Ana sayfa Donanım Daha Hızlı Mac 4

Daha Hızlı Mac 4

0
Apple Mac - Elveda Plaj Topu   Resmi olarak onun ismi “dönen bekleme kürsörü”. Ama çoğu kullanıcı kendisine başka başka isimler takmaya meyilli. “dönen plaj topu”, “çevrilen şemsiye”, “dönen renkli şeker” bunlardan bizzat duyduğumuz bazıları. Evet, ismi ne olursa olsun Mac kullanıcılarının sık görmekten asla hoşlanmayacağı bekleme kürsöründen bahsediyoruz.

Apple”ın hazırladığı Kullanıcı Arayüzü Rehberi”ne Mac Os X kullanımı esnasında aktif olan herhangi bir uygulam

2 ila 4 saniyeden daha fazla bir süre kullanıcı etkilerine cevap vermezse veya bir uygulama mesul olduğu görevi yapamayacak duruma geldiğinde dönen plaj topu otomatik olarak beliriyor. Genellikle plaj topu böyle bir anda mouse pointer”ınızın yerini alarak belirmekte. Ve, seyrek de olsa, bazı durumlarda mouse pointer”ınızın bir daha görünmemesine dahi yol açabiliyor. İşte bu gibi durumlarda plaj topunun neden çıktığını ve kaybolmadığını öğrenmeniz, Mac”inizin zorlanma nedenlerini bertaraf etmekte ilk adım olmalı.

Donanımsal Nedenler

Mac”inizin aynı anda çok sayıda karmaşık işlem ve/veya uygulama yönetmeye çalıştığı zamanlarda dönen plaj topu imleci ile karşılaşma olasılığınız yüksek. Hatta CPU”dan yüksek performanstalep eden bazı günlük işlemlerde bile, mesela iTunes üzerinde çok büyük boyutlu dosyaların senkronizasyonu gibi, bu imleçle karşılaşmak olası. çalışmanız esnasında CPU”nuzun yükünü izlemek için Activity Monitor (Applications / Utilities) programını kullanabilirsiniz. Programdaki CPU sekmesinde Mac”inizde o an aktif olarak kullanılmakta olan tüm programların yüzdelik dilimde ne kadar CPU gücü sarf ettiğini gözlemeniz mümkün. Genellikle en çok CPU kullanan uygulamalar ilk sırada listelenecektir.

Plaj topu imleci aynı zamanda Mac”inizde yeterli miktarda RAM veya sabit disk alanı olmadığında da sık sık karşınıza çıkabilir. Yetersiz RAM, yazı dizimizin ilk bölümü olan “Daha Fazla RAM” dosyasında da ayrıntılarıyla belirttiğimiz gibi Mac”inizin yavaşlamasındaki en büyük neden. RAM yetersizliğinin en büyük faturası, her zaman olduğu gibi, CPU “ya çıkıyor ve fazla yük altında kalan CPU nedeniyle tatsız imleci görme ihtimaliniz artıyor.
 

 

Bahsi geçen Activity Monitor yardımı ile bellek durumu hakkında da bilgi sahibi olabilirsiniz. System Memory ve Disk Usage sekmelerinden Mac”inizin ne kadar RAM kullandığı ve dahili sabit diskinizin doluluk oranı ile ilgili ayrıntılı bilgiler alabilmeniz mümkün. Gösterilen pasta tipi grafikte ne kadar yeşil alan görüyorsanız durum o kadar iyi demektir. Bu göstergeleri okurken Mac”inizin zorlandığına dair sinyaller alırsanız fiziksel yükseltme en verimli çözüm yolu olacaktır. RAM veya sabit disk yükseltmelerini yazı dizimizin daha evvelki bölümlerinde ayrıntıları ile incelememiştik.

Lakin CPU yükseltmesi demek, ne yazık ki, yeni bir Mac demek. Bu seçenek size uzaksa, dönen plaj topunu daha az görmek için yapabileceğiniz en iyi şey aynı anda daha az uygulama ve program çalıştırmak. Unutmayın tek bir programın Mac”inizden talep ettiği asgari performans arttıkça, Mac”iniz birden fazla uygulamayı aynı anda çalıştırmak için de daha fazla güce ihtiyaç duyacaktır.

