Ana sayfa Oyun Company of Heroes 2

Company of Heroes 2

0

Company of Heroes 2 bizlere eşsiz bir dünya sunuyor.
 

“İlk Company of Heroes oyununu oynadığım günleri hatırlıyorum. O günlerde oyunu oynarken kendimden geçtiğimi söylemeden edemeyeceğim. Normandiya çıkarması ile başlayan bu eşsiz serüven bugün büyük bir heyecanla ikinci oyununu bizlerle buluşturdu.”

Dünya savaşları bir çok oyunun temasını oluşturmaya devam ediyor. İkinci Dünya Savaşı benim içinde oldukça ilgi çekici. Strateji severler için ise Company of Heroes 2 eşsiz bir dünya sunuyor bizlere. Oyun Essence oyun motorunun 3. versiyonu kullanılarak hazırlanmış. İlerleyen bölümlerde bu yeni oyun motorunun pek çok özelliğini sizlere aktaracağız. Oyunun yapımcısı Relic bu yeni oyun teknolojisini tam anlamıyla yararlı bir şekilde kullanmış.
 


 
Oyundaki çevre etkileşimi o kadar üst düzeyde ki oynarken kendinizden geçmeniz olası. Cold tech sayesinde artık sadece düşmanlarımızla değil aynı zamanda doğa şartları ile savaşıyoruz. Oyun başladıktan hemen sonra kar fırtınasının içinde buluyoruz kendimizi. Yakınlarda bir ateş bulamazsanız yapacak pekte bir şeyiniz kalmıyor çünkü askerleriniz donarak hayatını kaybediyor. Buz tutmuş nehirleri yol sanıp üzerinden geçerseniz kütleler kırılma tehlikesiyle karşı karşıya bırakıyor sizi. Kendinizi ve askerlerinizi bir anda soğuk suyun içinde bulabilirsiniz. Aynı senaryo düşman askerleri içinde geçerli.

Buradan çıkarabileceğimiz sonuca gelince artık sadece düşmana göre değil aynı zamanda çevre koşullarına göre strateji kurmamız gerekiyor. Doğanın gücü hayatımızın her alanında bizleri zorladığı gibi artık oyunların içinde de canımızı sıkacak gibi gözüküyor.

 

Lakin bu özellikler ve birkaç farklı teknik detay haricinde Company of Heroes 2 için konuşabileceğimiz pek fazla yenilik bulunmuyor. Oyunun dinamikleri ilk oyundan alıştığımız şekilde ve bizleri bu konuda zorlamıyor. Oyunu eskiden beri takip edenler kısa süre içinde oynayış şekline adapte olacaklardır. öte yandan oyunda ilginç olan noktalar bulunuyor. Bunlardan bir tanesi sayısal üstünlüğün çoğunlukla bir fark yaratmaması. Birlikler yandan sıkıştırma, özel birim yetenekleri veya siper alma özellikleri sayesinde sayıları ne olursa olsun dengeleri çok kolay bir şekilde değiştirebiliyor. Bunun yanına yeteneklerimizi de eklersek 10 kişilik bir birlikle 50 kişilik bir düşman birliğinin üstesinden gelebilmemiz mümkün.

Tüm bu anlattığımız özelliklerin oyuna nasıl etki ettiğinden bahsetmek gerekirse Company of Heroes 2’nin bu anlamda başarısız kaldığını söylememiz gerekiyor. Oynadığımız oyunun türü bir strateji ama kısayol tuşlarının değiştirilemiyor olması bir anda dezavantaj oluşturuyor. Nitekim sağlam bir strateji oyuncusunun en büyük silahı kısayol tuşlarını anlık olarak istediğimiz gibi değiştirebilmek. Herkesin kendine özel bir tuş dağılımı bulunuyor ve bu özelliğin değiştirilebilir olması gerekiyor.
 


