Ana sayfa Haber Çuvallayan teknolojiler

Çuvallayan teknolojiler

0

Teknoloji sektörü denince, firmaların ürün, teknoloji ve bunun gibi şeyleri duyurma ve imal etmedeki hızları hemen akıllara gelir. Biz yeni çıkan bir teknoloji ile ilgili haber yapıp “gönder” tuşuna basmamızla birlikte e-posta kutularımız o teknolojinin daha yeni teknolojinin duyurusu ile doluyor. 

Geçtiğimiz günlerde İstanbul sokaklarındaki kafe ve restaurantlarda insanlarla, teknoloji firmalarının geçmişte ürettiği ve çuvalladığı cihazları sordum ve cevap genel olarak Nokia ve Motorola üzerineydi. Nokia’nın 2000’li yıllarda damga vurduğu kapsüllü, kapağı değiştirilebilen telefonu modeli hatırlanmasa da kullanıcılar tarafından “saçmaydı” dediği bir cihaz. Ortak ağızlardan aldığım diğer cevap ise; Motorola’nın ürettiği ve kalem pil ile çalışabilen cep telefonuydu.

İnternet kamuoyunda “çuvallayan teknolojiler” içerisinde genel olarak Apple ile karşılaşılması da oldukça ilginç. Minimalist, popüler ve hipi ideolojisiyle hareket eden Apple, geçmişte iyi olduğu kadar oldukça “çuvallamış”.

İşte o cihazlar:

Amazon Fire Phone:

Bu günlerde teknoloji muhabirleri Amazon Fire Phone’a oldukça “kafayı bozdular”. Amazon da, Fire Phone’un hatalı strateji ile satışa sürüldüğünü kabul ediyor.

 

Bu da Nexus Q. İlk duyurulduğunda, ne olduğunu anlamak için görsellerine gün boyu bakmıştım. Google I/O 2012’de tanıtılan Nexus’un dijital medya sürücüsü. Google, Nexus Q için ön sipariş yöntemiyle satış stratejisi geliştirmişti.

 

Microsoft Kin:

Microsoft, Nokia‘yı satın almadan önce ürettiği cep telefonu Microsoft Kin. Tıpkı Fire Phone gibi satışları 2 hafta içerisinde durmuştu.

 

Apple Lisa, donanım, yazılım veya teknoloji olarak değil tasarım açısından “çuvallayan” cihazlar arasında. İşletim sistemi oldukça iyi olmasına rağmen, kullanışsızlığı ile satış konusunda hüzün yarattı.

 

Netbook’lar, özellikle saha işleri veya yazarlık işleri yapan çalışanlar için oldukça uygun bir cihaz olsa da, uluslar arası düzeyde satış başarısı yakalayamadı ve bu yıl satışlardan tamamen kaldırıldı.

 

Windows Vista, Microsoft‘un da kabul ettiği en büyük hayal kırıklığıydı. Windows 7’nin betası olarak piyasaya sürülen Windows Vista, hem takılma hem de güvenlik problemleri nedeniyle çok fazla şikayetle karşılaşıyordu. Türkiye’deki kullanıcılar, Windows Vista ile ilgili: “Sen beni, HASTA la Vista” espirisiyle eleştiriyordu.

 

Nintendo N64′ten bir tane mevcuttu bende. Aldığım tarihin hemen ertesi haftasında PlayStation Türkiye’de satışa sunulmasıyla birlikte en büyük hayal kırıklığını yaşamıştım.

 

Microsoft Bob ile ilgili çok fazla bilgim olmasa da, internet kamuoyunda Microsoft Bob’un tamamen saçmalık olduğu söyleniyor. Tasarım olarak iyi, yazılım olarak kötü eleştirisiyle karşılaşan Microsoft Bob, bir tür internet yazılımıydı. Bir Comic Sans severi olarak beni “saçmalık” olsa da etkiledi.

Eğer sizlerin de hatırınızda “çuvallayan teknolojiler” yer ettiyse ve bu listede yoksa, bizimle paylaşabilir ve buraya ekleyebiliriz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here