Ana sayfa Donanım Daha hızlı, daha güçlü…

Daha hızlı, daha güçlü…

0

Yeni Mac’inize HD ve RAM takviyesi yaparak performans artışı sağlayabilirsiniz. 

Daha önceki aylarda, eski Mac”lerinizi güncel tutabilmek için nasıl RAM ve HD takviyesi yapabileceğimizi görmüştük. Basit ve görece ucuz birkaç işlemle eski Mac”imizin bize daha uzun yıllar hizmet vermesini sağlayabiliyorduk. Sadece RAM ve daha büyük bir sabit disk takarak eski bir Mac tekrar hayata döndürülebildiğine göre, yeni bir makineye aynı işlemleri yaparsak hatırı sayılır bir performans elde edebileceğimiz sonucunu çıkarmak güç olmasa gerek. Gerçekte de, satın almış olduğunuz yeni Mac”lerin çoğu günümüz için yeterli gelmeyecek 1 GB RAM ile birlikte geliyor. Zaten bir süre kullandıktan sonra, makinenizden beklediğiniz performansı alamadığınızı gördüğünüzde bunu anlıyorsunuz. üstelik HD kapasiteniz de asla yeterli gelmeyecektir. Hele ki film, müzik ve görsel arşivlerimiz söz konusu olduğunda daha büyük bir sabit diske olan ihtiyacımız kaçınılmaz oluyor. 
 
  Güncel işletim sistemlerimiz olan 10.4 Tiger ve 1.5 Leopard, performanslı şekilde çalışabilmek için 1 GB RAM istiyor. Bu miktar, sadece işletim sisteminin takılmadan hızlı biçimde çalışabilmesi için gerekli. Ayrıca kullanacağınız uygulamalar için daha fazla belleğe ihtiyacınız olacak. örneğin, 1 GB RAM yüklü bir bilgisayarda bir grafik programı kullanmak istediğinizde, program belleğinizin büyük kısmını işgal edecektir. Dolayısıyla hem sistem hem de kullandığınız yazılım kendileri için yeterli belleğe sahip olamayacak, bunun sonucunda bilgisayarınız oldukça yavaş çalışmaya başlayacak.
O halde ne yapmamız gerekiyor?  Benim tavsiyem, işletim sistemi için 1 GB, grafik uygulamaları için 1 GB ve aynı anda birden çok programı sorunsuz açabilmek için 1 GB, yani toplamda en az 3 GB belleğe sahip olmanız yönünde. Şimdi her Mac modeli için RAM ve HD miktarımızı nasıl artırabileceğimize bakalım:

 

 

iMac
Eğer 2006 yılında Apple, Intel işlemciye geçtikten sonra üretilen Intel iMac”lerden birini hemen çıkar çıkmaz almadıysanız, iMac”iniz en az 3 GB RAM kullanabilecek yetenekte demektir. Fakat eğer ilk çıkan bu makinelerden birine sahipseniz maalesef 2 GB RAM, takabileceğiniz en yüksek miktar. Anlaşılabileceği gibi, iMac”lere takılabilecek maksimum RAM miktarı değişiyor. Core Duo işlemcili iMac serisi maksimum 2 GB RAM adresleyebilirken, 2006 yılının sonlarında üretilmeye başlayan Core 2 Duo işlemcili iMac”ler 3 GB RAM kullanabiliyor. 2007 yılında üretilmeye başlayan alüminyum kasalı iMac”ler ise 4 GB”a kadar RAM adresleyebiliyor.
 

 

 

Sahip olduğunuz makinenin modelini Utilities klasöründeki “System Profiler” uygulamasıyla öğrenebilirsiniz. Daha sonra bu model numarasını Apple”ın sitesinden kaç GB RAM takabileceğinizi öğrenmek için kullanabilirsiniz. Yahut ücretsiz “Mactracker” uygulamasını indirerek bilgisayarınız hakkında daha detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz. 

