Ana sayfa İnternet Çipli nüfus cüzdanı için 2 yıl daha!

Çipli nüfus cüzdanı için 2 yıl daha!

0

çipli nüfus cüzdanı 2011’e kaldı

Nüfus “cüzdanı” lafın gelişi. Epeydir mavi-pembe kartla kim olduğumuzu kanıtlıyorduk. Hatta buna çip takılıp yeni bir tasarımla kullanıma sunulması gündeme gelmiş, pilot il seçilen Bolu”da uygulamaya bile geçilmişti. Ancak mali durumlar pek parlak olmadığı için, akıllı kimlik kartlarının uygulamaya geçirilmesi 2011″e kaldı. İçişleri Bakanlığı Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü, 2007″de ve Bolu”da başlanan uygulamanın üç aşamada gerçekleştiğini açıkladı. Buna göre Bolu”da 53 bin 370 yeni kimlik kartı dağıtıldı. Birinci aşamada 10 bin, ikinci aşamada 13 bin 362, üçüncü aşamada ise 30 bin 8 adet kimlik kartı dağıtılarak proje denendi. Dijital resim ile parmak izinin de yer aldığı yeni kimlik kartları, sahteciliğe karşı özel olarak tasarlandı. Kart okuyucu cihazlar ise sağlık ve sosyal güvenlik kuruluşlarına dağıtıldı.
 
Ancak kimlik kartı ve kart okuyucusu projesinde kimlik kartlarına daha fazla bilgi yüklenmek istenince, kriz başgösterdi. Kartı hazırlayan firmalar –doğal olarak- ek maliyet çıkardı,
İçişleri Bakanlığı ise genel bütçeden ayırdığı ödeneği aşmamak için direndi. Sonuç olarak proje için “bir yıl ertelenebilir” mesajı verildi.

Krizin aşılması halinde yeni kimlik kartımızı da şöyle kullanacağız: önce bize yeni kimlik kartı ile işlem yapabilmemiz için 6 haneli bir şifre verilecek. Bu şifreyi 3 kez yanlış tuşlarsanız kart bloke olacak ve yenisini çıkartmak zorunda kalacaksınız. Karttaki bilgilerin koruması TüBİTAK”ın geliştirdiği bir yazılımla sağlanıyor. Kartın ön yüzünde Türk bayrağı ve Türkiye haritası, ortasında ise ay yıldız yer alıyor.
 

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here