Ana sayfa Haber Çocuklarınız sosyal medyada güvende olsun istiyorsanız…

Çocuklarınız sosyal medyada güvende olsun istiyorsanız…

0

İnternetin çocuklarımızın yeni bilgiler edinmesindeki rolü inkar edilemez. 

Ancak internetin sayısız faydasının yanında, kimi risk ve tehlikeleri de yok değil. örneğin çocuklarımızın sahip olduğu sosyal medya hesaplarından kendilerine yöneltilecek taciz, istismar gibi tehditleri korumak, anne-babaları olarak bizlerin görevi.

Bunun için illa sert kurallara, yasaklara ya da karmaşık teknik işlemlere gerek yok. Basit bir kaç ipucunu bilin yeter :

1. önce, sosyal medya konusunda kendinizi eğitin. Unutmayın, bugün 12-13 yaşında bir çocuk, Facebook’un püf noktalarını, Twitter’daki yeni akımları ya da Instagram’da nelerin popüler olduğunu anne-babasından daha iyi biliyor.

2. Yaş limitlerine uyulmasını sağlayın. Her ciddi sosyal ağ, aynı zamanda büyük bir şirkettir ve her şirketin de başta kurulu bulunduğu ülkenin yasalarına ve yatırımcılarına karşı sorumlulukları vardır. Bu yüzden, çocuklarımızın güvenliğini onlar da düşünmek zorunda… Bunu yapıyorlar da tabi eğer onlarla işbirliği yaparsak. örneğin Facebook’u yasal olarak 13 yaşından küçüklerin kullanması yasak. Bunlara uyun.

3. çocuklarınızla konuşun. Onlara internetteki, sosyal medyadaki risk ve tehlikeleri anlatın. Kötü niyetli kişilerden ve yapabileceklerinden bahsedin. Emin olun sizi anlayacaklardır. 

4. Her şey ortada olsun. çocuğunuzun bilgisayarı, salon gibi ortak kullanım alanlarında olsun. Böylece en azından gelip geçerken, ne yaptığına göz ucuyla bakabilirsiniz. Eğer illa kendi odasında olacaksa, monitör, kapı açıldığında görülecek şekilde kapıya dönük olmalı.

5. Kurallar koyun. Bunun için sosyal ağların gizlilik ayarlarından faydalanın. örneğin çocuğunuzun Facebook’ta paylaştığı fotoğrafları ailesi ve arkadaşları dışındakiler göremesin, ona mesaj atamasın vs.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here