Ana sayfa Donanım Chevrolet Volt

Chevrolet Volt

0

Kendi elektriğini kendi üreten otomobil Volt.
 

Amerika”da başarılı bir satış grafiği yakalayan Chevrolet Volt 2014 yılında Türkiye”de satışa sunulacak. Chevrolet Volt, uzun menzilli elektrikli otomobil segmentinde yer alırken; hem elektrik, hem de benzinle gidebilen elektrikli yakıt sistemine sahip ve emisyonsuz sürüşe olanak sağlıyor. Chevrolet Volt, hali hazırda piyasada bulunan diğer elektrikli veya hibrit araçlardan farklı bir sisteme sahiptir. Volt 16 kWh lityum iyon aküsünde depoladığı elektrik enerjisini kullanarak 60 kilometreye kadar mesafe kat edebilmektedir. Akünün enerjisi tükendiği zaman, bir tümleşik alternatör devreye girerek elektrikli tahrik ünitesini enerji ile beslemek için elektrik sağlar ve aynı zamanda aküyü şarjlı tutar. Bu özellik Chevrolet Volt”un menzilini 500 kilometrenin üzerine çıkarmaktadır. Chevrolet Volt 230V”luk şehir cereyanına veya herhangi bir elektrik çıkışına bağlanarak şarj edilebilir.
 

 
Chevrolet Volt”un öncelikle diğer elektrik ve hibrid motorlu ararçlardan oldukça farklı. Diğer araçlar şarjı bittikten sonra benzine geçiyor ve hikayenin gerisi aynı tüm benzinli arabalar gibi normal araç işleyişine dönüyor. Chevrolet Volt”da ise en önemli farklılık şarj bittikten sonra devreye giren benzinli motor. Söz konusu motor sadece aracı hareket ettirmek için gerekli olan elektiriği üretiyor ve başkaca bir işlevi bulunmuyor.

 

Volt nasıl çalışır ?

Chevrolet Volt”u standart şehir elektriğinin prizine takıp 4 saat şarj edebilirsiniz. Böylece 80 km.”ye kadar sıfır emisyon ile yolculuğa hazırsınız. Ardından menzil uzatıcısı ile 500 km”ye kadar yolunuza devam edebilirsiniz. Batarya bittikten sonra siz sürüşünüze devam ederken 1.4 litrelik motora sahip ses yalıtımlı jeneratörü devreye girer, siz yolculuğunuza devam ederken bataryayı şarj ederek size konforlu sürüşe devam etme imkanı sunar. Batarya bittikten sonra LCD ekranda jeneratörün devreye girdiğini görürsünüz. Size sadece yola devam etmek kalır. Chevrolet Volt”u hareket ettiren eletrik motoru jeneratör tarafından tekrar şarj edilmekte olan bataryalar ile beslenmeye devam edecektir. Chevrolet Volt”ta geri dönüşüm sağlayan yenilikçi fren teknolojisi kullanılmaktadır. Fren yapıldığında ortaya çıkan enerji tekrar bataryalara aktarılarak bataryaların ve menzilin uzatılması sağlanır.
 


 
Chevrolet Volt sadece elektrikle çalışan uzun menzilli motoru kadar donanım, güvenlik ve araç içi multimedya çözümleriyle birliktede sürüş keyfini üst seviyelere taşıyan geleceğin otomobili.Yüksek çözünürlüklü 7inç tam renkli dokunmatik ekran, 30GB hard disk sürücüsüne DVD,MP3 müzik film gibi multimedya özellikleriyle öne çıkan üst sınıf bir otomobil. Bose”dan Volt için özel olarak tasarlanmış, minimum enerji tüketimine uygunluk sağlayan ses sistemine sahip. Cep telefonunuz ile tamamen uyumlu halde çalışan otomobilinizin pilinin ne kadar dolu olup olmadığını telefonunuza gerekli uygulamasını yükledikten sonra görebilirsiniz. Sıcak yaz günlerinde evinizden çıkmadan telefonunuz ile arabanızın klimasını açarak bunaltıcı yaz sıcağına maruz kalmaktan kurtulabilirsiniz.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here