Ana sayfa Donanım Crane Song HEDD

Crane Song HEDD

0

ülkemizin mix yanında analog mastering imkanı da sunan önemli stüdyolarından MobaseriSound”da test ediliyor

Ekipmanlar sırası ile;CRANE SONG HEDD, RUPERTNEVE PORTICO II, FOCAL CMS 50, UNIVERSALAUDIO TWINITY, MIXVIBES U MIX CONTROL PRO. İsterseniz HEDD ile başlayalım.

Audio camiasında bugün halen tartışılan dijital kayıt platformu gün geçtikçe müthiş bir gelişim gösteriyor. AD/DA converter”lar bundan 5 yıl öncesine nazaran hem çok hızlılar hem de analog kayda yaklaşmak için müthiş bir gelişim sürecindeler. Tamamen bilgisayar platformu ile doğru orantıda ilerleme yaşanıyor. Fakat dijital tını, tüm müzik yapım ve dizaynında yer alan herkesi mutsuz ediyor. Bu durumu daha az duyulabilir hale getirmek için daha yoğun harmoniklere sahip kayıtlar yapılıyor. Sebebi ise malum dijital tınlamayı az duyurabilmek. Bu durumla beraber bir çok audio ekipman üreten şirket, teyp efektini kayıtlara yansıtabilmek için yeni ekipmanlar üretmeye başladılar. Bununla beraber birçok üretici, harmonik distorsion üreten ekipmanları piyasaya sürdü. İşte bizimde bu ay testini yaptığımız HEDD tüm bu anlatıklarımı bir arada yapabilen bir AD/DA converter. Normal converter”lardan farklı hareket ediyor. Crane Song şirketi ise tüm bu harmonik düzenleme ve teyp efektini dijital kayıt sırasında ekleme taraftarı olduğu için tüm bu komponentleri converter üzerinde konumlandırmış. İsterseniz klasik başlangıcımızı yapalım;
 

Gövde ile başlıyoruz. Galvaniz metal yapı tüm Crane Song”larda olduğu gibi HEDD”de de hakim. Arka kısımda bizi analog giriş çıkışlar için XLR bağlantılar karşılıyor. Bir çok profesyonel stüdyoda kullanıldığı için dijital AES bağlantıları ve SPDIF bağlantıları standart. Bir kaç opsiyon için arka kısımda yer bırakılmış.

World Clock ile senkronize edebilmeniz için WC giriş çıkışları mevcut. HEDD sizden toprak beslemeli 220 volt AC istiyor.

Gelelim ön kısma: ön kısımda ise dikkati Crane Song şirketinin iddialı Level Vu Meter”ı çekiyor .Hemen sol tarafta Crane Song”un meşhur power on ışığı ve switch”i bulunuyor. Diğer önemli kısımda ise dijital girişi seçmeniz için bir adet switch, hemen altında clip reset butonu, hemen altında ise harmonik düzenleyicileri devre dışı bırakabilmeniz için bir adet switch bulunuyor.
 

 

Bizi ilk karşılayan knob ise sample rate oranını belirleyen ve hangi kaynaktan geleceğini seçebildiğimiz fonksiyon. Hemen yanında triode knob”u yer alıyor. Bu fonksiyon kısaca şöyle: Triode benzeri bir harmonik yapı oluşturur. Bu, sinyalinizin alt frekanslarını dolgunlaştırarak etkisini gösterir. Bu fonksiyon çok kuvvetli çift harmonikler içerir. çift harmoniklerin duyumu, uygulanan sinyalin içeriğine ve şiddetine bağlı olarak kolay veya zor olabilir. Bu fonksiyon sadece ve sadece çift harmonikler ile sınırlı değildir. Sinyalin seviyesine ve uygulanan miktara göre harmonik yapı değişkenlik gösterir. Yani aynen analog dünyada tüplerin davrandığı gibi.

Hemen yanında ise yer alan knob “pentode”. Kısaca bu fonksiyon”nun davranış şekli şöyle: Pentode fonksiyonu çoğunlukla üçüncü harmonikleri oluşturur, ancak uygulanan sinyalin seviyesine ve işlem miktarına bağlı olarak içinde bir miktar çift harmonik ve yüksek seviyeli tek harmonikler de içerir.
 

