Ana sayfa Haber CERN : Evren, doğduğunda yok olmalıydı

CERN : Evren, doğduğunda yok olmalıydı

0

Uzmanlar, standart fizik modeline göre evren oluştuğunda, yok olmalıydı.

Bunun nedeni ise evrenin ilk doğuşunda madde ile anti maddenin eşit miktarda var olması nedeniyle birbirlerini yok etmeleri gerektiği gerçeğine dayanıyor.

Fakat bu durum gerçekleşmedi. Bilim insanları nedenini anlayamadıkları için afallamış durumdalar.

Araştırmacıların son yaptıkları gözlemlerde madde ile anti maddenin farklı manyetik alanlara sahip olabileceklerine dair olasılık üzerinde duruluyordu. Fakat yeni araştırma manyetik alanların eşdeğer olduğunu göstererek, evrenin neden hala var olduğuna dair gizemi daha da derinleştirdi.

Anti madde, bildiğimiz maddenin aynasıdır. Normal atomlar, pozitif yüklü çekirdek etrafında dönen negatif yüklerden oluşurlar. Fakat anti-madde eşleniklerinde ise tam tersi bir düzen söz konusudur. çekirdek negatif yüklüdür ve “pozitron” olarak bilinen elektronlar ise pozitif yük taşırlar.

Madde ile anti madde bir araya geldiklerinde doğrudan bir birlerini yok ederek, tespit edilebilir bir enerji çıkışına neden olurlar.

Big Bang olarak adlandırılan “Büyük Patlama”nın eşit miktarda madde ve anti madde ürettiği düşünülüyor. Bu nedenle de ilk patlama esnasında antimadde, maddeyi yok etmiş olmalıydı.

Fakat tam tersine günümüzde evren büyük oranda sıradan madde ile kaplı iken, anti madde ise yok denecek kadar az miktarda mevcut.

Yıllar boyunca bu gizemi açıklamak için bir dizi olasılık göz önünde bulunduruldu. Bunlar arasında madde ile anti madde arasındaki yük ve kütle farklılıklarının değerlendirilmesi de yer alıyor. Cern”deki bilim insanlarının gerçekleştirdikleri ileri seviyede hassas bir ölçüm, madde ile anti maddenin manyetik alanlarının farklı olup olmadığını ortaya koyuyor.

Yapılan teste göre her iki madde çeşidi de benze manyetik özelliklere sahipler.

Yeni çalışmanın yönetmeni Dr. Christian Smorra yaptığı açıklamada “Yaptığımız tüm gözlemler, madde ile anti madde arasında tam bir simetri olduğunu gösteriyor. İşte bu nedenle de aslında evren var olmamalıydı. Burada bir yerde bir asimetri olmalı ama farkın nerede olduğunu anlamaktan aciz durumdayız. Simetri kırılımının kaynağı ne?” diyor.

Daha önce yapılan bir çalışmada madde ve anti maddenin elektrik yük, kütle ve diğer özelliklerin birbirlerini bütünüyle yok ettiğini göstermiş, CERN”de yapılan yeni araştırma da bu durumun aynı zamanda manyetik momentler açısından da geçerli olduğunu göstermişlerdi.

Araştırmacılar, protonlarla anti protonlarda bulunan bu özelliği ölçecek bir teknik geliştirmek için 10 yıl harcamışlar.

öncelikle protonların manyetik momentlerini ölçmek için bir yol geliştiren araştırmacılar, protonları manyetik bir alana hapsetmişler. Daha sonra ilk kez 2014 yılında sağlanan yepyeni bir teknikle ayrı bir manyetik alan kullanma yöntemiyle her parçacığın dönüşündeki kuantum sıçramaları tetiklenmiş.

Elde edilen sonuçlar, antiprotonun manyetik momentinin, eksi yük haricinde bütünüyle protonun manyetik momenti ile aynı değere sahip olduğunu gösteriyor.

Diğer uzmanlar şimdi evrenin neden hala var olduğunu açıklamak için farklı özellikleri inceliyorlar.

Bu özellikler arasında anti maddenin düşme eylemini yukarıya doğru gerçekleştiriyor olabileceği anlamına gelen “zıt yönlü çekim” özelliğine sahip olma ihtimali de bulunuyor.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here