotoğrafçılığının İpuçları

Birçokları için, telefonlar tamamen dijital kameraların yerini aldı, ancak zaman zaman profesyoneller de şipşak fotoğraf çekmek için iPhone'larını ya da Samsung Galaxy telefonlarını kullanıyorlar. İşte size akıllı telefonunuzla daha iyi fotoğraflar çekmenin yolları.

0

Akıllı telefonunuz her zaman yanınızdadır, gerektiğinde sizi web’e bağlayan ve genellikle sizi dış dünyayla sürekli iletişim halinde tutan sabit bir arkadaştır. Evden ayrılmadan önce yanınıza aldığınız en önemli unsurlardan biridir ve son kez (muhtemelen) kapattığınızda da sinemadaydınız.

Bu, aynı zamanda telefonunuzu her yere götürdüğünüz dijital bir fotoğraf makinesi haline getiriyor. Sadece birkaç yıl önce, akıllı telefonlar ile görüntü ve video çekmek, zayıf görüntü kalitesi nedeniyle kötü sonuç veriyordu, ancak iyi bir bas-çek kamerasından çok daha fazla rahatlık sağlıyordu.

Ancak zaman değişti ve telefon kameraları çok daha iyi bir hale geldi. En son modeller, mükemmel bir görüntü ve video çekimi için, tıpkı f/2 veya f/1.4 lensli bir SLR gibi, ekonomik bir bas-çek kamera, arka planı flulaştırmak için şık yazılım hileleri sunuyorlar.

Telefonunuzdan alabileceğiniz en iyi görüntüleri elde etmek için ipuçlarına bir göz atın. Ancak, en son teknoloji ile bile, telefonların modern değiştirilebilir objektifli kameralar kadar çok yönlü görüntüleme araçları olmadığını unutmayın.

İyi bir kameralı telefon ile başlayın

 

Akıllı telefonun kamera kalitesi, son birkaç yıldır büyük bir sıçrama yaşadı. Eski bir telefon kullanıyorsanız, kamera mutlaka istendiği gibi değildir. Yeni bir telefon alırken kamera kalitesi sizin için bir öncelikse, üst düzey kameralı telefonları gözden geçirdiğinizden emin olun. Ancak, son Apple iPhone, Google Pixel veya Samsung Galaxy cihazlarıyla yanlış yapmadığınızdan emin olabilirsiniz.

Işığa bakın

 

Akıllı telefonlarda çok aydınlık lensler var – Samsung Galaxy S9 cep telefonunun f/1.5’e kadar açılan bir modeli var. Ancak sensörler, Canon PowerShot G7 X Mark II gibi 1 inçlik bir sensöre sahip birinci sınıf bir kompakt fotoğraf makinesinde bulduğunuzdan çok daha küçük. Bu, loş ışıkta görüntü kalitesinde onlara farklı bir dezavantaj sağlar. En iyi çekimleri elde etmek için, telefonunuzun sensörünün parlayabileceği fırsatları arayın. İç mekandaysanız, çekimi ayarlamaya çalışın, böylece nesnenin üzerine ışık düşsün — bazı pencere ışıkları, fotoğraflarınızı iyileştirmek için yeni bir telefon veya kameradan daha fazlasını yapar. Telefonunuzun güçsüz LED flaşını kullanmanın aksine, iyi bir ışık bulmak her zaman için daha iyi bir seçenektir.

Pozlamayı ayarlama

Akıllı telefonlar modern bir bas-çek fotoğraf makinesidir, ancak kameralarını çalıştıran uygulamalar genellikle bir miktar manuel kontrol sağlar. Yapabileceğiniz en temel ayar pozlamadır – bir sahneyi aydınlatmak veya karartmak – ve bunu etkili bir şekilde kullanmak, tatsız bir görüntüyü baş döndürecek bir çekicilikteki bir görüntüye dönüştürebilir. Instagram için mükemmel hale getirmek için süslü yemeğinizin görüntüsünü aydınlatmak veya daha dramatik bir görünüm için bir portrede gölgeleri koyulaştırmak için kullanın.

Özellik her zaman aynı şekilde etiketlenmez. Bir iPhone’da, bir resmi aydınlatmak ya da koyulaştırmak için, güneş ikonunu, odak onay kutusunun sağına sürükleyerek bırakabilirsiniz. Android telefonlar genellikle poz ayarlaması için daha geleneksel +/- simgesine sahiptir.

Izgarayı açın

Profesyonel SLR’ler, çekimi daha iyi hale getirmenize ve üçte iki gibi kompozisyon kurallarına uymanıza yardımcı olmak için vizör penceresinde çerçeveleme ızgaralarına sahiptir.