 
Görüş kapasitesi ve çeşitli mekaniklerin oldukça geliştirildiğini söylemek mümkün. Oynayışı kesinlikle eğlenceli kılıyor. TrueSight isimli bu teknoloji gerçek hayatta olduğu gibi görüş şeklini en gerçekçi şekilde oyun içine yansıtmayı başarmış. örneğin askerler boylarından daha büyük bir duvarın arkasını görüp düşman olup olmadığını anlayamıyor. Ayrıca kar fırtınası ve diğer doğa koşulları da görüş açımızı yüzde 25 – 30’lara kadar düşürüyor ve bu size büyük bir dezavantaj oluşturuyor. Boş olduğunu sandığınız bir arazide etrafınızı bir anda düşmanlar sarabilir. Bu yüzden dikkatli davranmanızda yarar var.

Company of Heroes 2 her yönüyle iyi bir oyun olmuş fakat animasyon kısmında başarısız işler çıkartabiliyor. Düşman araçları siperlerin üzerinden geçerse içinde bulunan askerlerimizi etkilemiyor. Tabi bu ileride gelecek güncellemelerle düzeltilecektir. Zira düşman tankının içinden geçen askerler bile gördük oyunu denediğimiz ilk sürümünde. Oyunda bu ve bunun gibi hatalara rastlarsanız resmi forumu üzerinden bildirimde bulunabilir, hataların düzeltilmesi açısından kendi üzerinize düşen görevi başarıyla tamamlayabilirsiniz.

 

Oyunda bizleri şaşırtan bir diğer unsur ise kötü hazırlanmış ara sinematikler. İlk oyuna nazaran oldukça kötü hazırlanmış ve Relic’ten bu konuda daha fazla şey beklediğimizi söylememiz gerekiyor. Genede oyunun yapımı THQ’nun satışı sırasına denk geldiği için bu ve bunun gibi konuları es geçmekte fayda var.

Oyunun hikaye modunu merakla bekleyen bir kitlenin olduğunu biliyoruz. Bu konuda pek bir şey beklemememiz gerekiyor doğrusu. çünkü oyunun hikaye kısmına pek fazla önem verilmemiş, senaryo çok kısıtlı tutulmuş. Bunun dışında Theatre of War ve Co-op savaşlar ilginizi büyük ölçüde çekecektir. Yapay zekaya karşı verdiğiniz mücadeleler ve sıkıcı senaryo modundan kat be kat daha eğlenceli olduğunu söylememiz gerekiyor.
 


 
Company of Heroes 2’nin çoklu oyuncu moduna söyleyecek söz bulamıyoruz. Yukarıda anlattığımız tüm iyi özelliklerin yanı sıra sıradışı strateji deneyimi sunmakta. Türlü türlü modları ve çok iyi duruma getirilmiş harita sistemiyle çoklu oyuncu maçlarının keyfi kat be kat artmış durumda. Yeni eklenen oyun mekanikleri ile düşmanı alt etmek için onlarca alternatif yöntem bulabilirsiniz. Son yıllarda pek çok oyunda karşımıza çıkan eşleme sistemi gene çok dengeli bir şekilde oyun içinde bizlere sunuluyor. Relic bu konuda çok ama çok iyi bir iş çıkarmış.

Company of Heroes 2 çok kaliteli bir oyun. Gerçek zamanlı strateji kategorisinden kendine çok sağlam yer edinmiş ve uzun yıllar bu yerini koruyacak bir yapım. Oyunun üzerinde gördüğümüz tek olumsuzluk ilk oyununun üzerine öyle çok ciddi değişiklikler getirmiyor oluşu. Onun dışında gerçek zamanlı değişken doğa ve hava koşulları çok ama çok hoşumuza gitti. Oyuna tam not verdiğini söylemeden geçmeyelim. Company of Heroes 2 isimli yapıma Steam’den 59.99$ fiyat etiketiyle sahip olabilirsiniz.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here