Ana sayfa Donanım Daha Hızlı Mac 2

Daha Hızlı Mac 2

0

Veri depolamanın bir adım ötesi: SSD”ler

Hız, sadece Mac kullanıcıları değil, teknolojiyi yakından takip eden ve ona “bağımlı” olan herkes için neredeyse en önemli kavram. Bilindiği üzere tüm bilgisayarlarda olduğu gibi Mac”lerde de genel kullanım hızını belirleyen birçok farklı etmen bulunmakta. Mac”inizin genel performans ve hızına doğrudan etkisi olan tüm bu öğeleri tek tek incelemeye aldığımız dosya dizimize kaldığımız yerden devam ediyoruz.

Geçtiğimiz ay RAM”in işlevi, önemi ve yükseltme aşamasında dikkat edilmesi gereken tüm ayrıntılarla başladığımız yazı dizisi “Daha Hızlı Mac” dosyamıza bu ay, tüm yönleriyle SSD”ler (Solid State Drive) ile devam ediyoruz.

 

  Veri Depolamada Yeni Soluk: SSD

SSD”leri, veri depolamak için geliştirilmiş ve mekanik disklere alternatif olarak tasarlanmış bir çeşit depolama aygıtı olarak tanımlamak mümkün. Genel olarak bir veri depolama aygıtının hızını belirleyen en önemli etmen olan dönme hızlarının (RPM) yıllar içinde artırılması, sağladığı hızla beraber malesef bazı ısınma problemlerini de beraberinde getirdi. Yüksek dönüş hızlarındaki ısınma problemlerine karşı üretilen en radikal çözüm, depolama aygıtının tamamını yeniden tasarlamak olarak gelişti ve bundan tam 7 yıl önce, 1993″te SanDisk firması ilk SSD modelini 1GB”lık bir kapasite ile piyasaya sundu.
 

 

Yapısal olarak SSD”lerin içerisinde normal hard diskler gibi dönen bir başlık/mekanizma bulunmamaktadır. Bunun sonucu olarak da, diskin çalışmasına olumsuz etki edecek dışsal faktörler en aza indirgenmiştir. Diğer hard diskler sarsılmalarda problem oluşturabilirlerken, SSD”ler bu konuda çok daha dayanıklıdır. Yine içerisinde hareketli parça olmadığı için de selefine nazaran çok daha sessiz çalışırlar. İlginç olan, 1993″te SanDisk”in ilk SSD”si yaklaşık olarak $330 gibi, bugün neredeyse 128GB kapasiteli bir SSD alınabilen fiyatla piyasaya çıkması. Yüksek kapasiteler ve fiyatlardaki bu radikal düşüş SSD”leri artık Mac”iniz için oldukça güçlü bir harici veri depolama alternatifi haline getiriyor. Hatta SSD”lerin bazı kullanıcılar için birincil sabit disklerin bile yerine geçmeye başladığı malum. Bunun sebebi de SSD”lerin değineceğimiz en mühim özelliğinde saklı: çok hızlılar!

 

Günümüzde piyasadaki çoğu SSD 256GB”tan başlayan kapasitelerle raflarda bulunuyor. Bu kapasite de giriş seviyesi MacBook”ların dahili sabit disklerinin kapasitelerinden bile daha büyük. Ama MacPro veya MacBook Pro”larda SSD”lerin vaad ettiğinden çok daha büyük kapasitelere ulaşmak mümkün. Ayrıca yine fiyatları hızla ve çok yüksek oranlarda düşmeye devam eden diğer harici sabit diskler de Mac kullanıcılarına yüksek kapasiteler sunmaya devam ediyor. Peki neden, daha az kapasiteye daha fazla para ödeyelim? Cevabı yine aynı: Gerçekten çok hızlılar!  

 

  Uçan Disk: SSD

Verdiğimiz basit cevabın, sağlaması da oldukça basit: SSD”ler standart sabit disklere oranla ortalama 4-5 kat daha hızlı veri transferi yapabiliyorlar. Bu fark da takdir edersiniz ki Mac”inizin genel performansı ve hızı üzerinde oldukça mühim bir etki yapıyor. çeşitli marka SSD”ler üzerinde yapılan ayrıntılı testlerde, diğer sabit disklerle aradaki fark belirginleşiyor. öyle ki, 2008 model 2.4GHz Core 2 Duo işlemci barındıran ve 2GB RAM ile donatılmış bir MacBook Pro üzerinde denendiğinde, ki içerisinde 5400 rpm hızında Toshiba bir sabit disk bulunur,  SSD MacBook”un sabit diskinden %42 ile %48 arasında daha hızlı sonuçlar alıyor.

