Ana sayfa Haber Cheetah 3: MIT’nin Gözü Kapalı Merdiven Çıkan Robotu

Cheetah 3: MIT’nin Gözü Kapalı Merdiven Çıkan Robotu

0

Yeni Cheetah 3 robotuyla MIT, teknoloji dünyasını sarsmaya ve yenilikler getirmeye devam ediyor. Bu yeni model, öncekilerine göre çok farklı. Cheetah 3, zor arazilerde  yolunu kolaylıkla bulabiliyor ve yüksek basamaklı merdivenlerden çıkabiliyor.  Etrafındaki zorluklara rağmen “kör” olmasına karşın dengesini etkili bir biçimde koruyor ve yolunu buluyor.

Kör demekten kastımız, bu robotun her hangi bir  kamerası yok. Bu işi sensörleri ve yeni eklenen iki algoritması yardımıyla hallediyor. Bu sayede  geçen sene ilk modeliyle tanıştığımız Cheetah, 3. modeli ile çok daha yetenekli halde karşımıza çıkıyor.

Bu robot neredeyse her koşulda öncekilere göre daha hızlı davranıyor. Başta da bahsettiğimiz üzre zor araziler ve yüksek engellerde kolaylıkla dengesini koruyor ve yolunu buluyor hatta zıplayabiliyor.
Araştırmacı ekipten Sangbae Kim bu olayı şöyle açıklıyor:

Eğer bir robotun görüş kabiliyeti üzerinde yoğunlaşırsanız beklenmedik davranışlarla karşılaşırsınız. Görüntü aldatıcı ve tutarsız olabilir. Görüntü üzerinde yoğunlaşırsanız çok hassas araçlar ve yazılımlar kullanırsınız ki bu da robotun yavaş hareket etmesine sebep olur. Bu  yüzden biz “dokunmaya” yani temas aracılığıyla öğrenmeye dayalı bilgide yoğunlaştık. Bu sayede robot beklenmedik objelerde veya durumlarla kolaylıkla başa çıkabiliyor ve bunu yaparken hızlı davranıyor.

Cheetah’nın ekibi ondan çok şey bekliyor, çok umutlu. Gelişmesiyle birlikte onun arama kurtarma vb. insanlar için zor ve tehlikeli koşullardaki görevlerde kullanılması hedefleniyor.

Sizce, yeni Cheetah nasıl olmuş?


Kaynak

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here