Ana sayfa Mobil Cepten kan tahlili mümkün mü?

Cepten kan tahlili mümkün mü?

0

Türk bilimadamının buluşu sağlık sektöründe devrim yaratacak

Hayat, cep telefonu ve taşınabilir bilgisayarlarla birlikte o kadar pratik hale geldi ki sanırız artık bunun önüne geçmenin imkanı yok. Son gelişme ise cepten hemen kan tahlili yapmak.

Kaliforniya üniversitesi”nde görevli 31 yaşındaki Prof. Dr. Aydoğan özcan”ın buluşu cep telefonundan anında kan tahlilini mümkün kılıyor. Cep telefonuna takılan 10 dolarlık basit bir mekanizma ile yapılan kan tahlilinin sonucu, SMS yoluyla anında hastaneye bile gönderilebiliyor.

Genç yaşına rağmen ABD”nin en çok tanınan bilimadamlarından biri olan ve Kaliforniya üniversitesi (UCLA) Elektrik Mühendisliği Bölümü”nde görev yapan Prof. Aydoğan özcan, tıpta devrim yaratacak bir icada imza attı. özcan”ın ekibiyle birlikte geliştirdiği cihaz, sıradan bir cep telefonunu hassas tahliler yapan bir mikroskopa çeviriyor. Böylece her yere taşınması mümkün olmayan, pahalı aletlerle, uzun sürede yapılan kan testleri yerine, hastalıklar herhangi bir yerde, kısa sürede ve ucuz bir şekilde teşhis edilebiliyor.
 

Cepten kan tahlili

 

 

Sistem, cep telefonunun kamerası üzerine takılan özel bir aparatla çalışıyor. Filtre edilen bir ışık kaynağı bulunan bu aparat, telefonun kamerası üzerine yerleştirilen kan örneğinde yer alan yaklaşık 50-100 bin hücrenin aynı anda ve birkaç saniye içinde görüntülenmesini sağlıyor. Telefona yüklenen özel bir yazılım da hücrelerdeki değişimi algılayarak, sıtma, verem. tüberküloz, anemi ve AIDS gibi hastalıkları teşhis edebiliyor.

Bu sonuçlar, istenilen sağlık kurumuna da mesaj olarak gönderilebiliyor. Bu cihazın özellikle Afrika gibi laboratuvarların az ancak cep telefonu kullanımının yoğun olduğu bölgelerdeki hastalıklara karşı etkili olacağı belirtiliyor. İcadıyla dün ABD”nin en saygın gazetesi New York Times”a da konu olan özcan cihazın satışı için Microskia adlı bir şirket kurdu. Cihazın fiyatı ise sadece 10 dolar.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here