Apple Mac - Elveda Plaj Topu

 

Dönen plaj topu imleci aynı zamanda bir optic sürücüye ve DVD”ye ulaşma esnasında da belirebilir. özellikle ulaşılmaya çalışılan sürücü belirli bir süreden sonra ilk defa kullanılıyor, ve bu yüzden de stand by modundan çıkıyor ise, imleci görme şansımız daha da fazla. Enerji sarfiyatının azalmasına yönelik bir önlem olarak düşünülen bu stand by modunu deaktive etmek mümkün. System Preferences menüsündeki Energy Saver sekmesinde hangi sürücünün ne kadarlık bir müddet sonunda stand by moduna geçeceğini ayarlamak mümkün. Yine aynı menüden dilerseniz, bu özelliği tamamıyla kapatabilirsiniz. önemle belirtmek istiyoruz ki, bu hem enerji sarfiyatınızı artıracak hem de optic sürücünüzün toplam ömrü üzerinde negative bir etki bırakacaktır ama erişme anlarındaki donmayı ve beklemeyi ortadan da kaldıracaktır. Seçim sizin. Stand By modunda olmayan disklere erişirkenki bekleme sürelerinde bir anormallik varsa sürücünün firmware güncellemisini yaptığınızdan emin olduktan sonra ürünün üreticisi ile temasa geçmekte fayda var. üretici size olası bir firmware güncellemesinden farklı olarak sürücünün Mac OS X ile daha iyi geçinmesini sağlayacak bazı çözümler sunabilir.

Apple Mac - Yazılımsal Nedenler

Yazılımsal Nedenler

Plaj topu yazılımsal nedenlerle de belirebilir. Herhangi bir uygulama veya program asılı kalabilir veya herhangi bir hatadan dolayı sonsuz bir döngüye düşebilir. Arka planda çalışan bir uygulama da bir nedenden ötürü donabilir. Bu gibi durumlar beklenmedik anlarda plaj topu ile karşılaşmanıza, daha da kötüsü, ondan kurtulamamanıza neden olabilir. Veya üçüncü parti bir yazılım muhtemel bir uyum sorunu sonucunda Mac”inizi kilitlemiş olabilir.
 

 

Sorunun kaynağı olarak bir yazılımdan şüpheleniyorsanız birkaç dakika bekledikten sonra uygulamanın tepki verip vermediğini veya kapanıp kapanmadığını gözlemleyin. Bu bekleme esnasında da yine Activity Monitor”u açıp (yapabiliyosanız eğer) CPU”nuzun yüzdelik kullanım dilimlerine tekrar bakın. Daha önce de bahsettiğimiz gibi bu dilimlerde CPU”nuzun hangi yazılımlar tarafından kullanıldığı da görülebiliyor. Şüphelendiğiniz yazılım büyük bu esnada büyük oranda CPU kullanıyorsa, bu veri bir problem delalet. Lakin Activity Monitor listesinde yazılım kırmızı ile gösteriliyorsa veya Not Responding ibaresi beliriyorsa Mac”inizi boş yere daha fazla zorlamamak adına uygulamayı oradan kapatabilir veya Force Quit kozunuzu kullanabilirsiniz.

Apple Mac - Elveda Plaj Topu

Diğer uygulamalara geçtikten sonra da plaj topu imlecini halen görüyorsanız sistemin geneline yayılmış bir problemden söz edebiliriz. Bir yazılımın da sebep olabileceği bu durum, söz konusu yazılım kapandıktan sonra da devam edebilir. Bu durumda açık vaziyette olan tüm dosyalarınızı kaydettikten sonra Mac”inizi yeniden başlatmanız sorunu kökünden çözecektir. Deneyimlerimize dayanarak söylüyoruz: Mac OS X yeniden başlatıldığından diğer işletim sistemlerinde çok daha fazla tazelenmiş bir vaziyette karşınıza çıkacaktır. Birçok durumda son koz olarak elinizde bu seçeneği tutabilirsiniz.

Sonuç olarak dönen plaj topu ile her Mac kullanıcısı bir şekilde karşılaşacaktır. Bu imleç o an için Mac”inizin ekstra bir işlem yapamayacak kadar meşgul olduğunu size bildirir. Biraz sabır göstermek, olağan dışı durumlarda da, bunu sebebini belirledikten sonra önlem almak en mantıklı çözüm yoludur.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here