Ana sayfa İnternet Çinli “Google” yerine “Baidu” dedi.

Çinli “Google” yerine “Baidu” dedi.

0

çinli başardı, darısı bizim başımıza! Arama motorlarında rakipsizliği tüm dünyaca kabul edilen Google”a tam çin işi bir rakip çıktı

   Baidu… İnternet analistlerinin sor raporlarına göre internette arama yapmak isteyen her 100 çinli”den 70″i Google yerine Baidu”yu tercih edince, Google bu ülkede ağır bir darbe yemiş oldu. Bunun en önemli nedeni ise Google”ın, çin”de konuşulan yerel dillerdeki büyük eksikliği. Baidu da zaten kullanıcısını tam da bu noktadan yakalamış halde. “38 farklı şekilde “ben” deseniz de biz sizi anlıyoruz” sloganı ise hedef kitleyi tam 12″den vurmuş.
10 yıl önce hayata geçirilen ve çinliler”in “Harika çocuk” olarak tanımladığı Robin Li tarafından kurulan Baidu”nun bir özelliği de, internet pazarında Yahoo ve Google”ın egemenliğine son vermiş olması. öyle ki Nasdaq”ın hisselerini halka arz ettiği 2005 yılında bile Baidu”nun yüzde 60″lık pazar payıyla çin”de lider olduğu biliniyordu. (Zaten iki yıl sonra da Nasdaq 100 endeksine giren ilk çinli şirket oldu.)

Baidu salt arama motoru olarak hizmet vermiyor. Nüfusu 1,5 milyara doğru ilerleyen çin”de, interneti olan herkesin eli ayağı gibi. 57 farklı hizmet ile yerelleşmede tüm arama motorlarına fark atan Baidu, haber, web hizmetleri, yerel hava ve yol durumu kadar dakik ulaşım bilgileriyle de çinliler”e aradıkları her hizmeti sunabiliyor.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here