Bu bir pentode”u kontrollü bir şekilde aşırı yüklemeye benzer. Pentode işlemi herşeyin daha parlak duyulmasını sağlayıp detayları ön plana çıkarır ve seri olarak çalıştıkları için triode işlemini de etkiler. Bu işlemler yüksek seviyelerde uygulandığında bir compressor efekti de oluşur. Son Fonksiyon ise manyetik kayıt yapan teyp simülasyonu. Teyp”lerin distorsiyonları 3. ve 5. seviyeden başlayan tek harmonikleridir. Seviyeyi arttırdıkça harmonik içerik artar ve daha yüksek tek harmonikler oluşmaya başlar.

Teyp”lerde kayıt ve EQ devreleri harmonik içeriği etkiler. Sonuç olarak ortaya çıkan sound”da alt ve mid frekanslar daha genişler ve işlem miktarını arttırdıkça alt frekanslara oranla üst frekanslada kayıplar oluşur. Bunun sebebi işlem sırasında oluşan compression fonksiyonu ve EQ”lardır. Compression aynı zamanda peak”leri bastırıp daha yüksek bir ortalama seviye elde edilmesine yol açar. Son knob ise bize bütün bu process işlemlerini hangi kısımda gerçekleştirmek istediğimizi seçtiriyor. Yani sinyalimiz 16 bit mi, 20 bit mi, 24 bit mi ve hangi çevrim sırasında process işlemlerinin devreye girmesini istiyorsak; bize bu noktayı seçtiriyor. örneğin analogdan dijitale mi? Yoksa dijitalden analoga çevrim sırasında mı? Yoksa analogdan analoga mı işlem gerçekleştirmemizi istiyorsak selector bize seçim şansı sağlıyor.

Gelelim HEDD”in duyum sırasındaki yeteneklerine: Mobaseri Sound Mastering Room”da duyum yeteneklerini test ettim.
 

 

Sistemime tamamen uyum sağladı diyebilirim. çok kolay çözebileceğiniz bir cihaz. Fakat işlem sırasında dikkat edilmesi gereken bazı hususlar mevcut. Bunlar kısaca şöyle: İşlem yapılırken herhangi bir kaynak olabilir bu, gelen sinyalin ses şiddeti yoğun olursa, yapılacak tüm işlemlere dikkat etmelisiniz.İlk olarak size çok güzel gelse de kayıttan hemen sonar sağlıklı bir duyum sırasında bu işlemin çok gereksiz yüklemeler yaptığını duyabilirsiniz. Diğer taraftan HEDD”in AD/DA çevrimi çok başarılı olsa da, asıl yükümlülüğü harmonik distorsiyon eklemektir. Mixdown üzerine yaptığım uygulamada minimal dokunuşlarda çok yüksek çözünürlük, yumuşak bir duyum elde ettim. Dijitalleşen ses, daha da analog duyuma yaklaşıtı.
 

Master bus”a geldiğimizde ise limiter öncesi daha başarılı diyebilirim. Bazı noktalara filter ve gereksiz compression hacmi katmanıza gerek kalmıyor. Ama teyp efektini abartırsanız limiter sıkışıp istenmeyen sonuçlar veriyor. Ama eğer tarzınız, çok dijital tınlayan dans müzikleri ise bu tip harmonic distorsion”ların analog versiyonlarını kullanmalısınız. özellikle akustik enstürümanların kayıt sırasında kaybolan üçüncü ve ikinci harmonikleri daha iyi ve yerinde tınlıyor. Türk müziği ve doğu enstrümanları kaydeden arkadaşlarıma kesinlikle tavsiye ediyorum. Sonuç olarak cihaz, harika bir AD/DA çeviricisi ve aynı zamanda harika bir harmonic distorsion özelliklerine sahip. Ama cihazın kesinlikle ısınmayan bir noktada durmasında fayda var. Sesi, malzeme kalitesi ve kullanım kolaylığı bizden tam not aldı.

Ama fiyatı bize biraz yüksek geldi. Ama sıradan bir converter olmadığı için, fiyattaki beklentimizi biraz düşürebiliriz. Ayrıca AD katı ve DA katının aynı zamanda ayrı ayrı çalışması da mütiş bir özellik. Bu cihazı kesin dinleyin . Türkiye mümessili Compel.

Satış fiyatı ise 3620 USD artı KDV dir.
 

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here