Ana sayfa Mobil Creative ZiiO

Creative ZiiO

0

Creative’den tablet PC atağı…
 

Creative, ZiiO adını verdiği tablet PC’sini piyasaya sürerek tablet PC sektöründeki rekabete ortak oluyor. 7 ve 10 inç olmak üzere iki farklı versiyon halinde piyasaya sürülen ZiiO, ilk aşamada, dokunmatik yapısı ve Android işletim sistemiyle dikkatimizi çekti.
 

Android 2.1 işletim sistemi ve 8GB dahili depolama birimine sahip olan ZiiO’nun, ön tarafında bulunan VGA kamerası, anlık mesajlaşma uygulamaları aracılığıyla görüntülü konuşma imkanı sunuyor. Creative, ZiiO’da ayrıca ZiiStore adını verdiği servisi kullanıcıların hizmetine sunuyor. ZiiStore, güncel ve zengin içerik ile donatıldığı sürece kullanıcıların ilgi odağı olabilecek bir servis. ZiiO’nun en büyük artılarından birisi, Android altyapısını kullanıyor olması. Android’in mobil işletim sistemi sektöründeki yükselişi, beraberinde birçok fırsat getiriyor. Creative de bu fırsatları kaçırmak istemeyerek önemli bir adım atmış oldu. ZiiO’nun 800×480 çözünürlüğe sahip ekranı üzerinden 720p video izleyebilmek mümkün. Videolar, tatmin edici performans gösteriyor.

 

tablet pc
 
Rakiplerine oranla küçük bir yapıya sahip olmasına rağmen ZiiO’nun beklediğimizden daha ağır çıktığını söyleyebiliriz. Ekranın altında 4 adet dokunmatik tuş bulunuyor. Ana ekrana veya sadece bir önceki ekrana dönme tuşarının yanı sıra, cihaz içi dosya arama ve cihaz menüsü tuşları, ekranın altında kullanıcıların hizmetine sunulmuş. Android 2.2 Froyo’nun yeteneklerini biliyoruz, fakat ZiiO, bu platformun yeteneklerinden yararlanma konusunda biraz daha başarılı olabilirmiş. öncelikle, cihazın dokunmatiği daha iyi olabilirdi. Sayfalar arasında geçiş yaparken yaşanılan takılma hissi, kullanıcıyı biraz rahatsız edebiliyor. ZiiO’nun ön tarafında yer alan VGA kamera, Messenger veya benzeri yazılımlar aracılığıyla görüntülü konuşabilmenize olanak sağlıyor. Bu noktada, fotoğraf veya video çekme sıkıntısı ortaya çıkıyor. Zira sadece ön tarafta bulunan kamera, herhangi bir yerin fotoğrafını çekerken, kadrajı göremediğiniz için size zor anlar yaşatabilir. Ne var ki bu sorun Creative’e değil, tablet PC’lere özel bir sorun. öte yandan kaydedilen görüntünün Bluetooth üzerinden anında paylaşılabilmesi, ZiiO için artı bir puan.

 

ZiiO, 1 GHz ZiiLABS ZMS-08 HD adlı bir işlemci kullanıyor. Bu işlemci ile birlikte Creative, özellikle 720p video oynatırken hayli başarılı bir sonuç almamız sağlamış. Ne var ki işlemcinin bu performansını, menüler arasında dolaşırken göremiyoruz. Aynı şekilde cihazın açılış süresi de biraz fazla.
 

ZiiMusic, ZiiPhoto, ZiiVideo, ZiiExplorer gibi uygulamalar ZiiO ile birlikte geliyor. Bu uygulamalar aracılığıyla cihazı daha pratik bir şekilde kullanmak mümkün. ZiiStore üzerinden çeşitli uygulamalara erişebilme imkanımızın olması iyi bir özellik. Tabii ki Creative’in bu uygulama mağazasını güncel tutması ve zengin içerik ile donatması gerekiyor. ZiiO’nun şarjı oldukça iyi dayanıyor. 10 dakikalık 720p video oynatmasına rağmen şarjın iyi dayandığını gördük. Ayrıca Bluetooth ve Wi-Fi bağlantılar da kullanılmadıkları süre zarfında kapalı tutulursa, şarj bakımından bir sıkıntı yaşamazsınız.
 

creative ziio
 
Macline”ın Satın Alma önerisi

Giderken kızışan tablet piyasası için bir satın alma alternatifinin daha çıkması bile, sektör meraklıları ve son kullanıcılar için olumlu bir gelişme olarak değerlendirilebilir.
 

Notu: 3
Firma: Creative
İyi haber: Dayanıklı şarj süresi, zengin uygulama içeriği
Kötü haber:           Ağır çalışma, Android”in etkin kullanılmaması, arka tarafında kamera bulunmaması
Fiyat: 629TL

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here