Ana sayfa Haber Cheetah Mobile Launcher artık Microsoft Cortana”ya emanet

Cheetah Mobile Launcher artık Microsoft Cortana”ya emanet

0

Sesli asistanlar son zamanlarda oldukça revaçta. Apple Siri”ye, Android Google Assistant”a, Samsung Bixby”e sahip. Microsoft Cortana da kendine mobil ortak buldu: Cheetah Mobile. Cheetah”ı “Clean Master” gibi uygulamaları yapan firma olarak tanıyor olabilirsiniz ama Cortana, telefonunuzda yer alan CM Launcher adlı çalıştırıcının içerisinde bulunuyor. Cortana”nın mobil bir çalıştırıcı içerisine yerleştirildiği ilk çalışma olma özelliği taşıyor bu yönüyle.

Cortana”nın eklenmesiyle birlikte CM Launcher, Microsoft”un yapay zeka ve ses algılama sistemi ile çalışan, ses kontrollü özelliklere kavuşuyor. örneğin, arama yapmasını, haber okumasını, etkinlik oluşturup yönetmesini, metinleri çevirmesini ve web aramaları yapmasını isteyebiliyorsunuz Cortana”dan. Aynı zamanda yapılacak işleri dile getirecek olan Cortana, önerilerde de bulunacak. Şu an itibariyle Cheetah Mobile ve Microsoft arasında sadece başlangıç olma özelliğini taşıyan bu gelişme, zaman içerisinde yalnızca CM Launcher”a özel olarak eklenecek yeni özelliklerle birlikte daha da ileri aşamalara taşınacak. Bunun haricinde Cheetah Klavye gibi diğer Cheetah Mobile uygulamaları da Cortana”nın yardımından faydalanacaklar.

Her ne kadar bu, Cortana”nın Android Launcher uygulaması üzerinde ilk yer alışı olsa da, hem Microsoft hem de Cheetah Mobile bir süredir yapay zeka üzerinde çalışmalar yürütüyorlar. Cheetah Mobile 2016 yılı Eylül ayında kendi uygulamalarında yapay zekanın geliştirilmesine yönelik olarak 50 milyon dolarlık bir yatırım yapmış, bu tarihten itibaren yapay zeka ve makine öğrenimi konularında çalışmalar yapan ekibinin yer alacağı bir geliştirme merkezi kurmuştu Silikon Vadisi”nde. Firma, News Republic”ten tutun da mobil reklam platformuna kadar her yerde yapay zekayı kullanıyor. Aynı zamanda Xiaomi”nin ürettiği bir ürünün de dahil olduğu akıllı hoparlörler için ses teknolojisi sunan OrionStar adlı çinli yapay zeka firmasına da büyük oranda yatırım yapmıştı.  

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here