Ana sayfa Donanım Daha hızlı bir İnternet deneyimi için Safari püfleri

Daha hızlı bir İnternet deneyimi için Safari püfleri

0

10 Safari kısa yolu

 

Her ne kadar Mac OS X 10.7 Lion”ın çıkışıyla birlikte Magic Trackpad”in kullanımı yaygınlaşsa da birçok kullanıcı halen klavye kısa yolları ile kurduğu ilişkiyi bitirmeye pek de niyetli değil. Bu tip pratik kısa yollar, genelde Mac ile özelde de Mac üzerindeki uygulama ve programlarla olan bağı daha da verimli kılmak için adeta biçilmiş kaftanlar. Halen Mac kullanıcılarının ekseriyeti, daha önceden aşina oldukları klavye kısa yollarını kullanıyorlar. Bu kısa yollar, uygulamaların çok daha hızlı ve verimli kullanılmasını sağlarken, el alışkanlığı arttıkça, uygulamaların kişisel kullanım tarzları da bu kısa yolların kullanımı ile eş güdümlü olarak artıyor.
 
safari
 
Mac OS X”in yerleşik İnternet tarayıcısı Safari de, bu kısa yollar kullanılarak çok daha hızlı ve verimli bir şekilde kullanılabilir. Web üzerinde sörf yaparken Magic Track Pad ve/veya mouse”unuza bağlı kalmadan da bu tip klavye kısa yolları ile Safari deneyiminizi bir adım öteye taşıyabilirsiniz. Şimdi bu zaman kazandıran Safari kısa yollarının bizce en mühim olan 10 tanesine daha yakından bakalım.

 

1.Adresleri çok daha hızlı yazmak
Safari kullanımı esnasında herhangi bir web sitesinin adresini, bir başka değişle URL”sini yazmak için her seferinde adres bar”ına tıklamak, uzun süreli kullanımlarda pratik olmayabilir. Bunun için uygulama içerisinde “CMD+L” kombinasyonuna basarak Safari”nin adres çubuğundaki adresi hızlıca seçebilirsiniz. özellikle günümüzde artık elzem olan çok sayıda sekmenin aynı anda açık olduğu durumlarda veya bir başka kaynaktan URL alındığı durumlarda oldukça pratik bir kullanım avantajı sağlayacağı kesin. öte yandan Safari, sık kullandığınız web sitelerinin URL”lerini siz bara yazmaya başladığınızda otomatik olarak tamamlayacaktır. Böylece URL”nin sadece ilk birkaç harfini yazdıktan sonra “Return” tuşuna basarak onaylamanız, siteye gitmek için yeterli olacaktır.

 

apple safari icon
 
2.Aramayı hızlandırmak
Son araştırma sonuçları ve genel kullanıcı davranış biçimlerine göre İnternet”te arama yapan bir bilgisayar kullanıcısı, belki de bazı zamanlarda bazı kavram kargaşalarına da mahal verebilecek bir biçimde, aramalarını evvela Google üzerinde yapıyorlar. Safari üzerinde de adres çubuğunun yanında Google”da çok daha rahat arama yapılabilmesini sağlayan ikinci bir Google bar”ı bulunmakta. Ancak Google”da bir sözcük arandığında her seferinde mouse ile o bar”a gidip tıkladıktan sonra aranacak sözcüğü yazmak zaman kaybı olabilir. Bunun yerine “CMD+Option+F” tuş kombinasyonu ile mouse imleci otomatikman arama bar”ının üzerine götürülerek aranacak sözcüğü yazmaya başlanabilir. Belirtmeden geçmeyelim, bu tuş kombinasyonu Safari”nin dışında, Mail, iTunes ve Address Book gibi diğer önemli Mac OS X uygulamalarında da kullanılabilir.

 

3.History bilgilerine daha kolay ulaşmak
İnternet sörfü esnasında bir veya birkaç kez girilen lakin, ilerki zamanlarda URL adresi unutulan web siteleri ile sık sık karşılaşırız. Daha evvel girilen bir web sitelerinin kayıtları bilindiği üzere “History” klasöründe kayıtlı tutulmakta. Bu menüye Safari kullanımı esnasında mouse tıklamalarıyla da ulaşılabildiği gibi, çok daha kolaylıkla “CMD+Option+2” tuş kombinasyonu ile de ulaşılabilir. Tek bir hamleyle ellerinizi klavyeden çekmeden Mac”iniz vasıtasıyla daha evvel girdiğiniz tüm web sitelerinin adreslerinin listesine erişebilmek mümkün. Bu liste içerisinde herhangi bir siteye tıkladığınızda ise o siteye hemen ulaşabilirsiniz.

