Ana sayfa Donanım Cerrahi”ye Oculus Rift müdahalesi

Cerrahi”ye Oculus Rift müdahalesi

0

Oculus Rift‘in henüz prototipleri geliştirilmişken, yeni demo tasarımlarıyla da cihaz, boyut atlıyor. Fransız doktorlar, tıbbi filmlerde ve ameliyatlarda kullanılmak üzere Oculus Rift geliştiricilerine bazı isteklerini sundular ve doktorlar da Oculus‘u bu doğrultunda birlikte tasarlamaya hazırlar.

Doktorların masaya yatırdıkları diğer konu ise, Oculus‘un yarattığı sanal gerçeklik ile tıp fakültelerinde kullanılması yönünde. Tıp öğrencilerinin üniversitelerinde gerçekleştirdiği uygulamalı cerrahi similasyonlarnı Oculus Rift aracılığı ile yapmaları hem öğrencileri daha gerçekçi ameliyat ortamı ile hazırlanacaklar hem de doktorlar yaptıkları ameliyatları ve tıbbi filmlerden daha olumlu sonuç alabilecekler.

 

 

 

Fikrin yaratıcısı Dr. Thomas Gregory, daha önce de benzer durumlarda GoPro kamera kullandıklarını açıkladı. Giyilebilir teknolojilerin acil olarak tıbbi amaçlara uygun hale getirilmesini savunan Dr. Thomas Gregory, tasarımların üç boyutlu gözlem yeteneğinin bulunmasındaki öneme değindi. Hem eğitimlerde hem de ameliyatlarda GoPro Dual Hero kullandıklarını söyleyen doktor, alternatif üç boyutlu gözlem sistemlerinin sağlık sektörü ile birlikte geliştirilmesi gerektiğini savunuyor.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here