Ana sayfa İnternet CSS’den kim korkar?

CSS’den kim korkar?

0

Tasarımcı gözüyle editör programlara bir göz atalım…

Konumuz CSS, daha evvel de çok yazıldı hakkında. Genelde programcı ya da geliştirici (developer) arkadaşlar hakkında yazılar yazdılar. Ben biraz tasarımcı gözeyle bakmak istedim konuya. Biz tasarımcılar hani çiçek böcek çizen takım pek hoşlaşmayız kodlama işlerinden. çoğu yazılımcı veya programcı arkadaş da pek çizim ve tasarımdan hoşlanmaz. ?u analitik mantıkla düşünenler ve sanatçı ruhlu adamlar kavramlarına girmeden devam edelim.

Web tasarımı olayı ortaya çıktığından beri tasarımcılar bu kodlama işlerine soğuk baktılar. HTML, Javascript, DHTML, action script gibi kavramlar web tasarımında önemli rol oynuyorlardı. Hele hele baskı kökenli olup, matbaadan işi çıkaran arkadaşlar için yepyeni bir dünyaydı bu. Aslında işin içine girince birde baktılar ki kendileri için kod yazan bir takım editörler mevcut, Dreamweaver, Front Page şimdilerin yeni gözdesi Expression araçları gibi. Bunları öğrenince basit hatta yeterli derecede komplike site oluşturabiliyorlardı. Ama işin içine girince aslında yalnızca editörle kalmayıp, yanında bu kodlama dillerine hakim olmaları gerektiği ortaya çıktı. Ama nereye kadar? Zaten yazılımcı arkadaşlar burada imdada yetişmeyecekler miydi? ?imdilerde tartışma bu; yani designer ve developer tartışmaları sürüyor, bir de web master var. Hele hele bu tür iş ilanlarında durum iyiden iyiye karışmış durumda.

Ben de grafik tasarımcı olarak ilk başlarda web tasarımına adım attığımda karşıma bu tip kodlama dilleri ortaya çıkıyordu.Tabii ilk başta geleni HTML idi. Bir sürü tag (etiket) ile karşımda tuhaf iç içe geçmiş büyüktür küçüktür işaretleri, İngilizce paragraph”ın baş harfleri p”nin kullanımı gibi kullanımlar.Tablolar, başlıklar hadi bunları açıp kapamalar gibi. Daha sonra öğrendim ki Macromedia Allah razı olsun bizim gibi insanları düşünüp hadi size bir kıyak geçip Dreamweaver”ı yazalım demiş ve ben de ondan bayağı yararlanmaya başlamıştım.Tam “oh ne güzel yahu, HTML de neymiş” derken, Javascript ve interaktivite gibi kavramları tanıdım. Hadi biraz da ona bakalım dedim ama ECMA tabanlı bu dillin sonu yok gibi. Tam bununla cebeleşirken World wide web (w3c) konsorsiyum demez mi, ki biz sizi HTML”den kurtarıp XML”e doğru giderken ortaya XHTML diye bir yapı çıkardık. Allahtan çok fazla değişiklik yoktu kod yazılımında. Hadi bunu da hatim etmeye başladıktan sonra ardı arkası kesilmedi XML, actionscript 2.0, actionscript 3.0 peş peşe takip ettiler. Diğer sunucu taraflı dillere girmiyorum bile.

 

 

Ama en önemlilerinden biri karşımıza çıkıyordu. Adını duymuştuk ama yok browser desteklemiyor, yok pek de gerek yok derken buyurun bakalım karşınızda CSS. Klasik HTML tablolamalarına yeni bir boyut getirdi. Hatta artık yeni browser”lerin hemen hemen hepsi destekliyor kendilerini. Bırakın CSS”in çok sayfalı HTML/XHTML uygulamalarını, tek bir CSS sayfasıyla bir çoğunu yönetmesini, artık tasarımın lay out”una (sayfa düzeni) bile müdahale ediyor.
CSS özet tarihçesine bakacak olursak;

Web”in standartlarının belirlenmesinde en önemli rolü oynayan World Wide Web consortium (W3C) CSS kullanımının tavsiye edilmesini 1996 Aralık ayında duyurdu. ‹lk onay Level 1 adı verilen ilk aşamasıydı. Daha sonra Mayıs 1998″de Level 1″in geliştirilmişi olan Level 2 onaylandı. Bu tag (element) denilen HTML kod yapısını daha da geliştiriyordu. Son dönem gözden geçirilen CSS 2.1 üzerinde çalışılmakta. ‹lk dönemlerde Browser dediğimiz tarayıcıların limitli destek verilmesiyle CSS kullanımı web tasarımcıları biraz ürkütmüştü. Fakat daha sonra tarayıcı desteklerinin yoğunlaşması üzerine, CSS artık tasarımın ayrılmaz parçasından bir tanesi. CSS kullanımı ve browser”lar arasında sular iyice durulmuş dersek yine de biraz abartmış oluruz. Halen bazı problemler yaşanmakta. Ama bilirsiniz işte teknoloji ilerlerken sorunların çıkması doğal, önemli olan bunların giderilebilmesi.
 

 

 

Tasarımcı olarak baktığınızda ise, HTML ile yaptığınız bir çok sayfayı, müşterinizin gelip “şunu biraz sağa alalım”, “başlığı değiştirelim”, “fontları kırmızı yapalım” dediğinde, nasıl kızardığınızı hatırlayın (artık tasarımınıza karıştığı için mi? Yoksa o kadar sayfayı tekrar düzeltmeniz gerektiği için mi siz karar verin.)
Ama en azından çoklu sayfalarla çalıştığınızda CSS ile bir planlama bir çok sayfayı tek bir sayfa, ya da sayfalar ile veya CSS kodları ile hızlı bir şekilde değiştirmenize olanak sağlayacaktır.

 

 

Unutmayalım ki CSS web tasarımında en önemli elemanlardan birisi. Sadece bir web tasarımı ile ilgili programları kullanmak yetmiyor, temel kullanılan kodlama sistemlerini ve bunları iyi anlamamızı gerekmekte. Bu anlamda editör dediğimiz programlar en büyük yardımcımız, fakat daha ayrıntılı müdahalelerde kodlama dili mantıklarını, en azından tasarımcı olarak (developer dışında) Client side dediğimiz, tasarım yapılan makinede çalışan kodlara mümkün olduğunca fazla hakim olmalıyız.

CSS kod sistemi, nasıl yazıldığı ve eğitimler hakkında Internet üzerinde birçok yabancı ve yerli açıklamalı siteler var. Tavsiyem web tasarımı öğrenimine yeni başladıysanız bunlara göz atmanız.
 

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here