Ana sayfa Donanım CRANESONG Flamingo

CRANESONG Flamingo

0

Bu kez test parkurumuzda A+ klasmanda bir mikrofon preamfisi var: ‘CRANESONG Flamingo”.
 

Bu preamplinin en önemli özelliği, sinyal kaynağından gelen sinyale kendi yorumunu ekleyerek sound’a değişik renkler kazandırıyor olması. üzerinde epey vakit geçirilmesi gereken bir yapıda ama emin olun bunlar çok keyifli vakitler olacaktır. Yarattığı etkiyi anlayabilmeniz için gerçekten çok iyi referans monitörlerine veya referans kulaklığa ihtiyacınız olacak ve tabi ki bir çiftte eğitimli kulağa 🙂
 
compel
 
Cihazın iç yapısında kullanılan kompenentlerin hepsi çok çok kaliteli,direnci çok yüksek ve kombinasyonlu çalışan bir dizi yarı iletken transistör işini başarıyla yaparken cihazın bünyesinde muazzam bir ısı oluşturuyor. Zaten cihazın arka yüzeyinde bulunan sıra dışı tasarımlı soğutma peteklerini gördüğünüzde bunu hemen anlıyorsunuz. Hatırı sayılır derecede bir sıcaklık söz konusu ancak sinyale eklediği sıcaklık ve etkiyi düşünecek olursanız bu ısıya razı oluyorsunuz çünkü etkisi muhteşem. Bu cihazı edinmeyi düşünüyorsanız rack’inizde ayrı bir yerde ısı transferini rahat yapabileceği bir konuma yerleştirmenizi öneriyorum.

 

Evet gelelim bu efsane cihazın o sıcacık sesini sunum şekline. öncelikle ön yüzeyde yüksek çözünürlüklü led VU metre hemen ilginizi çekiyor. -21 dB’den +4 db’ye kadar olan aralığı oldukça detaylı olarak 22 adet led’den takip edebiliyorsunuz. Ayrıca peak değerine ulaşan sinyali gösteren CLIP göstergesi de mevcut. Her iki kanalında 48V Phantom power desteği, faz çeviricisi ve yüksek seviye dirençli veya düşük seviye dirençli LOW-HI-Z giriş selektörü de bulunuyor.
 
cranesong flamingo
 
Sound selektörleri cihazın ürettiği harmonikleri ana sinyale nasıl ekleneceğini belirlemenize yarıyor. Biraz daha detaylı açıklayacak olursak; örneğin FAT konumunda 2. ve 3. harmonikleri eklenen yan flüt sesi ile insan sesine eklenen harmonikler her daim aynı tadı vermiyor. Olası kombinasyonları deneyip giriş seviyenizi yükseltip ATTENUATION (zayıflatma veya hacim kazandırma)seviyenizi düşürebilirsiniz, veya tam tersini deneyebilirsiniz. Aynı şekilde hemen hemen aynı frekans aralığına denk düşen bas gitar sesi ile kick sesine de bu işlemi uygularken benzer sonuçlardan oldukça uzağa gidebiliyordunuz. Sürekli kombinasyon kurma ve deneme yapma durumundasınız. Sound yaratmayı seviyorsanız bu cihaz tam da aradığınız cihaz. Bu arada ekipmanın çıkış seviyeleri oldukça yüksek: +6 ile +66 db arasında. Bu kadar yüksek hacim için başka bir yolda olmazdı sanırım.TONE ve LESS switch’ i ile transparan veya daha hacimli ses sinyali seçimi yapmanıza olanak tanıyor. Tavsiyem, kayıt esnasında bu switch’lere dokunmamanız olur çünkü değişim sırasında ‘clik’ sesi kayda da yansıyor, IRON switch ‘i ise çok özel bir duruma sahip. Cihazın üretip eklediği harmonik distorsiyonları frekans aralıklarına göre tolere eden bir yapıya sahip. örnek verecek olursak 40hz veya 50 hz frekansında üretilip eklenen harmonik %5 civarında iken 100 hz veya 120 hz için bu tolerans %0,5 dolaylarında oluyor. Böylelikle düşük frekanslarda renklenme ve hacimlenme olurken yüksek frekanslarda bu işlem daha az gerçekleşiyor ve ses sinyali istenilenden çok uzağa taşınmamış oluyor. Bu etkiyi alabileceğiniz en yüksek frekans 400hz, bunun üzerindeki frekanslarda etki belirgin değil.

 

CRANESONG FLAMINGO çok kontrollü bir biçimde üretmeyi başardığı doğal harmonik distosiyonları yine aynı doğallıkla orijinal sinyale sizin belirlediğiniz bir oranlama ile karıştırabiliyor. Bu alımlı cihaz dünyada tasarlanmış en iyi mikrofon preamp’lerinden birisi ancak üzerinde EQ devresi bulunmuyor. Bunun yerine sinyali şekilden şekle sokabileceğiniz switch’ler mevcut. Kullanım alanı ise oldukça geniş. Stüdyo kayıt, TV veya radyo istasyonu boardcast ünitelerinde veya canlı performans sahnelerinde, kısacası mikrofonun kullanıldığı her ünitede kullanılabilir. Ayrıca sadece mikrofon için de kullanmayabilirsiniz. Yüksek seviyeli HI-Z inputları sayesinde bunu yapma olanağınız var.
 
mikrofon preamfisi
 
Havalandırması iyi olan bir konumda kullanılırken cihazın tam performansa ulaşması için Power ON switch açıldıktan sonra ortalama 30 dakika beklemenizi öneriyorum. Bu cihazın yarı iletkenleri 80-90 derece kadar ısıya ulaştıktan sonra tadına doyulmaz sesler duyulmaya başlıyor. COMPEL tarafından Türkiye’ye getirilen CraneSong Flamingo’nun fiyatı 3125 dolar+KDV. Biraz yüksek fiyatlı görünse de kesinlikle ödenilen her doların hakkını verecek bir sound elde ediyorsunuz. Bir sonraki sayıda görüşmek üzere MobaseriSound Stüdyoları’ndan sevgiler.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here