Ana sayfa Haber Cihazlarınızı “öpüştürün”

Cihazlarınızı “öpüştürün”

0

Bir çok sektör lideri üreticinin de destek verdiği belirtilen Kyssa isimli girişim, mobil cihazların ve her türlü bilgisayarın, sadece birbirine “dokundurularak” saniyeler içinde yüksek hızlı veri transferi yapabilmesini sağlayan bir teknolojiyi duyurdu. Kiss Connectivity yani öpücük Bağlantısı ismi verilen teknik, tablet, akıllı telefon hatta bilgisayarların üzerindeki güç, USB, kulaklık vs. her türlü girişin yerini alacak.

Deneylere göre, bu teknolojiyi kullanan bir dizüstü bilgisayar ile bir harici hard disk arasında, HD çözünürlüklü bir filmi transfer etmek, sadece birbirine “dokundurarak” saniyeler alıyor.

Teknoloji, bugüne kadar uzay araştırmalarında kullanılan aşırı yüksek frekans (Extreme High Frequency) radyo dalgalarına dayanıyor. Şimdilik sadece veri transferi yapılabilen teknolojiye, çok yakında Bluetooth ve güç transferi özellikleri de eklenecek. örneğin bu özelliği kullanan bir şarj istasyonuna, akıllı telefonunuzu “dokundurarak” saniyeler içinde şarj edebilecek ya da dizüstü bilgisayarınızı hoparlöre temas ettirip kablosuz müzik dinleyebileceksiniz.

25 yıldır süren teknolojinin temel amacı ise, yüksek teknoloji ürünü ve gayet şık duran tablet, telefon ve bilgisayarlardaki o çirkin USB, kulaklık ya da şarj deliklerini ortadan kaldırmak.

öpücük Bağlantısı için cihazların birbirine 1 cm yaklaşması yeterli. Bu durumda saniyede 6 GB veri transfer edilebiliyor. En hızlı WI-FI bağlantısında ise bu rakam saniyede 1.35 GB’ı geçemiyor. USB’de ise en yüksek veri transfer hızı saniyede 5 GB.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here