Ana sayfa Haber Curved tasarımın dili ve tarihi

Curved tasarımın dili ve tarihi

0

UHD TV’lerde ve yeni nesil soundbar’larda uygulanan Curved tasarımın tarihine bir göz atalım. Curved tasarım, akıllı telefonlarda, ses sistemlerinde, TV’lerde ve mimaride kullanılan sadece eğlence araçlarında değil, tank silahlarında kullanılan bir tasarım oyunudur. Curved yapılar, çizgiler ve hareketler tasarımcıların ve yapımcıların her zaman çıkış yolu ve kapısı olmuştur.

İlk olarak stadyum- UHD TV ilişkisini kuralım. Daha önce benzer bir incelemeyi, Samsung’un 55″ UHD Curved TV’sinde yapmıştık ve kısmen stadyum-UHD TV ilişkisi kurmuştum, bu yazıda ikilinin ilişkisine daha detaylı bakabiliriz.

Curved, Türkçe’de aslında yanlış adlandırılıyor. Teknoloji sitelerinde Curved yapıya “kavisli tasarım” denirken Curved tasarımın Türkçesi aslında oval yapıdır. Curved’ün direkt kavise karşılık gelen anlamı ise, disiplinsiz kavisleri kapsar. Yani belirli yol üzerinde değil gelişigüzel veya zigzag çizerek ilerler. Bu sebepten Curved yapı aslında kavis değil ovalliktir. Buna ek olarak kavisin bir sonu yoktur, hareket süreklidir. Curved’te ise çizginin bir bitişi vardır.

Curved tasarım, merkez-kaynak konusunda muhteşem bir yapıdır. Stadyum görselinde de gördüğünüz gibi, merkezde oyun alanı ve kaynak olarak da tribünleri düşünebilirsiniz. Ses kaynakları ve görüntü kaynağının tribünlerden geldiğini düşünürsek merkezi kaplama ve çevreleme konusunda da başarılı bir tasarım olduğunu söyleyebiliriz. Stadyumlardaki oval tasarımın sağlandığı tribün-saha ilişkisinin aynısı TV-izleyici ilişkisi üzerinde de kurulur. Yaklaşık 5-6 metre öteye kurulan Curved TV, koltuktaki seyircinin görsel alanını kaplar, izleyiciyi merkeze alır ve yüksek kalitedeki görüntü ve sesi izleyiciye daha farklı bir biçimde sunuyor. İzleyici- TV arasındaki ilişkinin yanısıra tasarımdaki ovallik, düz çizgideki bir tasarıma nazaran daha çok alan barındırır. Tekrar New York Gilette stadyumuna bakıldığında oval yapıların alan başına en az 3-4 koltuk daha fazla kapasite yarattığını göreceksiniz. Curved TV’lerde de aynı bu şekilde oval yapı ile daha fazla alan yaratılır ve izleyiciye daha detaylı ve daha fazla alana yayılmış bir görüntü sağlanır. 

Curved yapıyla oluşturulmuş bir başka meşhur bir stadyum daha. Wembley Stadyumu’nun eşsiz oval tasarımı sayesinde kendine özgü izleme ve ses yapısı kazandırdı. Wembley’deki ovallikten doğan ses kalitesine ise İngilizler “Wembley Kükreyişi” adını verdiler. Oval yapı ile merkez arasındaki ilişki karşılıklı olarak düşünülebilir. Sahadaki kişinin oval tribünlerden aldığı etki ve oval tribünlerdeki kişilerin saha alanından aldığı etki bu yapı sayesinde oldukça verimli oluyor. Tabi bu durum TV-izleyici arasında tek taraflı.

 

Modernist yapıda oluşturulmuş bir oval mimari. Bu görselde oval tasarımın alan konusundaki avantajları daha verimli göreceksiniz. Bina açısından alan yaratan oval tasarımın, pencere sayısında da artışa sebebiyet verdiğini görüyoruz. Bu tasarımın düz tasarım olsaydı daha az pencere ve daha az alan bulunacaktı. Ortadaki düz bölgede de oval tasarım uygulansaydı orada 2 pencere değil, 4 pencere görüyor olurduk. Bu durum Curved TV‘lerde daha fazla görüntü alanı oluşmasını sağlar, detayları arttırır.

Görseldeki binanın noktalarını piksel olarak düşündüğümüzde, Curved tasarımlı TV’lere avantajlarını daha somut bir şekilde görebilirsiniz.

 

Şimdi sıra Curved tasarımın ses yapılarına etkisine geld. Logo ABD’li ses sistemleri üreticisi Meyer Sound’un. Meyer Sound’un logosuna bakıldığında ses dalgalarının göze yansımasını görüyorsunuz. Sesteki dalgaların boyutları ve açıları ile soundbar ve Curved TV’lerde uygulanan açılar hemen hemen aynıdır. Zaten oval haliyle gelen ses, oval kaynaktan çıktığında yapısını bozmadan ilerler ve alıcıya eksiksiz ulaşır. Böyle bir kaynaktan ses daha kusursuz ve daha aydınlatıcı.

Aynı firmanın ürettiği Meyer Milo serisi. Bu seri Metallica ve Sting konserlerinde özellikle kullanılıyor. Ancak bu cihazların tasarımı evlere sunulan oval tasarımların tersine hareket eder. Buna rağmen seslerin yapısı aynı kalır, değişmez. Yani soundbar’lardaki ve bu tip konser ürünlerinin ses çıkış prensipleri aynı, Curved tasarımdan faydalanırlar ve ses performansını arttırıyorlar.

 

 

Samsung CES 2015’te Yves Behar’ın tasarladığı UHD TV’leri ve Curved monitörleriyle, LG de yeni nesil Curved monitör ve OLED TV’leriyle Curved tasarımlarla küçük tasarım hileleriyle kullanıcıları etkilemeyi başarıyorlar.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here