Yapılan testlerdeki daha spesifik sonuçlar ise SSD kartların 1GB”lık bir dosyayı MacBook Pro”nun dahili sabit diskine oranla tam %75 daha hızlı kopyaladığı ortaya çıkıyor. Ayrıca yaklaşık 2GB boyutlarındaki sıkıştırılmış bir dosyayı %53 daha hızlı açtığını ve belki de en mühimi, 300MB boyutlarındaki bir Photoshop dosyasını ise dahili sabit  diske oranla %60 daha hızlı açtığını gösteriyor.

SSD”lerin diğer tüm sabit disklerle arasındaki farklar bu kadarla da kalmıyor. Bir başka örnek yazı testleri. MacBook Pro üzerindeki dahili sabit diskin üzerine veri yazma hızı yaklaşık olarak 46 MB / Saniye. Buna mukabil, piyasada bulunan en yavaş SSD”ler bile saniyede ortalama 143MB gibi bir hıza kolaylıkla ulaşabiliyor. Bırakalım USB 2.0 arabirimi kullanan harici sabit diskleri, Mac”iniz içerisinde olan dahili sabit disklerden bile neredeyse 3 kat daha hızlı işlev gören SSD”lerin, bilgisayarınızın genel hız artışındaki etkisi göz ardı edilemeyecek boyutlarda.

 

Kimse mükemmel değil

Bu gözle görülür performansa rağmen yine de, SSD”ler masaüstü bilgisayarlar için, bilhassa da Mac”ler için, henüz oldukça yeni bir teknoloji sayılabilir. Kullanım daha da yaygınlaştıkça SSD”lerin veri güvenliği performansları ile birlikte diğer kullanım özellikleri de daha net ortaya çıkacaktır. Şu ana kadarki kullanımlarda ortaya çıkan en büyük problem SSD”lerin kullanım süreleri arttıkça performanslarının düştüğü yönünde. Bu da SSD”nizin gerek tek seferde, gerekse tekrarlayan işlemlerde kullanım sürenize bağlı bir performans göstermesi demek. Bu negatif özelliği de ortadan kaldırmak adına SSD üreticileri bazı yazılımsal önlemler geliştiriyorlar.

 
Mac”iniz performansını SSD yoluyla daha da artırmayı düşünüyorsanız, alacağınız SSD”nin “Wear-Levelling” ve “Overprovisioning” gibi yazılımlar ihtiva ettiğinden emin olun. Wear-Levelling, SSD üzerine yazılan verilerin diskin neresine yazılacağını önceden organize ederek, aynı veri hücrelerinin defalarca kullanılmasını önlüyor. Overprovisioning ise SSD içerisinde makul oranlarda bir yeri yönetimsel verilere ayırarak veri yedeklemeye de imkan tanıyor. Verimlilik ve kararlılığı artırmak üzere geliştirilmiş üçüncü bir yazılım teknolojisi olan TRIM ise, işletim sisteminin SSD içerisindeki silinmiş dosyalar üzerinde daha etkin bir rol oynamasını sağlayarak veri kaybı riskini en aza indirme gayesinde. Bu tip yazılımlarla SSD”ler her geçen gün bilindik sabit disklerin tahtına daha da fazla göz koymaya devam edecekler gibi gözüküyor.

 

Sonuç

Tüm testlerin sonuçlarının da gösterdiği gibi, SSD”lerin bırakın taşınabilir harici disklerden, Mac”iniz içerisindeki dahili sabit disklerden bile daha hızlı çalıştığı hususunda herhangi bir şüphe yok. Burada mühim olan, SSD”lerin, rakiplerine oranla ne kadar hızlı olurlarsa olsunlar, düşük kalan depolama kabiliyetleri ve fiyat dezavantajlarının daha ne kadar süreceği. Nispeten küçük ama çok sayıda dosya üzerinde çalışırken SSD”lerin geri kalan her türlü depolama aygıtına oranla çok daha iyi performans göstereceği ve ufak boyutlarıyla çok daha fazla mobilite avantajı sağlayacakları kesin ama, arşiv amaçlı büyük dosyalar için de tercih edilmeleri için hala alacakları yol olduğu da aşikar.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here