Ana sayfa Donanım Çocuklar için Fotoğraf

Çocuklar için Fotoğraf

0

Fotoğrafa aşina minik dostlarımıza sizlerin yardımıyla bazı pratik fotoğraf çekim püflerini aktarmaya devam ediyoruz.
 

çocuklar artık daha fazla görüyor ve daha fazla izliyor, tıpkı büyükler gibi davranıyor. Bir bilgisayarın touchpad mouse”unda ya da bir tablet bilgisayarın dokunmatik ekranında sizi şaşkınlığa sürükleyecek çoklu hareketleri dahi yapabiliyorlar. Geçtiğimiz sayıda fotoğrafın büyükler tarafından gördüğü yoğun ilgi noktasından yola çıkarak çocukların da fotoğrafa aynı ölçüde yaklaşım gösterdiğinden bahsetmiştim. Küçükler evet, ama emin olun fotoğrafa “çok yakın” ve “samimi” bir yaklaşım sergiliyorlar. Henüz iki ya da üç yıl önce konuşmaya başlayan minikler, babalarının cep telefonunu ellerine alıp fotoğraf çekiyor; hatta koca koca ebeveynlerine poz verdirip “gülümse abi” gibi direktifleri dahi veriyorlar. Peki artık her şeyi tek “tık” ile çabucak anlayan miniklere fotoğrafa dair bazı püfleri anlatmak ister misiniz? Bu sorunun cevabı sizin için evetse yazı dizimizin ikinci bölümüne göz atmanızı tavsiye ediyoruz. Unutmayın, onlar artık çok akıllı!
 

 
Fotoğrafın bazı alt başlıkları var. Portre, gece çekimi, manzara gibi… Geçtiğimiz sayıda basit kavramlardan yola çıkmış ve pratik bazı fotoğraf tekniklerinden söz etmiştik. Fotoğraf teknikleri arasından portre, çevrenin ve yiyeceklerin çekimine odaklanmıştık. Bu sayımızda miniklerin hareketli nesneleri, örneğin bir kediyi, nasıl çekebileceklerine ve kuşlarla küçük dünyalarında gezintiye nasıl çıkabileceklerine odaklanacağız.

 

Hareketli Nesnelerin çekimi
çocuklar, yerlerinde durmazlar! Bir oraya bir buraya koşup durur, oyun oynamadıkları her saniye etrafında bir şeyler araştırır, hiç boş durmazlar. Küçük bir fotoğraf meraklısının hareketli ruhuyla paralel nesnelere örneğin koşan başka bir çocuğa odaklanıp fotoğrafını çekmek istemesinden doğal ne olabilir ki? Bunun için ona bazı küçük püflerden bahsedin. örneğin ona, akıllı telefonların hemen hemen hepsindeki kamera uygulamasının etrafında kolaylıkla kullanılabilen çekim modları arasından o “koşan adam” ile sembolize edilmiş spor ya da hareket modunu tıklamasını öğretin. Sadece bir dokunuşla hareketli çekim moduna geçsin ve fotoğrafları daha az flu çıksın. Kompakt fotoğraf makineleri için konu aynı kolaylıkta. Kompakt fotoğraf makinelerinin neredeyse tümü üst kısımlarında döndürmeli bir kadran kontrolüne sahip. Minik dostunuza bu kadranı”SCN” sekmesine getirmeyi ve daha sonrada ekranda karşısına çıkan modlar arasında yine o yerinde duramayan hareketli abi ikonunu seçmeyi gösterin. Gelsin fotoğraflar, ister koşturup duran bir köpek, ister bir akvaryumdaki yerinde duramayan japon balığı, minik fotoğraf avcısı her şeyi objektifinde yakalar.
 

 
Kuşlar
Doğa fotoğrafçılarının buna inanmasının ne kadar zor olduğunu tahmin edebiliyorum ama minikler kuş fotoğrafı da çekebiliyor. Bu fotoğraf dalının tele-objektif ve büyük bir dikkat gibi gereklilikleri beraberinde getirdiğini biliyoruz ama minikler kuşları çok seviyor ve onlara bazı püflerden bahsetmek fena olmaz. öncelikle bu fotoğraf dalının küçük versiyonu için de bir ya da daha fazla kuş gerekiyor. Ayrıca bu noktada doğada olmaktan ziyade parklar ve bahçelerdeki hatta çatılardaki kuşları objektiflere yansıtmak gerekli. Minik dostumuzun kuş fotoğrafçılığının en önemli detaylarından biri olan kamuflaş konusuna da adım atması sağlanmalı elbette. Yani belki daha dikkatli hareket ederek bu konuya giriş yapılabilir ufaklıklar açısından. Ve hazır olun, minik fotoğraf avcısına bir tripod sağlamanızın gerekli olduğu bir fotoğraf dalındasınız. Akıllı telefon ya da kompakt fotoğraf makinesi, ne kullanıyorsa kullansın mutlaka aygıtın sabit olması gerekiyor. Bunu bilmesi ve aklınızı bu yönde zorlaması ne kadar hoş olacak tahmin edemezsiniz. örneğin bir parkta, elindeki fotoğraf aygıtını bankın üzerinde tutarak deklanşöre basacak ya da pencerenin camının çerçevesinde duracak akıllı telefon ve bu şekilde mükemmel fotoğraflara ulaşacak. Kuş fotoğrafının önemli gereksinimlerinden bir diğerine de değinmemek olmaz. Zumdan bahsediyoruz. Fotoğraf çekerken zum fonksiyonun minik dostunuza anlatılması gerekiyor. Küçük parmaklarıyla dokunmatik ekran üzerinde zum butonuna dokunması ya da kompakt fotoğraf makinesinde fiziksel kontrollerle- sıklıkla sağa ve sola 30 derecelik açıyla dönen hareketli bir zum kontrolüyle fotoğrafa yakınlaşıp uzaklaşmanın keyfini yaşayacak. Bu anlatımı çocuklara anlatırken belki de bir fotoğraf eğitimcisi olmanın tadını fark edeceksiniz. çocukların artık çok akıllı olduğunu, hemen her şeyi kavradığından bahsetmiştik, yakın zaman sonra kim bilir bir fotoğraf sergisi açmaları bile gündeme gelebilir.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here