Ana sayfa Haber Çinli kaçakçılık şebekesinden dronla iPhone vurgunu

Çinli kaçakçılık şebekesinden dronla iPhone vurgunu

0

iPhone’un Hong Kong’daki fiyatı çin’e oranla oldukça düşük olduğu için, gümrüklerde iPhone kaçakçılığı yapanlara rastlamak mümkün. Fakat elbisenin içinde gümrükten geçirebileceğiniz maksimum iPhone değeri 150 bin dolar civarında iken, insansız hava araçlarıyla kaçakçılığı yapılan bu olaydaki iPhone kaçakçılığı ise 79.8 milyon dolar civarında. 

Olayı duyuran Reuters’in haberine göre kaçakçılar dronlarla iphone değil, içerisinde iPhone olan çantaları sınırdan geçirmek için kullanılan kabloları taşımışlar.

“Shenzhen ve Hong Kong gümrüklerinde baskın yapan yetkililer, 500 milyon yuan değerinde yenilenmiş iPhone’ları Hon Kong’tan çin’e nakletmek amacıyla kullanılan iki adet 200 metre uzunluğunda kablo taşıyan dronları kullanan 26 şüpheliyi tutukladı.”

Vurgunu gece yarısından sonra yaptığı bildirilen çetenin sadece bir gecede 15.000 kadar iPhone’u kaçırdığı bildirildi. 

çin gümrük yetkilileri kaçakçıları tespit etmek için yüksek çözünürlüklü monitörlerle donatılmış dronlar kullanıyor.

çin’de iPhone’lardan yasa dışı para kazanmanın tek yolu gümrük kaçakçılığı değil. Aynı zamanda karaborsacılar, yeni bir model çıktığında hemen piyasaya çıkarlar. Apple 2010 yılında tek kalemde 20-30 adet iPhone 4 satın alıp hemen satarak fahiş karlar edinen çok sayıda karaborsacı yüzünden Beijing’deki ana mağazasını geçici süreyle kapatmak zorunda kalmıştı. Apple bu olaylardan sonra telefonların kutulanarak sıfırmış gibi satılmalarına engel olmak için, telefonlara resmi kimlik atamanın yanında, alım esnasında telefonun mağaza içerisinde anlık olarak aktive edilmesi uygulamasını zorunlu hale getirmişti.  

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here