Ana sayfa İnternet Çin”den sansasyonel uzay hamlesi!

Çin”den sansasyonel uzay hamlesi!

0

Dünyanın en hızlı büyüyen ekonomisi ile tüm dünyanın ilgi odağı haline gelen çin, şimdi de uzaya el attı.
 

Son yıllarda çin’in adını sık sık duymaya başladık. çin, bir milyarı geçen nüfusu, ucuz iş gücü ve ucuz seri üretimi sebebiyle bir gün olsun dünya ekonomi gündeminden düşmüyor. çin’in durumu ve önümüzdeki yıllardaki büyük güç olma senaryoları ise kimi zaman büyük bir ciddiyetle tartışılıyor, kimi zaman ise komplo teorisi olmaktan öteye geçemiyor. Ne var ki çinliler şimdilerde uzaya da el atmaya karar verdi ve tıpkı NASA – ESA (Avrupa Uzay Dairesi) -JAXA (Japonya Uzay Dairesi) – RKA (Rus Uzay Dairesi) – CSA (Kanada Uzay Dairesi) ortak projesi olan Uluslararası Uzay İstasyonu gibi bir uzay istasyonunu yörüngeye yerleştirmek üzere dün itibariyle fırlattı.
 
tiangong 1
Salyut, Almaz, Cosmos, Skylab gibi uzay istasyonlarından sonra 1998 yılında yörüngeye oturtulan ISS, 2012 yılına kadar görevinin başında kalmaya devam edecek. çin ise çincede “Cennet Sarayı 1” anlamına gelen Tiangong 1 adlı uzay istasyonunu, dünya çapındaki ünlü havacılık dairelerinden bağımsız olarak yörüngeye oturtmayı amaçlıyor.
 
8.5 ton ağırlığındaki bu istasyonun yörüngedeki görevinin ne olacağı ise açıklanmıyor. Bu, en çok NASA ve ESA’yı kızdıracak bir gizlilik. Zira NASA ve ESA başta olmak üzere dünyanın sayılı havacılık ve uzay daireleri, uzay ile ilgili ortaklaşa çalışma gerçekleştirmekten yana bir tutum sergiliyor. Tiangong 1’in askeri bir amaçla yörüngeye oturtulacak olması ihtimali ise şu an için en kötü senaryo olarak düşünülüyor. Uzmanlar ise çin’in bu kararının bir gövde gösterisinden ibaret olduğunu düşünüyor.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here