Bilgisayarınızın modelini öğrendikten sonra ona uygun RAM modülünü seçme zamanı gelmiş demektir.  Aslında bu kolay bir iş. çünkü 2008 yılında üretilmiş olan alüminyum kasalı iMac”ler 800 MHz DDR2 RAM modülü (PC2-6400) kullanıyor. Diğer tüm Intel iMac modelleri ise 667 MHz (PC2-5300) RAM modüllerini destekliyor. Bizler, bilgisayarımızın belleğini 3 GB”a yükselteceğimiz için bir adet 2, bir adet de 1 GB”lık RAM modülü satın alacağız. Tabii eğer 4 GB RAM kullanabilen en yeni iMac”lerden birine sahipseniz iki adet 2 GB”lık modül satın alabilirsiniz. Günümüz Mac”leri tamamen Intel altyapısını kullandığı için normal bir PC bilgisayarda kullanılabilen herhangi bir RAM modülü işinizi görecektir. Yani, alacağınız RAM, Mac için üretilmiş olmak zorunda değil. Herhangi bir bilgisayar satıcısından herhangi bir marka RAM satın alabilirsiniz. Tabii ucuz olsun diye kalitesiz, adı sanı bilinmeyen bir RAM modülü almayacağınızı umuyorum. RAM ekleme işi çok kolay demiştim: Bilgisayarınızı kapatıp fişini çekin. Yumuşak bir yüzeye taban kısmı size bakacak şekilde yatırın. öndeki Apple logosunun altında, tam ortada bir kapak göreceksiniz. Her iki yandaki vidaları bir tornavida ile açarak bu kapağı çıkarttığınızda RAM yuvalarına
erişebilirsiniz.
 

Şimdi, her iki yandaki gri plastik parçaları yanlara doğru açarak yuvaların içinde yer alan RAM modüllerini (iki adet 512 MB”lık modül olması gerekli) çıkartın. Ardından yeni aldığınız 1 ve 2 GB”lık modülü sırayla biri üst, diğeri alt yuvaya gelecek şekilde takın. Bunun sırası önemli değil. Taktıktan sonra plastik parçaları tekrar içe doğru kapatın. RAM”lerin yuvalara tam oturması için her iki ucundan biraz kuvvetlice bastırın.

Artık RAM yuvası kapağını tekrar yerine vidalayıp bilgisayarınızı açabilirsiniz. Elma menüsünden “About This Mac” komutunu vererek, RAM”lerin bilgisayarınız tarafından tanınıp tanınmadığını kontrol edin. Eğer bir sorun oluşmamışsa Memory bölümünde 3 GB olduğunu görebilmeniz gerekiyor. Bunu göremiyorsanız, RAM modülleri yerine tam oturmamış olabilir. Bilgisayarınızı kapatıp modülleri biraz daha kuvvetlice ileri doğru bastırıp tekrar deneyin.
 

 

 

iMac içerisinde takılı gelen 250 yahut 320 GB”lık sabit diski değiştirmek ne yazık ki son kullanıcının yapabileceği bir şey değil. Bunu ancak bir servis büro yoluyla yapabilirsiniz çünkü iMac”in içini açmak, açtıktan sonra sabit diski değiştirmek uzmanlık gerektiriyor.

O nedenle sizin diski değiştirmeye çalışmanızı tavsiye etmiyorum. Sabit disk kapasitesini artırmak için piyasada satılan harici USB yahut FireWire disklerden birini satın alabilirsiniz. Şu sıralar 500 GB ve üzeri harici disklerin fiyatları epeyce ucuzlamış durumda. Sıklıkla tekrarladığım gibi, sabit disk alırken de, Mac için üretilmiş modelleri seçmenize gerek yok. Piyasadaki hemen bütün USB/FireWire harici diskler Apple bilgisayarlarla sorunsuz biçimde çalışıyor. 
 

 

 

MacBook / MacBook Pro
Bu dizüstü Mac”ler, iMac”lerle hemen hemen aynı teknik altyapıyı kullandıkları için, kullanabilecekleri RAM miktarı da benzeşiyor.  ‹lk üretilen Intel MacBook modelleri 2 GB RAM adresleyebiliyorken, sonraki seriler 3 GB”i destekliyor. 2007 yılının sonlarında ve 2008 yılında üretilmeye başlayan MacBook”lar ise 4 GB”a kadar RAM kullanabiliyor. Aynı durum MacBook Pro”lar için de geçerli.  Yine MacBook veya MacBook Pro bilgisayarlarda piyasada PC”ler için satılan RAM modüllerini kullanabiliyorsunuz. Ayrıca Mac için özel üretildiği söylenen modülleri satın almanız gerekmez. Sorun yaşamamak için sadece; Kingston, Crossair, Bigboy, Samsung vs. gibi bilindik ve kaliteli RAM markalarını tercih etmeniz yeterli.  Apple”ın dizüstü serisi, iMac”lerle aynı tip RAM kullanıyor. Yani 667 MHz (PC2-5300) SO-DIMM RAM modülleri kullanacaksınız. Bilgisayarınızın kullanabildiği RAM oranına göre bir adet 2, bir adet 1 yahut iki adet 2 GB”lik RAM satın almanız gerekli.

