Ana sayfa Haber Çin”in ilk uzay istasyonu atmosfere girip yanarak Pasifik Okyanusu”na düştü

Çin”in ilk uzay istasyonu atmosfere girip yanarak Pasifik Okyanusu”na düştü

0

Tiangong-1 adlı çin’in uzay görevindeki ilk istasyonu, dilimizce “Cennet Sarayı 1”, aylardır gergin bir şekilde beklenildiği üzere atmosfere girdi. Şimdiye kadar yerleşim alanlarına düşme tehlikesi bulunan otobüs büyüklüğündeki uzay istasyonu, neyse ki Güney Pasifik’e düştü.

Yerel saate göre 20:16’da atmosfere girerek yanmaya başlayan uzay istasyonu, ABD Hava Kuvvetleri gözlem uydularınca yakından takip ediliyordu. çin ile ABD arasındaki gerginlikten ötürü istasyonun silah olarak kullanılma ihtimalini değerlendiren Amerikalıların tedirginliği de atmosfere girişten sonra duruldu. Yetkililerin yaptığı ilk açıklamalar, uzay istasyonundan düştüğü tahmin edilen hiçbir parçaya dokunulmaması yönünde oldu. Bu uyarının sebebi ise hydrazine adlı toksik roket yakıtı kalıntılarının parçalar üzerinde rahatlıkla kalabilecek olması olarak belirtildi. 

çin’den yapılan açıklamaya göre tamamen “kontrollü” olduğu söylenen bu düşüş, dünya çapındaki diğer bilimi insanları ve gözlem evlerinin verileriyle doğrulanana göre tamamen şans eseri okyanusla sonlandı. Yörüngeden daha önce de benzer şekilde araçlar yeryüzüne düşürülmüştü. Bunlardan bir tanesi, hatta şimdiye kadar bu şekilde düşürülen en büyük uzay aracı, Sovyet Mir uzay istasyonuydu. Mart 2001’de tamamen kontrollü olarak düşürülen Mir, atmosfere giriş yapana kadar çok sıkı bir şekilde uzay programı yetkilileri tarafından kontrol edilmekteydi. Tiangong-1 ise alçalmaya başladığı andan itibaren tamamen kontrolsüz bir şekilde düşüşe bırakılmış ve büyük bir risk alınmıştı.

çin’in ikinci uzay istasyonu Tiangong-2, 2016 Eylül’de yörüngeye yerleşmişti ve çin’den gelen açıklamalar, yörüngede kalıcı bir uzay istasyonu kurulacağına işaret ediyor. ülke, 2022 yılında insanlı görevlerle istasyonunu canlandıracak.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here