4.Spacebar ile sayfayı aşağı yukarı kaydırmak
Bazı Mac kullanıcıları en sık ziyaret ettikleri web siteleri üzerinde gezinirken, sayfayı aşağı yukarı kaydırmak için mouse veya magic trackpad”lerini kullanmazlar. Sadece klavyenizdeki “Space Bar” tuşuna basarak da o an görüntülenen web sayfasını aşağı kaydırabilirsiniz. Aynı şekilde sayfayı yukarı doğru kaydırmak için de “Shift+Space Bar” tuş kombinasyonunu kullanmanız yeterli.
 

apple
 

5.Sekmeleri yönetmek
Bilindiği gibi Safari”nin sekme (tab) özelliği, aynı sayfa içerisinde birden fazla web sitesini görüntülemek için oldukça kullanışlı ve pratik bir özellik. Tek bir Safari sayfası içerisinde açılan çok sayıda web sitesi sörf esnasında hem karışıklığı önlüyor hem de kullanım ve erişim kolaylığı sağlıyor. Tabi ki klavye kısa yolları kullanarak sekmeler üzerinde azami kontrole sahip olmak mümkün. Genel olarak bu sekmelerle ilgili kısa yolları bir liste halinde görmek için Safari menüsü üzerinden “Preferences” menüsüne, oradan da “Tabs” sekmesine geçmek yeterli.

Kullanım esnasında belki de en çok ihtiyaç duyulan kısa yollardan biri de “CMD+Shift+Klik”. Bu kombinasyon arka planda yeni bir sekme açmak için kullanılabilir. özellikle belirli bir konuda araştırma ve/veya literatür taraması yapılırken çok sayıda linki arka planda açmak ve daha sonra açtığınız sırayla sekmeler arasında soldan sağa doğru gezinmek, karmaşıklığı engelleyecektir.

 

6.Sekmeler içerisinde gezinmek
Bir önceki maddede bahsini ettiğimiz yöntemle açılan çok sayıda Safari sekmesi içerisinde gezinmek de bazı kullanıcılar için kafa karıştırıcı olabilir. Mouse kullanmadan da, “CMD+Shift+Sağ Ok veya Sol Ok” kullanılarak da Safari”deki sekmeler üzerinde dolaşılabilir. Bu esnada dikkat edilmesi gereken tek şey mouse imlecinin o anda herhangi bir yazı alanının üzerinde olmaması.
 
mac os x
 
7.Bir Web sayfasını (veya adresini) elektronik posta olarak göndermek
Bazı zamanlar, gördüğünüz bir web sitesini veya adresini tek bir tıkla bir arkadaşınıza göndermek isteyebilirsiniz. Bunun için klavyenizde “CMD+I” kombinasyonunu yapmanız yeterli. Bu kısa yolla ister o anda görüntülenmekte olan web sitesinin adresini, ister de tüm içeriğini Appla Mail listesinde bulunan adreslerden istediğiniz birine gönderebilirsiniz. Mail, otomatik olarak web sitesinin adresini atacağınız elektronik postanın başlığı olarak atayacaktır.

8.Sayfaları ilerki zamanlarda görüntülenmek üzere saklamak
Safari 5 ile yeni kullanıma sunulan özelliklerden biri de Reading List. Bu yeni özellikle, o an görüntülenmesini istemediğiniz bazı web sitelerine daha sonra erişebilmek adına geçici bir bookmark listesi oluşturabilmek mümkün. O an görüntülediğiniz bir web sitesini bu listeye almak için klavyenizi kullanarak “CMD+Shift+D” kombinasyonunu kullanmanız yeterli.

 


9.Linkleri ilerki zamanlarda görüntülenmek üzere saklamak
Bir önceki maddedeki kombinasyon web sayfalarının içerikleri ile beraber kendilerini saklamak üzerine işlev görürken, “Shift” tuşuna basılı tutulurken mouse ile kliklenen bir link, o listeye yine daha sonraki zamanda bakılmak üzere kaydediyor.

 

mac
 
10.Reading List”e bakmak
Son iki maddede ayrıntılarını ve çalışma amacını anlattığımız Reading List”e Safari üzerindeki Bookmark”ların yanındaki gözlük ikonuna tıklayarak erişilebilir. Tabi klavye kısa yollarından bahsettiğimizden bu menüye “CMD+Shift+L” kombinasyonu ile de ulaşabilmenin mümkün olduğunu söylemek durumundayız.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here