Yine, iMac”te yaptığımız gibi, bilgisayarla birlikte gelen 2 adet 512 MB”lık modülü çıkartıp bunları takacağız. Ama daha öncesinde küçük bir detayı belirtmemde yarar var: Maksimum 3 GB RAM destekleyen bir MacBook veya  MacBook Pro”ya iki adet 2 GB”lık modül takabilirsiniz. Fakat bilgisayarınız bunu 4 değil, 3 GB olarak görecektir. Bunun herhangi bir zararı yok ama 4 GB takmış olmanıza rağmen sadece 3 GB”ını kullanabiliyorsunuz. 
•••
MacBook”unuza RAM eklemek için arka tarafındaki pil yuvasını açıp pilini çıkarmanız gerekiyor. Daha sonra, resimde gördüğünüz yuvayı çevreleyen metal korumayı vidalarını sökerek
açmalısınız.
 

 
Metal çerçeveyi çıkardıktan sonra RAM yuvalarını görebilmeniz gerekiyor. Sol ve sağda bulunan plastik parçaları yana doğru çekerek takılı bulunan eski RAM modüllerini yerinden çıkartın.

Yeni modülleri dikkatlice yerine taktıktan sonra plastik parçaları içeri doğru bastırarak modüllerin iyice yerine oturmasını sağlayın.
 

 

 

Daha sonra sökmüş olduğunuz metal çerçeveyi ve pili yerine takarak bilgisayarınızı yeniden başlatın.

 Eğer RAM modüllerinini yerine iyice oturtabildiyseniz upgrade işlemini yapıp bilgisayarınızın belleğini yükselttiniz. Artık daha az takılma yaşayarak bilgisayarınızı çok daha hızlı biçimde kullanabilirsiniz.

MacBook Pro”larda da benzer işlemleri yapıyoruz.  öncelikle pili yerinden çıkaralım.
Resimde göreceğiniz 3 adet vidayı sökerek RAM modüllerinin üzerini örten kapağı yukarı kaldıralım.  Bunu yaptığımızda, üst üste duran RAM modüllerini görebileceğiz.
Bu RAM modülleri yaylı bir mekanizmaya sahip, kenarlarındaki çentikleri açtığımızda yuva yukarı doğru kalkacak ve eski bellek modülünü buradan rahatlıkla çıkarabileceğiz.
Her iki eski RAM”i de çıkardıktan sonra, boşta kalan yuvalara yeni aldığımız yüksek kapasiteli RAM modüllerini dikkatlice yerleştirip yuvaları tekrar aşağı yerlerine doğru bastırarak kapatıyoruz. Herhangi bir zorlanma gerekmeden modüllerin yerlerine oturması lazım. Eğer yuvaların yerine oturması sırasında zorlandıklarını ve kapanmadıklarını görürseniz, modülleri yerine tam oturtamamış yahut ters takmışsınız demektir. Dikkatlice düzeltip tekrar kapatmayı deneyin. Ardından RAM yuvasını koruyan kapağı yerine vidalayıp pili yerine takın.
Her şeyi doğru ve dikkatli yaptıysanız yeni RAM”leriniz kullanıma hazır durumda olmalı. Elma menüsünde “About This Mac” seçeneği ile taktığınız RAM”lerin tanınıp tanınmadığını kontrol edin. 
•••
Gördüğünüz gibi, kendinizin kolaylıkla yapabileceği basit bir RAM takviyesiyle bilgisayarınızı çok daha iyi performans sağlayacak hale getirebiliyorsunuz.
üstelik daha hızlı bir bilgisayara harcayacağınız binlerce lira yerine sadece 150 YTL civarında bir masrafla yapıyorsunuz.

RAM upgrade”i sonrasında büyük dosyalarla daha hızlı çalışma imkanına kavuşacağınız gibi, aynı anda birden fazla güç isteyen uygulamayı daha rahat kullanabileceksiniz.
Photoshop”ta çalışırken Illustrator”u
yahut arka planda çalışan iTunes”u,
Safari”yi veya sizin için önemli başka
bir uygulamayı kapatmak zorunda kalmayacaksınız.

Gelecek ay, bugun tavsiye etmediğim sabit disk yükseltmelerini biraz da riske girerek kendimiz nasıl yapabiliriz onu göreceğiz. Aynı zamanda Mac Pro”larla neler yapabiliriz, onu da bu sayfalarda okuyabilirsiniz.
 

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here