Ana sayfa Haber Consumer Reports”a göre akıllı televizyonlar hacker saldırısına açık

Consumer Reports”a göre akıllı televizyonlar hacker saldırısına açık

0

İçerisinde Netflix, YouTube, Hulu ve diğer Web bağlantıları bulunduran bir akıllı televizyon aldıysanız, bu uyarıya kulak vermeniz yerinde olur. Zira akıllı televizyonunuz sizi hacker saldırılarına açık hale getirdiği gibi, sizin görüş alanınızda olandan daha fazlasını izliyor olabilir. 

Consumer Reports’un yaptığı bir incelemeye göre Samsung, LG, Sony, TCL ve Vizio’dan oluşan beş büyük Amerikan televizyon markasında bazı sorunlar bulunuyor. Bu cihazların hepsi de kullanıcıların ne izlediğini takip altında tutmakla birlikte, iki marka temel güvenlik testinden sınıfta kalıyor. 

Habere göre siber saldırganlar Samsung ve TCL marka Roku TV’nin kontrolünü bütünüyle ele alabiliyorlar. Yani kanal değiştirebiliyor, sesini açabiliyor, yeni uygulamalar yükleyebiliyor ve YouTube’dan müstehcen görüntüleri açabiliyorlar. 

Consumer Reports’un içerik birimi yöneticisi Glenn Derene “Daha da kötüsü, bunu yapmanın çok kolay olması” diyor. 

Derene’in söylediğine göre bu cihazlara girmek oldukça kolaydı çünkü “temel güvenlik uygulamalarına uyulmamıştı.”

Hem Roku hem de Samsung bu sorunların giderilmesi için inceleme yapacaklarını söylediler. 

Fakat Roku çarşamba günü yaptığı açıklamada sözünden dönerek “Consumer Reports’un yanlış tespit yaptığını, ürünlerinde herhangi bir güvenlik riski bulunmadığını açıkladı. 

Consumer Reports Roku’nun uzaktan kontrol için oluşturduğu bir özelliği kullanarak TCL/Roku’ya uzaktan erişim sağlayabilmişti. Bu uygulama ile örneğin iPhone telefonunuzu uzaktan kumanda olarak kullanabiliyorsunuz. 

Fakat Roku ise bu özelliğin devre dışı bırakılabileceğini söyleyerek, bunun yanında özelliğin kullanılabilmesi için TV ile aynı Wi-Fi sistemi üzerinde olunması gerektiğini, Wi-Fi sistemlerinin de şifre korumalı olduğunu belirtiyor.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here