Ana sayfa Donanım Daha Hızlı Mac 3

Daha Hızlı Mac 3

0

Wi-Fi Sorun çözümleri
 

Ağustos sayımızda başladığımız ve sırasıyla RAM yükseltmesi ve SSD kartlar konularını ayrıntılarıyla işlediğimiz yazı dizimiz “Daha Hızlı Mac”e, bu ay da kablosuz internet bağlantısı konusuyla devam ediyoruz.
 
mac 3
 
Mac”iniz aracılığı ile sağladığınız Wi Fi bağlantısında istenmeyen kopmalar veya beklenildiğinden düşük hızlardaki veri alışverişi gibi sorunlarla karşılaşmaktaysanız, bunun önde gelen sebebi “parazitler”, yani veri akışında meydana gelen kesintilerdir. Bu parazitler, internet bağlantısı esnasında hem Mac”inize gelen verileri hem de Mac”inizden çıkan verileri sabote ediyor olabilir. Bu sorunların nereden kaynaklandığının tespiti ve tedavisi, düşük kablosuz internet bağlantı hızı probleminin en sağlam çözümü olacaktır.

 

Sorunu Tanımlamak

Düşük hızlardaki kablosuz bağlantılarda yaşanan sorunların giderilmesi adına yapılması gereken ilk şey Mac”inizdeki Airport Utility”yi çalıştırıp taban istasyonunuzu (Base Station) seçmek. Açılan menüden Manual Setup işaretlendikten sonra Advanced View sekmesine geçin. Daha sonra ekranın alt kısmında belirecek Logs and Statistics butonuna, oradan da Wireless Client sekmesine tıklayın. Burada, taban istasyonunuza o anda hangi aygıtların bağlı bulunduğunu ve bu bağlantıların derecelerini görebileceksiniz. Tabloda bağlantıların sinyal seviyeleri ve parazitlenme oranları listelenmekte. Unutmayın, bu parametreler negatif ölçekte gösterilir, yani değerler sıfırdan uzaklaştıkça sinyalin gücünün kaybolduğu veya parazit oranının arttığı anlaşılabilir. Es geçilmemeli ki, sağlıklı bir kablosuz bağlantı için tablodaki sinyal seviyesi değeri mümkün mertebe sıfıra yakın olmalı. Genel olarak -25 ila -50 arası ideal değerler olarak düşünülür. Parazit değerlerinin ise -90 ila -50 arasında olması optimum sonuç için yeterlidir. Tabi buradaki ölçüler logaritmiktir; değerlerdeki her 10″luk oynama 10 kat değişimi ifade eder.
 

mac airport
 
Zayıf sinyal veya yüksek parazit değerleri, sorunlu kablosuz internet bağlantısına sebep olabilir. Sizin de problemi tanımlarken bulgularınız bu yönde ise bir sonraki aşama buna neden olan suçluyu bulmak olmalı! Bu konuda iStumbler isimli üçüncü parti yazılımı size oldukça yardımcı olabilir. Bu uygulama Mac”inizde bulunan kablosuz bağlantı adaptörünün o an için hangi ağları gördüğünü, daha da önemlisi, bu ağların bağlantı esnasında hangi kanalları kullandığını görmenize olanak tanıyor. Bağlı olmadığınız ağlardan biri sizin kullanmakta olduğunuz kanalı kullanıyorsa, yavaş bağlantı sorununun kaynağı bu olabilir.

 

Kanalları değiştirmek

Eğer sorun buysa, kullanmakta olduğunuz kanalı değiştirmeyi deneyin. Bunu yapmanın en kolay yolu router”ınızı yeniden başlatmak olacaktır. Yeniden başladığında router, otomatik olarak en az kullanılan kanalı seçecek, ve sorun ortadan kalkacaktır. Sadece modeminizin yeniden başlatılması bile zaman zaman güçlü bir çözüm olabilir.
 

wi-fi zone
 
Bununla beraber ne yazık ki, rotuer”ınızın otomatik olarak seçtiği kanal her zaman en iyi seçenek olmayabiliyor. Aynı zamanda Mac”inizin bağlı bulunduğu router ne kadar uzun süredir açıksa kullandığı kanaldaki bağlantı sayısı da artabiliyor. Bu da kablosuz bağlantılarda hissedilir yavaşlamalara sebep oluyor. En iyi ve en tenha kanalı seçmek için kanal seçimini kendiniz de yapabilirsiniz.

Bağlantı kanalını değiştirmek için, AirPort Utility”den Manual Setup”ı tıkladıktan sonra Wireless (Kablosuz) sekmesine geçin. 2007-2008 Airport Extreme veya Time Capsule”de ya da artık standartlaşmış 802.11n AirPort Express”te kanal listesinden bir kanal seçin. 2009 ve sonrası Airport Extreme ve Time Capsule”lerde ise Radio Channel Selection menüsü üzerinden Manual”ı seçtikten sonra Edit menüsünden 2.4 GHz veya 5 GHz kanallarından birini işaretleyin. Sahip olduğunuz donanıma göre yapacağınız bu teknik seçimler oldukça etkili olabilir.
 

 

Diğer Basamaklar

Yine de bu teknik dokunuşlar sorunu çözmede yardımcı olmadıysa, ilk bakışta akla gelmeyebilecek lakin oldukça basit birkaç yöntem daha denenebilir: örneğin kablosuz modeminizi, onun sinyalleri daha rahat yayabilmesi açısından, mümkün mertebe duvarlardan ve yansıtıcı işlevi görebilecek büyük eşyalardan uzak tutmaya çalışabilirsiniz. çevrenizde başka kablosuz ağları kullanan komşularınızla konuşup benzer problemleri yaşayıp yaşamadıklarını öğrenmek de çözüm yolunda belirleyici olabilir. örneğin komşularınızla anlaşıp, kalabalığı önlemek adına farklı kablosuz router kanalları kullanmanız da asla bir hayal olmamalı.
 

wi-fi
Diğer Nedenleri Bulmak

Eğer AirPort Utility ve iStumbler uygulamasında kullanıcıya sağlanan çözüm haritaları problemi çözmekte yetersiz kaldıysa, başka yollar aramak gerekiyor. örneğin olası sürücü tarihi eskimiş bir kablosuz ağ donanımı kullanıyor olabilirsiniz. Bildiğiniz gibi Mac”inizin Software Update yeteneğini kullanarak tüm yazılımlarınızı güncelleştirmek mümkün. Bilhassa AirPort Extreme sürücülerini sık sık güncel tutmakta fayda var; zira Apple her yazılım güncellemesini son kullanıcıların ve profesyonel katılımcıların pozitif ve negatif geri bildirimlerine göre hazırlamakta. Yazılımsal bir problem varsa bilin ki, “güncelleştirme” beklemediğiniz kadar iyi sonuçlara gebe olabilir.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here