Ana sayfa İnternet Chrome”daki müthiş güvenlik açığı ne?

Chrome”daki müthiş güvenlik açığı ne?

0

Google’ın tarayıcısı ile gizlilik adına fazla bir şey kalmıyor.

Google’ın internet tarayıcısı Chrome, hızı ve sadeliği ile oldukça fazla sayıda kullanıcıyı memnun etti. Ancak tarayıcının yeni sürümünde kritik bir güvenlik açığı tespit edildi.

Chrome’un son sürümündeki güvenlik açığı, kullanıcıların kimliğinin ortaya çıkmasına sebep oluyor. özellikle, Tor ya da Proxy gibi anonim sörf imkanlarından yararlanan kullanıcıları ciddi bir şekilde etkileyen söz konusu açık, bütün bilgileri ortaya çıkartıyor. Kullanıcılar yerel IP adreslerini maskelediklerini sansalar da aslında bu bilgi net bir şekilde görünüyor.

Bu açığın sebebi Chrome 3.0.195.33 sürümünde DNS prefetching ayarının default (varsayılan) olarak aktif halde gelmesinden kaynaklanıyor. Kullanıcılar bu ayarı değiştirseler bile değişen bir şey olmuyor. Kullanıcıların gerçek IP’leri, nereden bağlandıkları ve daha fazlası bu sayede çözümlenebiliyor.

Google, yaptığı açıklamada; bu sorun üzerinde çalıştıklarını, ancak sorunun Tor gibi hizmetler kullanan ve gizli sörf yapmak isteyen küçük bir kullanıcı kitlesi için mesele teşkil ettiğini belirtti.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here