Ana sayfa Makale Combinator ve Multiband Kompresör

Combinator ve Multiband Kompresör

0

Combinatory kullanarak kendi multiband kompresörümüzü yapmaya çalışacağız.

Reason’ın kendi paketi içerisinde maalesef bir multiband kompesör yok ama biz bunu Reason’ın üniteleriyle kendimiz yapabiliriz. öncelikle nedir multiband compression? Multiband compression, farklı frekans bantlarına ayrı ayrı compression uygulayıp daha kontrollü bir dinamik alan sağlamak için kullanılır.

  Bunu yapmak için ise multiband kompresörler gelen sinyali bir kaç crossover filtresiyle bir kaç banda böler ve hepsini ayrı ayrı kompresörlere yollar. Bu kompresörler de crossover filtreleriyle ayrılmış frekans bandlarını ayrı ayrı kompres eder ve daha sonar bu bandları tekrar toplayarak full spektrum, tek bir sinyal haline geri getirirler. Multiband kompresörler genellikle mastering aşamasında kullanılır. Daha volumlü mastering yapmak için frekans bandlarını ayrı ayrı kompres etmek çok avantajlıdır ve günümüz müziğinde bildiğiniz üzere albümlerin volümü çok önemli bir unsur. Multiband kompresörler bandları ayrı ayrı compress ettiği için üzerine uyguladığımız sesin spectral dengesini de oldukça fazla değiştirebilirler. Elektronik müzikte ise multiband kompresörler efekt olarak (özellikle dans müziği beat’leri yaratmak için) sıkça kullanılır.

Multiband kompesörümüzü yaratalım
Bunu yapmak için ihtiyacımız olan en önemli Reason ünitesi combinator. Bir adet içi boş combinator yaratarak işe başlayabiliriz ve daha sonra multiband kompresörümüzü combinator’ımızın içine inşaa edebiliriz. Combinator farklı Reason ünitelerinden çeşitli kombinasyonlarla efekt aletleri üretmenize veya çeşitli synth patch’leri yapıp saklamanıza yarayan bir Reason ünitesi.

Bizim amacımız da combinator ile multiband kompresör patch’i yapmak. Bir tane boş kombinator yaratalım ve bu combinator’ ın input’una bir sinyal gönderelim. Mesela bir Dr. Rex yaratarak bir tane loop gönderebiliriz. ?imdi yavaş yavaş başlayalım multiband kompresörümüzü yapmaya. ‹lk olarak combinator’ımızın içine “Mclass maximize” yaratalım ve “connect to devices in combinator” kısmındaki “to devices” output’unu mclass maximizer’ın input’una bağlayalım. Yani combinator’ımızın input’una gelen sinyal akmaya buradan başlayacak. Buradaki mclass maximizer bizim kompresörümüzün  intup gain’ı olacak. Daha sonra bir tane de “spider audio merger spliter” yaratarak maximize’ ın da output’unu spider’ın spliter kısmına bağlayalım. Artık sinyalimizi ayırmaya hazırız.
 
 

Bundan sonra yapmamız gereken 4 tane ayrı kompresör yaratarak bu kompresörlere ayrı frekans band’ları yollayabilmek. Bunu yapmak için de crossover filter şeklinde kullanabileceğimiz bir üniteye ihtiyacımız var. Bunun için de en güzel Reason aracı BV512 vocoder. BV 512 vocoder aynı zamanda equalizer olarakta kullanılabiliyor ve üzerinde FFT 512 (Fast fourier transform) olan 32 bar kontorlü modu bulunuyor. Bu mod temiz EQ yapmk için çok uygun bir mod.

Peki nasıl kullanacağız BV512′ leri? öncelikle biz 4 band multiband kompresör yapmak istediğimiz için 4 adet BV512 vocoder ve 4 adet tem class kompresör yaratalım. Daha sonra bütün BV512′ lerin üzerindeki vocoder/equalizer switch’ini equalizer’a çevirelim ve hepsindeki vocoder modunu da FFT 512 yapalım. Daha sonra yapmamız gereken ise full spectrum aynı sinyalden 4 tanesini, spider audio spliter’ ın çıkışlarından BV512′ inin imput’larına bağlamak.

Buraya kadar özetlemek gerekirse ilk önce combinator’ ımıza bir Dr. Rex’ ten stereo bir sinyal yolladık ve bu sinyali input gain yapabileceğimiz Mclass maximizer’a gönderdik ve daha sonra sinyali “spider audio spliter” ile 4 taneye çıkardık ve crossover olarak kullanacağımız BV 512′ lere gönderdik.

Ayırma aşaması

?imdi sırada bunları frekans band’ larına ayırmakta. BV 512’lerin üzerinde 32 tane ayrı frekans bandı kullanan bar var. Ben ilk BV 512’de barların 1′ den 8′ e kadar olanını 0 db’de bırakıp diğerlerinin hepsini kapatarak ilk BV 512′ imden sadece bas frekansların çıkmasına izin vereceğim. ‹kinci BV 512’de 9 ile 16; üçüncüde 17 ile 24, sonuncuda ise 25 ile 32’ye kadar olanını 0 db’de tutup diğer bandları kapatacağım ve low, low-mid, high-mid, high olmak üzere 4 tane ayrı frekans bandı yaratmış olacağım.

Bundan sonraki adım 4 tane BV 512’imizin output’larının hepsini ayrı Mclass kompresöre bağlamak. Artık 4 tane ayrı bandı ayrı ayrı kompres edebilecek kontrole sahibim. Bütün bantlara farklı treshold’larda, ayrı “attack relase time”ı olan, ayrı ratio’su olan kompres uygulayabilirim.

Sırada ise bu band’ları tekrar toplamak var. Bunun için de bu ünitelerin altın bir tane line6:2 mixer açıp bütün Mclass kompresörlerin output’larını bu mixer’ e bağlayalım ve tekrar tek full spectrum bir sinyal elde edelim ve bu mixerin sonuna da bir tane “Mclass maximize” bağlayarak output gain’i de kontrol edebilelim.

Artık multiband kompresörümüz hazır. Bu patch’i save edip istediğimiz parçada kullanabiliriz. Bu ayki Reason dosyamızı da myspace sitemizden indirebilirsiniz. Herkese iyi çalışmalar.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here