Ana sayfa Haber CES 2010″da neler oldu?

CES 2010″da neler oldu?

0

Geleceğe yön veren teknolojiler CES 2010’da ortaya çıktı

Las Vegas’ta düzenlenen Kullanıcı Elektroniği Fuarı CES 2010 (Consumer Electronic Show) özellikle bu sene sıra dışı gelişmelere sahne oldu. Bu yıl tanıtılan teknolojilerden en önemlileri ise, şüphesiz, dokunmatik  ürünler, 3D LED TV’ler ve tablet bilgisayarlar ve netbook’lar oldu. İlerleyen sayfalarda öncü olacak yenilikleri sizler için derledik.

 

 

Dokunmatik yenilikler

Dünya elektronik devlerinin boy gösterdiği Las Vegas’ta, İngiliz şirketi Ligth Blue Optics, herhangi bir yüzeyi dokunmatik ekrana çevirebilen kompakt projektörü ile dikkat çekti. Cihaz, holografik lazer projeksiyon teknolojisi ile yansıttığı görüntüyü etkileşimli bir hale getirebiliyor. Dahili WiFi ve Bluetooth donanımı olan “Light Touch” adlı projektör, 10 inç boyutunda bir alanda etkili. Adobe Flash desteği olduğu belirtilen cihaz, Micro SD kart yuvası sayesinde 32 GB’a kadar ulaşılabilir bir depolama alanı sunuyor.

 

 


Fuarı fırsata dönüştüren Kodak, 3,5 inç’lik ilk dokunmatik ekranlı Kodak fotoğraf makinesi Slice’ı tanıttı. Tek yeteneği dokunmatik ekran olmayan Kodak Slice, 5 bin”in üzerinde dahili depolama alanının yanı sıra 14 megapiksellik sensöre ve ve x5 optik yaklaştırmaya sahip.

 

 

3D Yenilikler
Televizyonlar konusunda, fuara en etkili çıkarmayı Japon firmalar, Samsung ve Panasonic yaptı. üstelik yeni televizyonların dikkat çekici noktası 3 boyut teknoloisi ile üretilen LED (Light Emitting Diode) TV’lerdi.

Samsung’dan 3D LED’ler
Dünyanın en ince LED TV’sini üreterek dikkatleri üzerine çeken Samsung, LED 9000, LED8000 ve LED7000 olmak üzere 3 yeni modeli tanıttı. üstelik yeni LED TV’lerin hepsi de, 3 boyutlu Blu-Ray formatına tam destek veriyor.

 

 

En büyük TV Panasonic’ten

Ve dünyanın en büyük televizyonu… Panasonic geliştirdiği UHD (Ultra High Defination) 3D TV ile 1080p full HD çözünürlük veren tüm televizyonları boyut olarak dörde katladı. üstelik sıra dışı bir tepkime süresi, kontrast ve renkliliğiyle.

 

 

Taşınabilir teknoloji evrimleşiyor
Son yılların en çok tutulan ve üretilen ürünleri şüphesiz netbooklar gelişimini sürdürüyor. Ancak CES 2010’da mobilitenin evrimine şahit olduk. Şimdi sadece internet tabanlı bir iletişim çağı için tablet bilgisayarlar gelişiyor.. Tabletlere geçmeden önce yeni nesil netbooklara değinmekte fayda var.


CES’e netbook konusunda damga vuran ise Lenovo oldu. Bu anlamda yeniliğin öncüsü olan IdeaPad S10-3t, yeni Atom N470 işlemci ve 320 GB harddisk taşıyor. 4 veya 8 hücreli pil seçeneğiyle ilk netbooklardan daha iyi bir altyapıya sahip diyebileceğimiz ürünün, asıl kayda değer özelliği, mobil kullanıma yönelik yenilikler taşıması.

 

 


İnternet tabanlı iletişimin öncüsü ise HP Microsoft işbirliği ile duyurulan TouchSmart TM2 oldu.  Yeni üründe 180 derece döndürülebilir çoklu dokunmatik ekrana sahip. Bu haliyle klavye sıkıntısı yaşanmadan kullanılabilecek olan ürün, özellikleriyle de iyi bir performans sunuyor.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here