Ana sayfa Makale Çok enteresan bir objektif!

Çok enteresan bir objektif!

0

Koskoca teknik kameralarla yapabileceginiz etki ufacık objektifte.

  Muammer”in zırt pırt Amerika”ya gitmesinden şüphelenmiştim. Meğer her gidişinde oradan bir sürü enteresan alet edavat topluyormuş. Son getirdiği objektifi gösterince, doğrusu “Vay be bunu da mı yaptılar” demekten kendimi alamadım.

 

Muammer son olarak Nikon D100″ünden vazgeçip onun yerine daha gelişmiş model Nikon D2x dijital kamera aldı. 12.4 milyon piksel çözünürlüğe sahip makine, saniyede 5 kare çekebiliyor. Muammer yeni makinesinin hızından çok memnun. Bu yeni oyuncağının şerefine, bu sayının kapak fotoğrafını Nikon D2x ile çektik.
Muammer bu gidişinde kendine çeşit çeşit objektifler satın almış. İçlerinden biri, son derece cins bir şey. Teknik kameraların körüğünü kullanarak yaptığımız, odak noktası ile oynama işlemini, bu ufacık objektif, iki küçük vida yardımıyla yapıyor. PC Micro Nikkor 85 mm olarak isimlendirilen bu objektif, 2.8 diyafram açıklığına sahip. Yani düşük ışık şartlarında bile rahatlıkla kullanılabilir. Ayrıca, makro özelliği var. Still-life çalışmalar için çok ideal. Belki bir dezavantajı, manuel olması. Yani otomatik netleme yapamıyorsunuz; ama bu, çok problem yaratmıyor. Net alanı istediğiniz gibi ayarlamak için, sağa-sola pan veya yukarı-aşağı tilt hareketleri yapabiliyorsunuz.
 
 

 

 

Bu objektifi kullanarak yapacağınız mimari çekimlerde, perspektif düzeltmesi de yapabiliyorsunuz. Bir teknik kameranın yapacağı kadar olmasa da probleminizi çözmenize yardımcı olacaktır.

Kapak modellerimizin stüdyoya gelmesini beklerken, bize iki sefer kapak pozu veren Tea ziyaretimize geldi. Muammer yeni makine ve objektifinin hünerlerini bana göstermek için, modellerin gelmesini beklemeden, Tea ile birkaç kare çalıştı. Sonuçlar aşağıda. Aslında, çok hoş bir etkisi var. Belki Photoshop kullanarak elde edebileceğimiz bir efekt; ama ekran başında bayağı uğraşmamızı gerektirecek kareleri hemen elde ettik.

 

 

 
Bu arada, yukarıdaki resimde, Muammer”in objektifinin ucu çok komik görünüyor doğrusu. (Bende bu objektif olmadığı için çamur atıyorum.)
Makro etkisi de epey güçlü. Fiyatına gelince, onu hiç sormayın. üzerine biraz daha ekleyip, uzun süredir edinmeyi düşündüğüm front projeksiyon aletini alabilirim (!)
Ama bu kadar yetenekli bir objektif için herhalde normaldir.
Bu arada modellerimiz geldi. Biz de kapak karesi için kollarımızı sıvadık. Modellerimiz, sarışın olan Pelin Toksal ve siyah saçlı olan çağrı Atiksoy, İzmirli iki arkadaş. çağrı”nın profesyonel olarak Erberk Ajans”ta modellik yapmasına karşılık Pelin, daha önce profesyonel olarak modellik yapmamış. İkisi de çok şirin; gençliklerinin verdiği bir hareketlilik var.

Atmosfer yaratması için müzik setimize, son günlerin popüler parçası Dale Don Dale”yi koyuyoruz. Modellerimiz kendilerini tutamayıp dans ediyorlar. Ellerine verdiğimiz makineleri düşürecekler diye içimiz gidiyor; ama kapak resminin çekilmesi lazım, rotatifler durmaz (!)
 

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here