Chrome'dan otomatik videolar için radikal çözüm

2018 yılı Ocak ayından itibaren kendiliğinden açılan rahatsız edici videolara engel olunabilecek

Chrome 64 Beta adlı son tarayıcı versiyonunun ön görünümü yayınlandı. Chrome’un geliştiriciler için yayınladığı blog sayfasında duyurulduğu üzere Chrome kullanıcıları istedikleri web sitelerinde otomatik oynatma özelliğini devre dışı bırakabilecekler. Söz konusu özellik, Google’ın daha zengin bir web gezintisi deneyimi sağlamaya yönelik geliştirme araçlarının bir parçası olarak öne çıkıyor.

Google blog yazısında bu özelliğin 2018 yılı Ocak ayında kullanılabilir olacağını söyledi fakat daha gelişmiş kullanıcılar yeni tarayıcının canlı test versiyonunu Chrome Beta programından indirebilirler.

Yeni tarayıcıda yer alan özelliklerden biri de, otomatik çalan videoları susturma özelliğiyle birlikte çalışacak olan açılır pencere engelleyicisi. Diğer bir güvenlik özelliği ise trafik yoğunluğunu arttırmak için bazı web sitelerinin başvurdukları bağlantı yönlendirme aldatmacasına engel oluyor.

Aynı zamanda Windows 10 kullanıcıları için HDR Playback özelliği, ‘Split View’ adı verilen bölünmüş ekranda izleme gibi özellikler de mevcut yeni tarayıcıda.

Yeni tarayıcı daha çok otomatik çalan videoların susturulmasını hedefliyor. Burada dikkati çeken şey, bu işlemin web sitesi bazında gerçekleştirilebiliyor olması. “Bu sitede her zaman engelle” kutucuğunu işaretleyen kullanıcıların, işaretledikleri sitelerden yana gönülleri rahat olacak.

reklam

Yorumlar

Yorumunuzu yazın

Yorumunuzu bizimle paylaşabilirsiniz

GÜNCEL İÇERİKLER