Ana sayfa Haber Çin Üretimi Yapay Ay

Çin Üretimi Yapay Ay

0

Belki de pek çok kişiye bilim kurgu anlatılarında çok ileri olarak görülebilecek yapay ay fikri, hayata geçmek üzere. Çin Uzay Ajansı tarafından yapılan açıklamaya göre; yapımı 2020 yılına kadar tamamlanmış olacak bu yapay gezegen, tam ismi ile“yapay ay” olarak tanımlanacak.

Yapay ezegenlerden üç tane üretilmesi sağlanarak 2022 yılında uzaya gönderme işlemleri tamamlanmış olacak. Dünyadan yaklaşık olarak 500 kilometre uzaklıktaki bir yörüngeye yerleştirilecek olan bu yapay Ay’ın ışık yoğunluğunun da istenildiği gibi ayarlanabilecek boyutta olduğu ifade ediliyor.

Peki Çin Bunu Yaparak Neyi Amaçlıyor ?

 

Yapay ay
Yapay ay

Her ne kadar dünya genelinde olumlu eleştiriler yapılsa bile, bazıları Çin’in yapacağı bu hamleden dolayı biraz kaygılı. Özellikle de askeri alanda kullanılma ihtimali, bu tedirginliği son derece desteklemeyi başarıyor. Daha önceden Nazi Almanyası’nın belirli bir kenti yok etmek için kullanmak istediği bu tarz ayna sistemleri, ilerleyen dönemlerde belki de Çin tarafından da askeri olarak kullanılabilir.

Çin Uzay Ajansı tarafından yapılan açıklamada; 50 kilometrelik bir alanı aydınlatmak için kullanıldığında dahi, bu yapay uydunun 1.2 milyar yüen civarında elektrik tasarrufu yapacağı da ifade ediliyor.

Deprem gibi çeşitli doğal afetlerin meydana geldiği veya ulaşılması zor olan çeşitli karanlık noktalarda da, bu aydınlanmanın sağlanabileceği söyleniyor. Devasa boyutlardaki aynaların, ışığı olduğu gibi dünyanın belirli bir bölgesine yansıtabilme gücü ile çalışacak olan bu sistem, son derece geniş bir tasarrufta sağlamış olacak.

Ayın ışığından yaklaşık olarak 8 kat daha fazla parlak olması da bekleniyor. 3600 ile 6400 kilometre karelik alan, bu yapay sayesinde aydınlanmış olacak. Bakalım Çin; bu hamlesini, askeri alana da çevirmeye çalışacak mı ?

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here