Aynı şeyi telefonunuzun kamera uygulamasında da açabilirsiniz. Bir ızgara çizgisi eklemek, ufku düz tutmaya yardımcı olur ve ünlü manzaraların önündeki portreler için büyük bir artıdır. Eğik Pizza Kulesi’nin göze çarpan istisnaları ile, fotoğraflarınızda dikey yapıları mükemmel bir şekilde dikey tutmak iyi bir fikirdir.

Kameranızın özelliklerini öğrenin

Modern akıllı telefon kameralarının görüntüleme yetenekleri şaşırtıcıdır. Görüntülerin arka planını bulanıklaştırmanıza, geniş diyaframlı bir lensin ve büyük görüntü sensörünün görünümünü taklit etmenize olanak tanıyan, fotoğrafçılıktaki ilerlemeleri gördük ve bazı telefonlar ağır çekim videolar da çekebiliyorlar.

Telefonunuzun büyük olasılıkla iyi bir seri çekim modu vardır ve en iyi sonucu almak için sırayla birkaç fotoğraf çekmek hiçbir zaman kötü bir fikir değildir. Sadece bunların tümünü yayınlamadığınızdan emin olun. iPhone sahipleri, fotoğraf ve videoyu bir araya getiren Live Photos’u da kontrol edebilirler.

Ek lensleri deneyin

Telefonunuzun kamerasının kesinlikle bir objektifi vardır ve bazı modellerde, ikinci merceğe sahip iki arka kamera vardır, telefonunuzun ana gözünden daha dar veya daha geniş bir görüş açısı yakalarlar. Kaliteli bir ek lens size biraz maliyetli olacaktır. Moment veya Olloclip gibi güvenilir bir markaya bakın.

 

Ek lens tipinin seçilmesi de önemlidir. Bir makro, telefonunuzun kamerasına çok yönlülük katar, ancak çok geniş, balık gözü veya telefoto dönüştürme lensini de tercih edebilirsiniz.

Yakına odaklayın

Bir makro eklentisi olmasa bile, telefonunuz çok yakına odaklanabilir. Avantajınız için kullanın. Süslü akşam yemeğinizin bir görüntüsünü yakınlaşarak alabilirsiniz, ancak tüm kareyi odakta tutun. Bu, f/1.4 veya f/2’de büyük bir kamera ile yapamayacağınız bir şeydir ve küçük görüntü sensörlerinin daha büyük olanlara göre pratik bir avantajı olduğu alanlardan biridir.

Bir gimbal alın

Her şey görüntülerle ilgili değildir. Giriş seviyesi kompakt kameralar 720p’de kalıyor, ancak yeni bir akıllı telefonunuz varsa cebinizde 4K özellikli bir video kameranız var demektir. Amiral gemisi modellerinde optik görüntü sabitlemesi bulunur, ancak bu yalnızca şu ana kadar böyleydi. Gerçekten pürüzsüz, harika görünümlü bir video istiyorsanız, telefonunuzu sabit tutmak için gimbal’ı düşünün. En sevilenlerden DJI Osmo Mobile 2, videoyu sabitleyen 130 dolarlık bir cihaz, hareketli nesneleri izleyebiliyor ve aynı zamanda hızlandırılmış çekimi ve panoramik görünümü destekliyor.

Bir mikrofon ekleyin

Video çekerken, iyi ses keskin çekimlerden daha önemlidir. Telefonunuzun dahili mikrofonu, yüksek kaliteli ses kaydı değil, telefon görüşmeleri yapmak içindir. Kulaklık jack’ları telefonlardan kaldırılabilir, ancak doğrudan USB veya Lightning bağlantı noktasına takılan ya da telefonunuzun ses dongle’ında çalışan bir mikrofona sahip olabilirsiniz. Sadece mikrofonun belirli telefonlarla ve işletim sistemiyle uyumlu olduğundan emin olmak için yorumları mutlaka okuyun.

Çektiğiniz fotoğrafları düzeltin

Telefonunuz, Photoshop çalıştıran üst seviye bir dizüstü bilgisayar gibi temel görüntü ayarlamalarını yapabilen güçlü bir el bilgisayarıdır. Bazı görüntü işleme yazılımlarını indirmelisiniz — favorilerden biri VSCO’dur, hem Android hem de iOS için ücretsiz indirilen bir yazılımdır – veya işletim sisteminizde yerleşik temel görüntü düzenleme araçlarını kullanın.

Daha gelişmiş fotoğrafçılar, düzeltmede çok daha fazla hareket alanı sağlayacak olan Raw formatında çekim yaparlar. Çift objektifli bir iPhone’unuz varsa, Portre Modu çekimlerinizde arka plan bulanıklığını ve miktarını ayarlamanıza izin veren Focos gibi bir uygulama ekleyebilirsiniz.


 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here