Ana sayfa Donanım Crane Song-IBIS

Crane Song-IBIS

0

Sizin için özel olarak seçtiğimiz stüdyo ekipmanları, ülkemizin mix yanında analog mastering imkanı da sunan önemli stüdyolarından MobaseriSound’da test ediliyor

Dave Hill ismi bir çok arkadaşımıza Summit Audio”dan tanıdık gelecek. Müthiş bir deha. Ayrıca çok iyi bir fotoğrafçı. Audio ekipmanlarında ise müthiş tasarımları ve yarattığı sound ile de devrim yapmış biri. İşte bu adamın elinden çıkan bir EQ bu… Sanırım baya merak ettiniz. Ben de çok büyük merakla bu ekipmanı bekledim. Mastering odamda bir çok EQ kullandım ve test ettim. Ama yarı sıvı geçirgen yapıda bir transistöre sahip bu EQ beni çok etkiledi diyebilirim. Yapısından kısaca bahsedip hemen test sonucundaki sound’una geçmek istiyorum.
 

 
çok kaliteli bir gövdeye sahip. Tamamen ısıyı dışarıya atmak üstüne tasarlanmış. Arka kısmında ise XLR giriş çıkışlara sahip. Sıkı durum: Tüm band’ları ayrı ayrı giriş çıkış yapabilmeniz için “Pin” giriş çıkışlara sahip. Bu özellik bir çok hatırı sayılır markada bulunmuyor. Yani elinizde bağımsız sekiz band EQ düşünün. IBIS sizden 220 volt toprak beslemeli AC voltaj istiyor. ön kısmında ise yeşil ve krom renginin hakim olduğu analog bir çekicilik hakim. Orta kısmında ister A kanalını İster B kanalını devre dışı bırakmanız için swicth”ler bulunuyor. Her kanala veya tüm kanallara uygulama yapabildiğiniz color butonu size tube sound’una yakın bir etki veriyor. Birinci ve dördüncü band’lar isterseniz Shelf isterseniz Bell olarak çalışabiliyor. Tüm band’ların gain katları – + 12 dB işlem yapabiliyor. Frekans seçimi yaptığınız step knob”lar ilginç şekilde bazı temel frekansların dışında; frekansların nota karşılığı yazıyor. önce yabancılık çekseniz de iki saat sonra alışabiliyorsunuz. Hemen tüm band’ların altında ise step butonu bulunuyor. Bu buton sizi ayarladığınız frekansın oktavına çıkarıyor. Bu değişiklik için ise kendi kullanıcı kitabında bir tablo bulunuyor. IBIS size her kanalda bir adet LOW CUT band olanağı da sağlıyor. Sound üzerindeki etkisine geçmeden önemli bir noktaya değinmek istiyorum. IBIS çalışma yapısı itibari ile hatırı sayılır şekilde ısınıyor ve bu ısıda çalışmaya devam ediyor. Mümkün vaziyette hava alabileceği bir konumda çalıştırırsanız;ısı homojenini korumuş olacaksınız. Ayrıca bu tarz A klas ekipmanlardan tam performans alabilmeniz için kalitesi yüksek connector ve kablo kullanmanızı tavsiye ederim. Kablonun ohm değeri yüksek olursa alacağınız dB düşebilir ama detay artacaktır. Zaten bu tarz EQ”lardan istenen de budur.

 

Gelelim IBIS”in sound’una: çok clean bir sound’a sahip. Eğer hiç bir işçilik olmadan bana sihirli değneği ile sound yaratsın diyorsanız, hiç şansınız yok. Bu tip A klas ekipmanların kabiliyetlerini anlamanız için yüksek kalite audio monitörlere ve sürücülere ihtiyacınız var. Bas ve kick”lerde olması gerektiği kadar hakim. İşlem sırasında Q noktasını daraltığınız zaman bir çok EQ”da dB artışı olur. Ama IBIS bu duruma pek müsaade etmiyor. Orta frekanslarda ise transparan bir hakimiyet söz konusu. Yüksek frekanslarda ise bugün Türkçe pop vokallerin istediği tılsımlı ama bir türlü yaratılamayan parlaklık var. Ama kontrolü kaybederseniz ve duyumunuz sıkıntılı ise PA sistemlerde istenmeyen durumlar ile karşılaşabilirsiniz. Bu sebeple bol bol değil olması gerektiği kadar etkide bulunursanız, IBIS sizi üzmüyor. özellikle cut ve boost”da çok düşük değerler ile başlaması mastering”de veya küçük müdahalelerde rahatlık sağlıyor. Kayıt sırasında kullanmanızı tavsiye ediyorum çünkü odada istenmeyen dönüşleri veya vokalde istenmeyen frekansları ilerde sorunsuz çalışabilecek şekilde düzeltebilirsiniz. Bir başka iyi tarafı ise zayıf enstrüman veya vokal kaydetmek zorunda iseniz daha güçlü tasarım yapmanıza olanak sağlayacaktır. Kirli tube sound yaratmak isterseniz IBIS sizi üzebilir. Bu sebeple drive ihtiyacınız varsa daha dominant bir ekipmana ihtiyacınız olacaktır. Ama hemen bu ekipmanın arkasından sound”un şeklini IBIS ile toparlayabilirsiniz. Bu tip clean ekipmanlar dominant yapıya sahip enstrüman, vokal, ekipman ardından sinyal zincirinizde hayat kurtaracaktır. Cut uygulamalarda varlığını ancak devre dışı bırakınca belli edeceğinden kimseye çaktırmadan bazı zararlı tırmalamaları alabilir veya istediğiniz noktayı açabilirsiniz.
 

 
Gelelim sonuca: Kaliteli yapıya sahip olması, her EQ’ da olmayan giriş çıkış seçenekleri, Dave Hill”e ait transistör tasarımı. bizden tam not aldı. Tüm tarzlarda başarılı clean sound’u, istediği zaman güçlü yapısı ve vazgeçmemeniz için etki bırakması sanıyorum parasını hak ettiği anlamına geliyor. Tasarımı itibari ile de orta kısmındaki vintage yeşil lambası ve gövdesi onu çok sevmenizi sağlıyor. Komik olacak ama sanki işlem yapmasanız bile onun devrede olmasını istiyorsunuz sanki. çok sevilen küçük kardeş gibi:) Crane Song IBIS Türkiye distribütörü Compel LTD. Satış fiyatı:4500USD artı KDV.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here