Ana sayfa Haber Daha Galaxy S9 çıkmadan S10″la ilgili bilgiler gelmeye başladı

Daha Galaxy S9 çıkmadan S10″la ilgili bilgiler gelmeye başladı

0

Qualcomm won’t say it, but their contractors do. Snapdragon 855 (SDM855) is the first 7nm SoC. (probably the one the X24 modem ends up in) pic.twitter.com/Ot1J34fQoG

— Roland Quandt (@rquandt) 15 Şubat 2018

“Qualcomm bunu söylemeyecektir ama ona iş yapanlar söylüyor. Snapdragon 855 (SDM855), ilk 7nm’lik SoC olacak (Belki de nihai aşamada X24 modemde kullanılacak).”

Galaxy S9’un açıklanmasına bir hafta kadar kaldı. Tabii doğal olarak Galaxy S10’la ilgili söylentiler de su yüzüne çıkmaya başladı. Akıllı telefonlarla ilgili yoğun olarak bilgi sağlayan Roland Quandt bir LinkedIn profilinden yazdığı mesajda, Snapdragon 835 işlemcisinin 7nm’lik bir çip olacağını öne sürdüğü görülüyor. Qualcomm henüz bu iddiayı doğrulamadı ama, firmaya iş yapanların bu sürprizden bir kaç aydır haberdar oldukları anlaşılıyor. 

Qualcomm Snapdragon X24 LTE modemiyle ilgili olarak çarşamba günü bir haber yapmıştık. çip üreticisi firma X24’ün 7nm FinFET işlemi üzerine yapılmış ilk modem olacağını doğrulamıştı. Fakat 2018 yılı sonuna kadar tüketicilerin cihazlarında kullanılır olmayacak. Diğer bir deyişle Snapdragon 845’le değil, Snapdragon 855’le birlikte kullanıma girecek. Bildiğiniz üzere Galaxy S9’da Snapdragon 845 çipi kullanılacak.

Qualcomm yeni çipinin yapılacağı işlem süreciyle ilgili kurumsal olarak herhangi bir açıklama yapmadı ama LınkedIn’deki bu profile bakacak olursak bu çip 7nm olacak. Eğer bu bilgi doğruysa, Snapdragon 855 dünyanın ilk 7nm çipi olabilir. Hatta bu çip, X24 LTE modemde de kullanılabilir. 

Samsung Qualcomm’un 10nm çiplerini üretmişti daha önce fakat SamMobile’ın da belirttiği üzere Qualcomm 7nm teknolojisine doğru adım atabilmek için geçtiğimiz yıl TSMC ile çalışmak için Samsung’u devre dışı bırakmıştı. Bu haberlere dayanarak Samsung severlerin Galaxy S10’la birlikte önemli bir sıçramaya şahit olacaklarını söyleyebiliriz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here